'Geçinemiyoruz' diye haykıran halk için adım atılmalı

10.11.2021         

DİSK/Genel-İş Sendikası üyeleri işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar, zamlar ile asgari ücrette adalet talebi ile bir araya geldiler. Siyasi iktidarın Anayasa'nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan önlemleri acilen alınmaya çağırıldığı açıklamada; "2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken "geçinemiyoruz" diye haykıran halkın ekmeği için somut önlemler almaya çağırıyoruz" denildi.

DİSK/Genel-İş Sendikası Çanakkale Şubesi üyeleri artan pahalılık, asgari ücretteki adaletsizlik talepleri ile bir araya geldiler. Adalet Parkı`nda yapılan açıklamada, sendika üyeleri asgari ücret görüşmeleri başlarken taleplerini dile getirdiler. DİSK/Genel-İş Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan tarafından yapılan açıklamada, alım gücü düşerken ve işsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümünün patronlara aktarıldığı belirtildi. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınması gerektiğini ifade eden Ceylan, "Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır! Bizler geçinemiyoruz ve; Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı Anayasa`nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan aşağıdaki önlemleri acilen alınmaya çağırıyoruz" dedi. Asgari ücretin insanca bir yaşama çıkartılması, asgari ücretliden vergi kesintilerinin iptal edilmesi... gibi talepleri sıralayan Ceylan, işçileri haklarını aramak için mücadeleye çağırdı. 
"İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor"
Ceylan açıklamasında; "Geçinmek istiyoruz! Ülkeyi yönetenlere göre ekonomi şahlanıyor ama işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şey işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar, zamlar... Televizyonlarda, gazetelerde anlatılan pembe masallar artık kimseyi doyurmuyor. Alım gücümüzün düştüğünü her gün çarşıda, pazarda, markette yaşadıklarımızla biliyoruz. İşsizliğin arttığını artık hemen her evde olan işsizlerden, özellikle genç ve kadın işsizlerden görüyoruz. Ülkemizi ve emekçileri gerçek anlamda bir karakış bekliyor! İşsizlik rekor kırarken, işçilere ait olan İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının çoğunun büyük bölümü patronlara aktarılıyor. İşçilerin patronundan daha yüksek oranda vergi ödediği bir ülke haline geldiğimiz gerçeği gizlenmek isteniyor. Türkiye, uluslararası sermaye için ucuz ve güvencesiz işçilik cenneti haline getirilmek istenirken, elimiz kolumuz bağlı izleyelim, örgütlenmeyelim, sendikalı olmayalım, hakkımızı arayıp sormayalım istiyorlar. Bizi yoksullaştırarak, bize hayatı zehir ederek bir avuç şirket ile beraber "şahlanmak" istiyorlar. İşçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, çiftçiler, dar gelirliler, yani bu halkın çok büyük bir çoğunluğu ise bu masallarından bıktı artık: "Geçinemiyoruz" diyenler çözüm istiyor. Bıçağın kemiğe dayandığı şu günlerde biraz nefes almak için ülkeyi yönetenleri acil önlemler almaya çağırıyoruz" dedi. 
"Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır!"
"Kimsenin bize bahşedeceği bir kurtuluş yok" ifadelerini kullanan Ceylan; "Omuz omuza mücadele edeceğiz. Birkaç hafta içinde yeni asgari ücret çalışmaları başlayacak. Hem bütçe hem de asgari ücret artan hayat pahalılığına karşı emekçilerin soluk almasını sağlayabilir. 2022 karakışına karşı halkın ekmeğini savunmak için acil önlemler alınmalıdır! Gelirde ve vergide adalet sağlanmalıdır! Bizler geçinemiyoruz ve; Ülkeyi yöneten siyasi iktidarı Anayasa`nın sosyal devlet ilkesinin gereği olan aşağıdaki önlemleri acilen alınmaya çağırıyoruz: Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler yaklaşık 750 lira artırılsın. Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 10`a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin. Daha önce 696 sayılı KHK ile Belediye Şirketleri bünyesine geçirilmiş emekçilerinin tamamına doğrudan, ayrımsız kadro verilsin, Yaklaşık 500.000 belediye şirket işçisi rahat bir nefes alsın istiyoruz. Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturaları vergi ve kesintiden muaf tutulsun. Tüm gıda ürünlerinde KDV sıfırlansın" dedi. 
"Örgütlenerek kazanabiliriz!"
Ceylan son olarak; "Pembe tablolar çizmeyi alışkanlık haline getirenleri uyarıyor, 2022 bütçesi ve asgari ücreti belirlenirken "geçinemiyoruz" diye haykıran halkın ekmeği için somut önlemler almaya çağırıyoruz. İşsizliğin ve yoksulluğun çarkları arasında ezilmeyi kabul etmiyor, tüm işçileri, emekçileri, işsizleri, emeklileri ve dar gelirlileri pahalılığa ve adaletsizliğe karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyoruz! Bu adaletsiz düzene karşı, sömürüye karşı örgütlenmeli, sendikalı olmalı, hakkımızı aramalıyız. Bir araya gelerek, omuz omuza vererek, örgütlenerek kazanabiliriz! Mücadelemizi ve örgütümüzü işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan büyüteceğiz! Herkese iş, ekmek ve güvenli bir gelecek sunan bir düzeni omuz omuza kuracağız!" ifadelerini kullandı.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER