`Adalet arayışımız devam edecek`

30.08.2017         

Çanakkale`de 26-29 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Adalet Kurultayı sona erdi. Türkiye`nin birçok yerinden binlerce vatandaşın katılım gösterdiği Kurultay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdroğlu`nun `Kurultay sonuç Bildirgesini` okuması ile son buldu. Kurultayı değerlendiren Çanakkaleli siyasetçiler, verimli bir programın tamamlandığını fakat ileriki süreçte adalet arayış çalışmalarının devam edeceğini dile getirdi.

 Çanakkale, dört gündür devam eden kurultay maratonunu geride bıraktı. 26-29 Ağustos tarihleri arasında Eceabat Kocadere Kamp Alanı’nda düzenlenen kurultay hakkında değerlendirmelerde bulunan Başkan Gökhan; “Adalet Kurultayı’nın bugün son günü, kurultayı tamamladık. Dört gün boyunca toplam ana konu olarak 8 panel yapıldı. Bu noktada çok değerli konuşmacılar buraya geldiler. Çok çeşitli kesimlerden, siyasi görüş ayrımı yapılmadan birçok kişi buraya geldi. Hem sol hem sağdan katılımcılar vardı. Çok verimli süren program, bugüne kadar yorumlayamadığımız konularda bize ışık tuttular. 100’e yakın çalıştayımız oldu. Dolayısıyla burada birlikte birbirini tanımayan insanlar bir arada oldu, tamamen adalet için. Siyasi görüş farkı ortaya çıkmadan herkesin adalet arayışında olduğunu gördük. Bu toplantıyı köreltmeye çalışanlar olabilir. Özetle bu çok değerli bir kurultay oldu. Yürüyüşten sonra yapılan bu değerli kurultay çok fazla ses getirdi. Ben herhalde devamı gelecektir diye düşünüyorum. Adalet arayışımızın devamı gelecektir. Adalet Anıtı’na değinirsek eğer, tuğla sayısı artabilir. Çanakkale özgürlük parkına anıtımızı koyacağız. Ama su anda rüzgar ve diğer etkenleri hesaplıyoruz. Orada bir alana yerleştireceğiz. Anıt tamamlanmamış durumda şu anda tuğlalara isimler yazılıyor. Yılmaz Büyükerşen hocamız bu anıtı tasarladı. O şekilde görülebilecek bir şekilde halkımızın kullanımına koyacağız” dedi.

 

“Adalet olmazsa her şey biter””
CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise yaptığı değerlendirmelerde şu ifadelere yer verdi; “Tarihi bir kurultayın son  günündeyiz. Tarihi topraklardayız. Türkiye Cumhuriyetinin temelinin atıldığı yerdeyiz. O yüksek moral olmasa belki milli mücadele gerçekleşemeyebilirdi. Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını buradan saygıyla anıyoruz. Devletin temeli bu topraklarda atıldıysa ve devletin temeli adaletse bu mücadelenin burada yapılması çok önemlidir. Demek ki 16 yıllık iktidar döneminde adalet kayboldu ki yüz binler adalete susayanlar adalet arıyorlar. Ulusal barışımız ve huzurumuz adalet olmazsa biter. Her şey adalette mümkün. Adalete çok ihtiyacımız olduğu bir süreçteyiz. Büyük gurur duyuyorum Çanakkale milletvekili olarak. Sorumluluğumuz çok büyüktü ama bütün vekillerimiz bu kurallara uydular ve dört gün boyunca adalet aradılar. Burada emeği geçenlere herkese çok teşekkür ediyorum. Her konuda 8 büyük panelimiz 70’e yakın çalıştay oldu. O yüzden çok mutluyuz. Adalet mücadelesini sürdürmeye devam edeceğiz” CHP’li Belediye Meclis üyesi Ali Uyanık, adalet kurultayının önemine vurgu yaparak; “Adalet Kurultayının dördüncü günüdeyiz. Bu ülkede söyleyecek sözü olan, entelektüeli emekçisi öğrencisi herkes bir araya geldi. Olumlu olumsuz tüm adalet arayışları ortaya konuldu. Farklı algılar geliştirilmeye çalışılsa da herkes bir araya adalet için geldi” açıklamasında bulundu. 
 (Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER