“1209”

09.06.2015         gemici@yandex.com“Yılında…” diye başlamak da vardı ama bu bir tarih değil. Sandık numarası. Oy ve Ötesi’nin bir gönüllüsü olarak Çanakkale Lisesi’ndeydim. Bazı gönüllüler gelmeyince bina sorumluluğundan sandık sorumluluğuna kendimi atamış oldum.
Sandık kurulunda bir başkan ve dört üye vardı. İki de “müşahit” biri doğal olarak ben, diğer arkadaş da HDP adına gelmişti. Sabah yedide başlayan görevimiz akşam saat 19.00 gibi bitti. CHP’ye 118, AKP’ye 84, MHP’ye 54, HDP’ ye de 4 oy çıktı.
Gün boyu sandık başındaydık. Bu kadar seçime tanık oldum sandığa bu kadar sahip çıkıldığı bir seçimi hatırlamıyorum. Öğle yemeği ilk önce MHP’den geldi. Hemen ardından CHP atağa geçti. Onu AKP takip etti. İnsanın canı kuzu çevirme çekse de menüde yoktu. Menüye bakarak oy vermeye kalksanız tüm partiler sandığa gömülürdü.
Günün kazananı sandık başkanımızdı. 350 TL alıyormuş. İyi çalıştı ama… “Artık yapmam. Bu işi dorukta bırakıyorum” gibi laflar etse de bana” yan cebime de koyabilirsiniz” der gibi gelmedi değil... Sandık üyeleri de baya renkli simalardı. Özellikle “İlçe Seçim Başkanı 32 bin lira alıyor” iddiasında bulunan üye hiç birimizi ikna edemedi. Üstüne üstlük bunu “3 ay alıyor” iddiası hepimizi gülümsetti. Şaka gibi…
Ya alıyorsa… Yok canım, o kadar da değil…
Eğlenceli bir gündü…
Tamam, seçim bitti. Şimdi ne olacak? Bir kere tüm partilerden ortak açıklama geldi: “BİZ KAZANDIK!” Helal… Kaybeden yine “BİZİZ”
Adamın iktidarı gitmiş hala “biz kazandık” diyor. Biz derken? Bak şimdi doğru olabilir… Kaçak saraya karşı kendi çevresini kastediyor olabilir.
Çanakkale ön görümüz de tuttu! 2 CHP, 1 MHP kesin, diğer dördüncü milletvekili de “İstanbul”dan çıkar dedik. Tuttu… Yani Çanakkale bu dönem meclise 3 milletvekili göndermiş oldu. 4. Milletvekilini ilk seçimde geri alırız…
“Diktatörlük” yolunda Kuran sallayanlar şimdi dut mevsimi özelliklerini gösterecekler… Bülbüller de susuyormuş. Zaten seçimin en sessizi de Bülent abim. Kendileri 30 Mart sendromundan hala çıkamadığı için olacak hem susuyor hem de fışkiye işine girdi. Kendine yarattığı eğlenceyle oyalanıyor… Yakışır abime!
Meclise gideceklere de birkaç öneri…
Yasa çıkarmak için hükümete ihtiyaç yok! Yasayı “Meclis” yapar. Hükümet kurulsun kurulmasın… 3 Muhalefet partisinin birleştiği ana konularda hemen yasal değişiklikler yapılmalı. Hükümet öyle ya da böyle kurulur. Hükümetin kurulmasını beklememek gerekiyor…
Acil bir hukuk düzenlemesi, demokratik adımlar, eski dört bakanın yargılanma süreci, özgür basının yolunu açacak kanunlar, doğru düzgün bir seçim ve partiler yasası… Bunları yapmak için hükümete ihtiyaç yok!
Bunlar yapıldıktan sonra yapılacaksa bir erken seçim yapılabilir. Hem adilinden… Mis gibi de olur. Bakalım AKEPE diye bir şey kalacak mı? Medyasıyla, dezenformasyonlarıyla, sahte kamuoyu yoklamalarıyla, her gün yapılan açılışlarıyla aldıkları bu! Adil bir seçimde bakalım yüzde 10’u aşabilecekler mi? Barajı kaldıracağız ama ben yine de onların yüzdesine ve yüzlerine bakacağım…
Davutoğlu’nun yüzünü gördüm…
-geMici-
BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR…      
Not: Kaşdemir’in fıtratında seçilmek yokmuş mu diyeceğiz yoksa seçmen sandığa fıtrattı mı diyeceğiz? Cevabı da her şeyi bilen büyük siyasi şahsiyet Kaşdemir’e bırakıyorum… Ne bırakacağım… Her şey meydanda!

1116

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun