“Algı operasyonlarına pabuç bırakmayacağız”

27.12.2016         

Çanakkale’nin CHP’li Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a karşı örülen karalama kampanyası ve spekülatif girişimleri “algı operasyonu” olarak değerlendiren CHP’li ilçe başkanları; “CHP olarak, belediye başkanımızın yanındayız, biriz, beraberiz, bu algı operasyonuna pabuç bırakmayacağız…” dediler. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Bizi ve partimizi bir yerlere monte etmeye çalışıyorlar. HDP’ye, PKK’ya monte etmeye çalışıyorlar. Kendi yaptıklarını unutturmaya çalışıyorlar. Esas PKK ile oturup konuşanın, onlarla beraber hareket edenin kim olduğunu kamuoyu biliyor” açıklamasında bulundu…

 CHP’li ilçe başkanları, Merkez İlçe Başkanı Dr. Celal Karakaş, önderliğinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyaret ettiler. Çanakkale’de, AKP’liler ve yandaş medya organları tarafından başlatılan algı operasyonuna karşı, Gökhan’a desteklerini ifade eden ilçe başkanları, “Biriz, beraberiz, bir aradayız” mesajı verdiler. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın da katıldığı ziyaret sırasında açıklamada bulunan CHP Merkez İlçe Başkanı Dr. Celal Karakaş, CHP’lilerin ve belediye başkanlarının veremeyecek hiçbir hesapları olmadığını ifade ederek, “Bugün ilçe başkanları olarak belediye başkanımızı ziyarete geldik. Malum ülkemizin gündemi çok yoğun ve bu gündemin dışında hiçbir şeyin konuşulmaması gerekiyor. Bir ülkeyi tamamen yerle bir edecek her türlü kötü senaryo şuanda ülkemiz üzerinde oynanıyor. Bir taraftan ekonomik kriz, bir taraftan 3-4 milyon Suriyelinin kontrolsüz bir şekilde ülkemizde yer alması, terör, Suriye’de savaşan askerlerimiz ve her gün gelen şehit haberleri… Bizi bunların dışında bir şey konuşmaya sevk etmiyor ve bunların dışında da bir şey konuşmadan, bu sorunların çözümü noktasında adımlar atmamız gerekiyor. Ama maalesef, Adalet ve Kalkınma Partisi, gündemi değiştirmek için çok usta olduğu algı operasyonlarını her zaman her şehirde ve ülkemizin tamamında olduğu gibi Çanakkale’de de bu süreci işletiyor. CHP’li Belediye Başkanımız sayın Ülgür Gökhan’ı yıpratan ve çalışmasını engelleyecek boyutta algı operasyonları ile hepimizi derin bir üzüntüye boğmuş durumda. Biz bundan CHP örgütleri olarak büyük rahatsızlık duyuyoruz. CHP’li ilçe başkanları olarak biz de başkanımızın yanında olduğumuzu, ona destek verdiğimizi burada beyan etmek için, zaten bildiğimiz şeyi, basın önünde yinelemek için buradayız. Çanakkale Belediyesi’nin verilemeyecek, belediye başkanımızın verilemeyecek bir hesabı yoktur. Basında çıkan haberlerin de gerçekle ilgisi alakası yoktur. Tamamen, ülke gündeminin dışında bir konu yaratmak üzere yapılmış algı operasyonudur. Bugüne kadar çok yaptılar, tahmin ediyorum bundan sonra da yapacaklardır. Bu bizim çalışma şevkimizi, bir arada olma arzumuzu ve kararlılığımızı, dik duruşumuzu engellemeyecektir. CHP olarak belediye başkanımızın yanındayız, biriz, beraberiz, bu algı operasyonuna pabuç bırakmayacağız…” dedi. 

 
“Çanakkaleliler aydın ve uyanık insanlardır” 
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ‘teşekkür’ ederek dile getiren Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ise “Gün birlik günü, daha çok bir arada olma günüdür. Çünkü her geçen gün Türkiye’de farklı algılarla mevcut iktidar farklı yönlere gitmeye çalışıyor. Yani başka bir yeri göstererek, oraya konsantre olarak burada esas amacını, esas niyetini kamufle etmeye çalışıyor. Biz bunu Çanakkale’de de hissediyoruz; ‘Bu kentte, CHP iktidarına nasıl engel olabiliriz, burada çoğunluğu almasını nasıl engel olabiliriz.’ Bunun telaşı içinde olduklarını biliyoruz. Ama, hem Çanakkale merkez hem de ilçelerinde yaşayan insanlar da, başka yerin insanına benzemez. Çanakkaleliler, son derece aydın ve uyanık insanlardır.” Dedi. 
 
Müfettiş ve soruşturma iddialarını değindi
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, AKP’lilerin telaş içinde algı yaratmaya çalıştıklarını ifade ederek, soruşturma ve müfettiş sürecine değindi. Gökhan, “Bu telaş içinde çeşitli algılar yaratmaya çalışıyorlar, bizimle alakası olmayan işleri de bize fatura etmeye çalışıyorlar. Bu noktada en son, bir müfettiş geldi; müfettiş, birçok konuda inceleme yaptı. Sonunda dönmüş dolaşmış, AKP milletvekili sayın Bülent Turan’ın bana ithafen söylediği; ‘Yeni kardeşiniz kayyum’ sözü üzerine söylediğim, ‘biz, kayyumlarla değil, halklarla kardeşiz, bizim kardeşlik ilişkimiz budur’ ifadelerinden hareketle de; partimizin genel başkanımızdan tutun, milletvekillerimize kadar, hatta Seferihisar belediyesinin ‘kayyum atamaları’ konusunda eleştirilerini, sanki PKK söylemi ile eşdeğer olarak algılatılmaya çalışılmış. Tabi ki bununla ilgili itirazımızı yapacağız. Yargıya güveniyoruz. Çünkü, eğer burada bir suç varsa, genel başkanımızdan, milletvekillerine kadar bu söylemi ifade eden herkes suçlu ve PKK ile yandaştır. Bu noktada zaten bizi ve partimizi bir yerlere monte etmeye çalışıyorlar. HDP’ye, PKK’ya monte etmeye çalışıyorlar. Kendi yaptıklarını unutturmaya çalışıyorlar. Esas PKK ile oturup konuşanın, onlarla beraber hareket edenin kim olduğunu kamuoyu biliyor” dedi. 
 
“Misak-ı Milli sınırları içinde özgürce yaşamanın yollarını arıyoruz”
Gökhan, seçimle gelen insanların halkı temsil ettiğini ifade ederek, “Dolayısıyla bizim, CHP’nin; bu noktada, ülkenin bölünmez bütünlüğü ile ilgili hiçbir sıkıntısı yoktur. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu partiyiz. Biz, Misak-ı Milli sınırları içinde özgürce yaşamının yollarını aramaya çalışıyoruz, bunu sağlamaya çalışıyoruz. Unun için bize bu tür yakıştırmalar, hiçbir işe yaramaz. Ama biz, aynı zamanda insan hakları, özgürlükler konusunda da mücadele ediyoruz. Biz, yerel yönetimlerin önemli olduğunu, seçimle gelmiş insanların, meclis üyelerinin, belediye başkanlarının ve il genel meclis üyelerinin mutlaka, halkı temsil ettiğine inanıyoruz. Bu bağlamda görüşümüz budur. Demokrasi anlayışımızın temelinde yerel yönetimlerin gücü çok önemlidir” ifadelerine yer verdi. 
 
“Kaybeden onlar oluyor”
AKP’nin bu tür algı operasyonları ile kaybettiğini dile getiren Başkan Gökhan, “Biz bu şekliyle, ülkenin neresinde olursa olsun, anti demokratik bütün uygulamalara karşı, duruşumuzu devam ettireceğiz. Bu sadece benimle ilgili değil, partimizdeki herkes bu görüşleri savunuyor. Yarın eğer referanduma gidecek olursa, sokaklarda da meydanlarda da söylenecek bunlar. Bunları her yerde söyleyeceğiz. Çünkü burada karalama söz konusu. Vatandaş buna inanacak zannediyorlar, ama inanmıyor. Neler neler söylediler, ama hiçbir şey değişmiyor.  Tam tersine, özellikle Çanakkale’de böyle yaptıkça, daha da güçleniyoruz. Çünkü insanlar bizi tanıyor, ne yaptığımızı ne ettiğimiz biliyor, dolayısıyla boşuna çaba gösteriyorlar. Son tahlilde de kaybeden onlar oluyor” şeklinde konuştu. 
 
AKP’ye teşekkür!
“Ben tekrar ilçe başkanlarımızın duyarlı davranışlarından dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diyen Başkan Gökhan, bir teşekkür de AKP’lilere etti. Gökhan, “Bunlar aslında bizi bir araya getiriyor, birlikteliğimizi artırıyor. Tehlikenin ne kadar büyük boyutta olduğunu görüyoruz ve daha da kaynaşıyoruz. Bu da bizi güçlendiriyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz, AKP’lilere; sağ olsunlar bizi bir araya getirmek için fırsat yaratmış oluyorlar. Çünkü CHP’liler; adaletsizliğe, haksızlığa sonuna kadar karşıdır. O bakımdan müsterihiz. Biz yargı karşısında her şeyin hesabını vermeyi şiar edinmiş insanlarız. Yeter ki, bağımsız ve tarafsız yargılama olsun. Onlar hesap vermekten kaçınırlar, onlar kendi iktidarlarını korumak için olmadık şeyler yaparlar, bizim; iktidarımız yok, yasalara sığınırız, ideolojimize sığınırız, bu noktada da mücadelemize devam ederiz” ifadeleri ile açıklamasını tamamladı. 
(Seçkin Sağlam)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Maç D Smart’ta
23.08.2017    47