'Tarımsal Kalkınma ve Kooperatifçilik' inceleme faaliyetleri devam ediyor..

29.05.2019         

Çanakkale Belediyesi tarafından hayata geçirilmesi planlanan 'Tarımsal Kalkınma ve Kooperatifçilik' faaliyetleri için teknik inceleme ve bilgi alma çalışmaları devam ediyor. Çalışmalar kapsamında, Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet İrfan Mutluay ve Rebiye Turan Ünüvar ile birlikte bulunan heyet, Balıkesir, Erdek, Küçükkuyu ve Bayramiç'teki kooperatifleri inceleyerek bilgi aldı.

 Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yerel seçimler öncesi en önemli vaadi olan ‘Tarımsal Kalkınma ve Kooperatifçilik’ projesi için çalışmalara başlamış, Belediye Başkan Yardımcıları İrfan Mutluay, Rebiye Ünüvar ve uzmanlardan oluşan bir heyetle İzmir Belediyesi tarafından hayata geçirilen kooperatifleri incelenerek yetkililerden detaylı bilgilendirme alınmıştı. Çanakkale Belediyesinin yeni dönem projeleri arasında yer alan Tarımsal Kalkınma ve Kooperatifçilik faaliyetlerine zemin hazırlanması adına gerçekleştirilen teknik geziler devam etti. Bu kapsamda; Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ve Mehmet İrfan Mutluay ile Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı personeli Esra Rüveyda Örnek, Balıkesir’de kooperatifleşme ve tarımsal kalkınma girişimlerini yerinde inceledi. İnceleme kapsamında ilk olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden heyet, ‘Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün’ ile kooperatifçilik çalışmaları üzerine fikir alışverişinde bulundu. Burada gerçekleştirilen incelemenin ardından, ‘Erdek Ticaret Borsası’na giden heyet, burada kurulan Becerikli Eller Kooperatifinin çalışmalarına ilişkin bilgiler alırken, bölgedeki diğer kooperatifleride inceleyerek bilgi aldılar. Balıkesir bölgesinin yanı sıra Küçükkuyu ve Bayramiç’te de üreticilerle buluşan heyetin tarımsal kalkınmanın sağlanması adına yapacağı inceleme ve görüşmelere devam edeceği belirtildi. Yapılan inceleme ve görüşmelerle ilgili yapılan açıklamada; “Tarımsal üretimin, sürdürülebilir çevre ve enerjinin öneminin giderek arttığı günümüzde, yeni çalışma dönemine kooperatifçiliğin geliştirilmesi, üretimin desteklenmesi ile üretici ve tüketicinin ortak fayda sağlamasına yönelik pencereden bakacak olan Çanakkale Belediyesi, bu konudaki hazırlık çalışmalarına da hızla devam ediyor. Kırsal kalkınmaya fayda sağlayacak yatırımlar ve bu kapsamda kırsaldan kente göçün azalarak, üretimin yeniden canlanmasına katkı sunacak faaliyetler ortaya koymaya hazırlanan Çanakkale Belediyesinin yetkilileri, bu doğrultuda kooperatifleşme ve tarımsal kalkınma girişimlerinin başarılı örneklerini de yerinde inceliyor” denildi.

  
“Balıkesir’de kooperatifler incelendi”
Balıkesir’deki kooperatiflerin incelendiği belirtilen açıklamada; “Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Turan Ünüvar ve Mehmet İrfan Mutluay ile Çanakkale Belediyesi Tohum Sandığı personeli Esra Rüveyda Örnek de bu amaç ile son olarak Balıkesir’deki çalışma ve projeleri yerinde inceledi. İlk olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesini ziyaret eden heyet, Kırsal Kalkınma Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün ile kooperatifçilik çalışmaları üzerine fikir alışverişinde bulundu” denildi.
 
“İncelemeler diğer bölgelerde devam etti”
İncelemelerin diğer bölgelerde de devam ettiği belirtilen açıklamada; “Heyet ardından tıbbi aromatik bitkilerin yetiştirildiği Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) ile Edremit Zeytincilik Meslek Yüksek Okuluna ziyaretlerde bulunarak, kooperatifleşme ve üretim üzerine bilgiler alarak çalışmaları yerinde inceleme fırsatı buldu. Teknik incelemenin ikinci gününde ise, Erdek Ticaret Borsası’na giden heyet, burada kurulan Becerikli Eller Kooperatifinin çalışmalarına ilişkin bilgiler alırken, buradaki ziyaretin ardından da bölgedeki diğer kooperatifler ve kurumlar ile temaslarda bulunarak fikir alışverişinde bulunuldu.
 
“İncelemeler devam edecek”
İncelemelerin devam edeceği belirtilen açıklamada; “Heyet, Balıkesir bölgesinin yanı sıra Küçükkuyu ve Bayramiç’te de üreticilerle buluşarak, zeytinyağı üretimi, topraksız-askıda tarım gibi örnekleri yerinde inceleme fırsatı buldu.  Tarımın ve üreticinin desteklenmesine ilişkin ön hazırlık niteliğindeki teknik geziler ile bu alanda hizmet veren yetkililerle gerçekleşen görüşmelerin ilerleyen süreçlerde de devam ederek, Çanakkale Belediyesinin de bu alandaki faaliyetlerine ışık tutması hedefleniyor” denildi.     (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

DAĞIN "ÖTEKİ YÜZÜ!..."
20.01.2020    1461
Erden Tezcan'ı KAYBETTİK
20.01.2020    1195