10.01.2018         

Çanakkaleli siyasiler, yerel yöneticiler ve kurum temsilcileri 10 Ocak 'Dünya Çalışan Gazeteciler Günü' dolayısı ile kutlama mesajı yayınladılar. Mesajlarda basın özgürlüğü vurgusu yapıldı.

 10 Ocak ‘Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’ dolayısı ile kutlama mesajları yayınlandı. Basının dördüncü güç olma özelliğinin vurgulandığı mesajlarda, bazı siyasiler basın özgürlüğünün tehdit altında olduğunu ifade ederek, halen 150’nin üzerinde gazetecinin tutuklu olduğunu ifade etti. Siyasiler, yerel yöneticiler ve kurum temsilcileri tarafından yayınlanan mesajlar şu şekilde;

 
 “Tarafsız habercilik anlayışını her zamankinden daha önemli”
AKP Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; “Basın özgürlüğü ve ifade hürriyetinin korunup geliştirilmesi, demokratik toplum düzeninin en önemli gereklerinden biridir. Bu husus, ülkemizin itibarının yükselmesiyle de doğrudan ilgilidir. Gazetecilik mesleğini icra eden basın mensuplarımız, Türkiye’nin daha demokratik ve tam bağımsız ilerleyişine katkı yapan çalışmalarını fedakarca sürdürmektedir. Günümüz medya teknolojilerindeki hızlı gelişme, yazılı ve görsel basının yanı sıra internet gazeteciliği ve sosyal medyanın etkinlik alanını genişletmiş, doğru ve tarafsız habercilik anlayışını her zamankinden daha önemli hale getirmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle tüm gazetecilerimizin çalışan gazeteciler gününü kutluyor ve görevini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarını da rahmetle anıyorum.”
 
“Ahmet Şık nerede?”
CHP Milletvekili Muharrem Erkek; “150’den fazla gazetecinin tutuklu olduğu, son 12 yılda 56 basamak düşüş kaydederek 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi`ne göre 180 ülke arasında 155`inci sırada yer aldığımız, 2003-2016 yılları arasında basın kanununa muhalefet ettiği gerekçesiyle yargılanan 16 bin 458 kişiden 5 bin 84’ünün mahkûm olduğu bir ülkede Çalışan Gazeteciler Günü’nü her şeye karşın kutlamaya çalışıyoruz. Birçok noktada yasama, yürütme ve yargıdan daha etkin olan, dördüncü kuvvet olarak geçen hem haber alma özgürlüğünü sağlayan hem de kamuoyu denetimine katkı sunan görsel, yazılı ve işitsel basın yayın organlarının çalışanları demokrasi adına özel bir görev de sürdürmektedir. Örnek vermek gerekirse FETÖ ile Hükümetin birlikte kumpas yaptığı zamanlarda Ahmet Şık’ın, FETÖ’nün ipliğini pazara çıkardığı kitabı, “bombadan daha tehlikeli” olarak anılmaktaydı. Eğer 15 Temmuz gecesi hain darbe girişimi başarıya ulaşsaydı hedefindeki ilk isimlerden biri Ahmet Şık olacaktı. Darbe girişimi savuşturuldu. FETÖ ülke yönetimine el koyamadı. Peki, Ahmet Şık nerede? FETÖ’cü iddiasıyla cezaevinde. Ne istediler de vermedik diyenler ise hiçbir siyasi ve hukuki hesap vermeden ellerini kollarını sallayarak ülkeyi yönetiminde söz sahibi oluyorlar. İşte böyle bir ortamda 10 Ocak’ta kutlama yapmaya çalışıyoruz. Sadece 10 Ocak’ta değil, gazetecilerin bağımsızlığını kaybetmesine, tarafsızlığını bozmasına sebep olacak baskı ve dayatmalara her zaman karşıyız. Bir gazeteci işiyle tehdit edilemez. Çünkü, gazetecilerin yürüttüğü görev ‘kamu hizmeti’dir. Haber alma özgürlüğü de halk içindir. Baskı, sansür, akredite, işten çıkarma, tehdit gibi yöntemler sadece OHAL rejimlerinde ya da darbeci zihniyetlerin geçici önlemleridir. Unutulmasın ki gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır ve bunu sağlayan da gazetecilerdir.  Kara tablo içinde ve OHAL’de değil; bayram havasında, özgür biçimde kutlanan günlere olan inancımızla ve bunun için mücadele azmimizle 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlarım.”
  
“Yüreğimiz buruk da olsa basın emekçilerimizin gününü kutluyoruz”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Zaman hızla akıp gidiyor, yine bir ocak ayında gazetecilerimizin haklarına dikkat çekiyor, bu konuda bir nebze olsun farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Üzgünüm ki geçirdiğimiz seneler bu haklar adına çok da olumlu gelişmeler getirmiyor. Bugün yüreğimiz buruk da olsa basın emekçilerimizin gününü kutluyoruz. Çünkü biliyoruz ki bugün özgür, laik ve çağdaş bir toplum ümidiyle zorlu mücadelelerine devam ediyor emekçilerimiz. Halkımızın doğru haber almaya ihtiyacının giderek arttığı günümüzde gazetecilerimizin vazifesi daha da zorlaşıyor. Oysa özgür basın, aydınlık bir toplumun en temel taşıdır. Demokrasinin ve özgürlüklerin ayrılmaz bir parçasıdır. Bir toplumun güçlü olabilmesi ve aydınlık günlere ulaşabilmesinin temelinde özgür basın vardır. İşte bu bilinçte, basın emekçilerimizin ve tüm gazetecilerin, özgürce, sağlıklı koşullar altında, hiç bir baskı altında kalmadan, şiddet görmeden yazmalarını ümit ettiğim yeni bir döneme daha giriyoruz. Gazetecilerimizin düşüncelerinden dolayı tutuklanmadığı bir ülke ve dünya, parmaklıklar arkasında olan gazetecilerimize adalet diliyorum. Tüm basın emekçilerini zor şartlar altında gösterdikleri çaba için tebrik ediyor, Barışın ve Özgürlüklerin Kenti’nden 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü`nü kutluyorum.”
 
“Bugün 150’nin üzerinde gazeteci tutuklu bulunmakta”
Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar; “Ülkemizde iletişim özgürlüğünün önünü açan 212 sayılı yasanın çıkarılışının 57’inci yılında bugün 150’nin üzerinde gazeteci tutuklu bulunmakta, mahkemelerde binlerce dava sürmektedir. Türkiye dünya basın özgürlüğü sıralamasında, ifade özgürlüğü ve bireylerin temel hak ve özgürlükleri kriterlerinde maalesef ki bugün çok geri durumdadır. Bununla birlikte halen gazetecilerin haberlerinden dolayı sıkıntılar yaşadığı, yoğun dış ve içsel sansüre uğradığı, birçok basın mensubunun ciddi ekonomik problemler yaşadığı bir dönemden geçiyoruz. Böylesine bir süreçte halkın bilgilenmesi, kamuoyu adına takipçilik işlevinin gerçekleşmesi, dolayısıyla demokrasinin pekişmesi için gazetecilerin günümüzde daha da önemli olduğunu düşünmekteyiz. Dün olduğu gibi bugünde çalışan gazetecilerimizin yanlarında olduğumuzu bugün vesilesiyle bildirir, taleplerinin biran önce yerine getirilmesini diler, tüm zorluklara rağmen görevini özveri içinde yerine getiren değerli gazetecilerimizin gününü kutlar, meslek hayatlarında mutluluk, sağlık ve başarılar dilerim.”

“Gazetecilik, fedakarlık isteyen bir meslektir”
AKP İl Başkanı Yeşim Karadağ;  "10 Ocak, basın çalışanlarına ekonomik ve sosyal haklar sağlayan 212 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği 1961 tarihinden itibaren bu yana ülkemizde ’Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Gazetecilik, fedakarlık isteyen, şartları ağır olan önemli bir meslektir. Gazetecilik, televizyonculuk, radyo yayıncılığı, internet haberciliği gibi alanlarda önemli gelişmeler göstermiş ve ülkemizde saygın bir yere sahiptir. Gerçekleştirilenleri ve beklentileri karşılıklı anlamda etkileşime bağlı olarak taşıyan ve aktaran yine basın mensuplarımızdır. Olayları, ilkeli yayıncılık anlayışının bir gereği olarak tarafsız bir şekilde halka aktarmak, basının başlıca görevi, doğru ve zamanında bilgi almak da vatandaşın en doğal hakkıdır. Bu vesileyle, ilkeli, tarafsız, güvenilir yayınlarıyla kamuoyunun güçlü ve gür sesi olan, tüm tarafsız basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, aile yaşantılarında mutluluklar ve çalışma hayatlarında başarılar dilerim" 

“Gazeteciler bildiklerini samimiyetle yazmalıdır”
MHP İl Başkanı Hakan Pınar; “Halkın haber ve bilgi edinme özgürlüğünün, demokrasinin teminatı ve olmazsa olmaz gerekliliklerinden birisidir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, ‘Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.’ Bu anlamlı günde basın şehitlerimizi rahmetle anıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, ilkeli ve tarafsız yayıncılık anlayışı ile kamuoyunun sesi olma görevini yürüten tüm gazeteci arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum.”
 
“Çanakkale Barosu basınımızın yanındadır”
Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan; “Demokrasimizin ve haber alma hakkımızın vazgeçilmezi basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum. Demokrasinin güvencesi olan her bir gazeteci bizler için saygın ve özeldir. Toplumun bilgilenmesi için mazisi özverilerle dolu özel bir mesleğin mensupları için dileğimiz çağdaş toplumların medya mensuplarının seviyesine erişmiş olanakları ve özgürlükleri ile beklentilerinin karşılanmasıdır.  Hukuksuzluğun önleyici kuvvetlerinden biri olarak değerlendirdiğim gerçek gazetecilerin toplum adına denetleme görevini meslek aşkıyla yaptığından hiçbir şüphe duymuyorum. Yaşadıkları nice zorluk ve haksızlık karşısında her bir gazetecinin mesleğini sürdürme arzu ve hevesini her türlü takdirin üzerinde karşılıyorum.  Bu özel gün vesilesiyle gazetecilik mesleğini çeşitli sebeplerden dolayı icra edemeyen, işini kaybetmiş, gazete içi ve dışı çeşitli sebeplerden dolayı arzu ve hayalleri doğrultusunda mesleğini yürütemeyen çalışan gazetecilerin durumlarının biran önce düzelmesi temennimizdir.  Çanakkale Barosu’nun geçmişte olduğu gibi bugün ve bundan sonrada kurumsal olarak basınımızın yanındadır. Bu gün vesilesiyle ebediyete intikal eden basın mensuplarını minnetle ve rahmetle anıyor, ajanslarımızda, yerel ve ulusal gazetelerimizde ve yayın organlarımızda görev yapan değerli basın mensuplarımızı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü sebebiyle tebrik ediyor, sevgi ve saygılar sunuyorum” 
(Şenol Güven)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER