26.06.2018         

Türkiye, 2 aydır kilitlendiği Cumhurbaşkanlığı ve 27'inci Dönem genel Seçimlerini önceki gün tamamladı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığına devam ederken, illerde ise yeni Milletvekilleri belirlendi. Çanakkale'nin yeni Milletvekilleri seçimlerle ilgili ilk açıklamalarını yaptılar.

Türkiye yeni Cumhurbaşkanı ve Milletvekillerini belirledi. Türkiye’nin kilitlendiği Cumhurbaşkanlığı ve 27’inci Dönem Genel Seçimleri 24 Haziran Pazar günü gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı seçim yarışını AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,5’luk bir sonuçla kazandı. Genel seçimler sonucunda ise Meclise girecek yeni Milletvekilleri belli oldu. Çanakkale’de Millet İttifakı yüzde 51 oyla birinci olurken, Cumhur İttifakı ise yüzde 44 oy aldı. Cumhur İttifakı’nın çatı partisi AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan yeniden Milletvekili seçildi. Turan, seçimle ilgili ilk açıklamasında; “Kazanan Çanakkale olmuştur. Kazanan Türkiye olmuştur” dedi. Cumhur İttifakı’nın ikinci Milletvekili ise yine AKP’den oldu. AKP yeni Milletvekili Jülide İskenderoğlu seçimle ilgili ilk açıklamasında; “Biz inanıyoruz ki zafer inananların olacak” ifadelerini kullandı. Millet İttifakı’nın Milletvekilleri ise CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ile CHP ikinci sıra Milletvekili adayı Özgür Ceylan oldu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Erkek, seçim sonuçlarını milletin takdiri olarak değerlendirirken, iktidarın seçimi kazanması için OHAL’e ihtiyacı olduğunu söyledi.  Milletvekili Erkek, yeni sistemin ülkenin sorunlarını çözemeyeceği eleştirisinde bulundu.   CHP yeni dönem Milletvekili Ceylan ise, Çanakkale’nin daha iyi bir şehir olması için çalışacaklarını dile getirdi.

 
“Kazanan Türkiye olmuştur”
Seçim sonrası basın mensuplarına ilk değerlendirmesini yapan AKP Milletvekili Turan, kazananın Türkiye olduğunu belirterek; “Türkiye’nin demokrasi tarihinde çok partili hayat sicilinde çok özel bir günü yaşadık. Dünyaya örnek bir seçimdi. Şeffaf, demokratik halkın tüm katılımcılarının isteyebildiği her partinin temsilcisinin olduğu çok açık bir seçim sürecini beraber yaşadık. Kampanyamız bir ay kadar sürdü. Bu bir aylık kampanyamızda hiçbir partiye hakaret etmeden, hiçbir parti ile polemiğe girmede, yaptıklarımızı ve iddialarımız anlatarak, Cumhurbaşkanımızın arkasında durarak, Çanakkale’de birinci olma iddiamızı ortaya koyduk. Çanakkale’de birinci olmazsak bir daha aday olmayacağız demiştik. Allaha hamdolsun Çanakkale halkı bizi mahcup etmedi. Hizmetlerimize iddiamıza oy verdi. AK parti en çok Çanakkale’ye yakışır demiştik. Çanakkale’nin birinci partisi Ak Parti’dir Türkiye’nin de birinci partisi Ak partidir. Bu demokratik yarış içerisinde bize oy veren vermeyen tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Kaldığımız yerden daha yüksek bir motivasyonla, daha yüksek bir aşkla devam edeceğiz. Kazanan Çanakkale olmuştur. Kazanan Türkiye olmuştur. Türkiye’deki sistem değişikliğinin daha millete dayalı daha demokratik inşası için hep beraber tekrar besmele çekiyoruz Tüm ülkemize, tüm şehrimize hayırlı olsun” dedi.
   
“Hizmetlerimize ara vermeden devam edeceğiz”
Turan, Ticaret Borsası İlkokulu ve Ömer Mart Ortaokulu temelini atacak. Çanakkale’ye olan hizmetlerinin tüm hızıyla devam edeceğini belirten Milletvekili Turan, yarın Esenler Mahallesinde yapılı gerçekleştirilecek olan Ticaret Borsası İlkokulu ve Ömer Mart Ortaokulu temelini atacak. Turan, “Hizmetlerimize ara vermeden ve çok daha fazla çalışarak Çanakkale’yi hek ettiği noktaya getireceğiz” dedi.
 
“Herkese eşit mesafede hizmet edeceğiz”
Herkese eşit mesafede hizmet edeceklerini belirten AKP Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu; “Her şeyden önce bir kadın olarak yaklaşık 50 yıl sonra kadına değer veren bir partiye destek oldular. İnşallah Çanakkale’de herkesin vekili olup, sayın grup başkanvekilim ile birlikte hizmet etmeye, bütün herkese eşit mesafede davranmaya devam edeceğiz. Biz inanıyoruz ki zafer inananların olacak” dedi.
  
“Cumhur İttifakı Türkiye’de kazandı. Ancak Türkiye kaybetti”
iktidarın seçimi kazanmak için OHAL’e ihtiyacı olduğunu, sonuçları ise Milletin takdiri olarak ifade eden CHP Çanakkale Milletvekili Erkek; “Biz, seçilmemize çok sevinemedik. Sandık sonuçlarında bizim ıslak imzalı tutanaklarımız ile YSK’nın tutanakları arasında çok önemli bir fark yok. Şunu belirtmek lazım. Evet sandık sonuçlarına göre Cumhur İttifakı Türkiye’de kazandı. Ancak Türkiye kaybetti. Türkiye’yi OHAL’de seçime götürdüler. Seçimi kazanmaları için OHAL’e ihtiyaçları vardı. Sonuçlar karşısında Millet bize ana muhalefet görevini verdi. Bizim kuvvetler ayrılığı, Hukuk’un üstünlüğü yani demokrasi mücadelemiz, çocuklarımızın geleceği için kararlılıkla devam edecek. Önümüzdeki süreçte bu mücadelemizi sivil toplumla ve halkla birlikte daha çok çalışarak sürdüreceğiz. Sonuçları da yakından takip ettik kontrol ettik. Herhangi bir infialin olmaması içinde gerekli özeni gösterdik. Keşke Türkiye OHAL’de değil de yüzde on gibi bir demokrasi ayıbının olduğu bir barajla değil de, demokratik, adaletli, eşit özgür koşullarda bir seçim yaşasaydı” dedi.  Adaletli ve demokratik bir seçim olmadı ama sandık sonuçları iktidarı belirledi” dedi.
  
“Saray rejimi, tek adam rejimi Türkiye’yi büyütemez”
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Milletvekili Erkek;  Bu sistem, demokratik bir başkanlık sistemi değildir. Egemenliği şahsileştiren, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bir şahıs devleti haline getiren son derece yanlış bir sistemdir. Türkiye bununla iyi bir noktaya gidemez. Saray rejimi, tek adam rejimi Türkiye’yi büyütemez. Demokrasi ve özgürlüklerle buluşturamaz. Türkiye’nin işsizlik ve ekonomik sorunlarını çözemez. Üretim sorununu çözemez. Bu gerçekle karşı karşıya kaldığımız zaman maalesef bazı şeyler ortaya çıkacak ama sonuçta Milletimiz sandıkta bir irade ortaya koydu. Bizde bunun gereğini yapacağız. 
 
“Çanakkale’nin hak ve hukukunu korumak için her zaman olduğu gibi çalışacağız”
Milletvekili Erkek Çanakkale yerelindeki seçim sonuçları için; “Çanakkale’de Milletvekili dağılımı 2-2 oldu. Çanakkale’miz için hayırlı olsun. Millet İttifakı birinci oldu ama biz birinci parti olamadık. Merkezde çok başarılı bir sonuç almamıza rağmen önümüzdeki süreçte CHP’yi yükseltmek için daha güçlü bir şekilde kararlılıkla çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Çanakkale halkına çok değerli hemşerilerime çok teşekkür ediyorum. Yüzde doksanın üzerinde bir katılım sağlandı. Bu katılım demokrasimiz açısından önemlidir. Tüm seçmenlerimize, hemşerilerimize, bizi destekleyenler, desteklemeyenler ayrımı yapmadan herkese çok teşekkür diyorum. Çanakkale’nin hak ve hukukunu korumak için her zaman olduğu gibi çalışacağız” dedi.
  
“Elimizden geleni yapacağız”
CHP’nin yeni Milletvekili Ceylan, Türkiye’nin ve Çanakkale’nin huzuru için çalışacaklarını dile getirerek; “Çanakkale genelinde Sayın Muharrem İnce’nin birinci olması ve Millet İttifakı’nın birinci olması bizim için önemli. Burada baktığımızda daha ziyade İyi Parti ile beraber olan ittifakımızda AKP’den hedeflediğimiz kadar oy alamadığımızı gördük. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Sonuç olarak Türkiye genelinde daha yüksek hedefler bekliyorduk.  Ancak bu tabii ki milletimizin takdiridir. Kötü bir sonuç değil. Ancak biz bu işi iktidar olmak için yapıyoruz. Ancak biz iktidar olamadık. Sayın muharrem İnce’nin dediği gibi inşallah önümüzdeki dönemlerde bu durumu daha iyi noktalar taşımak için elimizden geleni yapacağız. Bende yeni dönemde bir Milletvekili olarak Çanakkale’nin daha yaşanabilir, daha güzel, daha mutlu insanlardan oluşan bir şehir olması ve ülkemizin daha huzurlu olması için elimden geleni çabayı sarf edeceğiz. Sonuçların bütün Çanakkale’mize hayırlı olmasını diliyorum. Emek veren arkadaşlarımıza bütün siyasi partilerin adaylarına da bu süreçteki centilmence tavırlarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER