“Amacımız Çanakkale’yi eski günlerine döndürmek”

20.12.2016         

Ülkede yaşanan sıkıntılar nedeni ile zor günler geçiren turizmciler, içinde bulundukları sıkıntıları atlatabilmek amacı ile çeşitli çalışmalar yürütüyor. Ülkedeki yaşanan sorunlar nedeni ile Çanakkale’de de zor günler geçiren turizmciler, Çanakkale turizminin eski günlere dönmesini bekliyor. ÇATOD Yönetim Kurulu üyesi Armağan Aydeğer, Çanakkale turizminin içerisinde bulunduğu zor dönemden çıkması ve eski günlerine dönmesi amacı ile yürütülen çalışmalar ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamalarda bulundu. Aydeğer, Çanakkale turizmini tekrar canlandırabilmek amacı ile yurtdışı ve yurtiçinde düzenlenen fuarlarda çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve bunların yanı sıra çeşitli ülkelerdeki turizm firmaları ile bir araya gelerek Çanakkale’ye turist çekmek amacı ile birçok farklı proje hazırladıklarını ifade etti.

 Ülkede yaşanan çatışma ve şiddet ortamının yanı sıra yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeni ile ülkede bir çok sektörde olduğu gibi turizm sektörü de sıkıntılı günler geçiriyor. ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, Çanakkale’de turizm sektöründe yaşanan sıkıntıları aşmak amacı ile yürüttükleri çalışmalar hakkında gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamalarda bulundu. Aydeğer, 2016 yılının turizmciler için birçok olumsuzluğun üst üste yaşandığı bir yıl olarak geçtiğini belirterek; “2016 Türkiye için zor bir yıldı. Bu zorluğu pekiştiren birçok gelişme yaşandı. Tabi ki bunların en başında güvenlik ile ilgili olan, terör ile ilgili olan, sadece ülkemizde değil, dünyanın birçok noktasında da yaşanan terör olayları, sınırlarımızda yakınında, Suriye’de yaşanan iç savaş hali, mülteci krizi, yıl içerisinde büyük sıkıntı yaratan, ama şu an normale dönen Rusya ile yaşanan problemler gibi benzeri sorunlar, ama bütün bunların ötesinde terör burada en büyük etkendir. Bu yaşananlar ülkemizdeki bir çok sektörü etkilediği gibi, başta da turizm sektörünü etkilemiştir. Bu noktada bizlerin yakınma lüksümüz yok. Ah, vah demekten çok, bunu en az yara ile atlatıp, gelecekte nasıl bir projeksiyon geliştirmemiz gerektiğini tartışmamız gerekiyor. Çünkü Türkiye dünya turizminde çok önemli bir yere sahip olan ülke. Gerek yatırımların sayısı, gerekse bu alandaki işletmecilerinin sayısına baktığımız zaman, tabi ki var olan beşeri, coğrafi ve kültürel değerlerine de baktığımızda, dünyanın en iyi ülkelerden bir tanesi. Dolayısı ile bu çerçevede değerlendiğimiz zaman Türkiye kesinlikle dünyada vaz geçilemeyecek kadar öneme sahip bir ülke. Tabi ki bölgemizin de aynı çerçevede baktığımız zaman sayısız değerlere sahip. Bizlerin bu değerleri doğru bir şekilde kullanabilmemiz için çalışmalarımıza devam etmemiz gerekiyor. Bizler ÇATOD olarak var gücümüzle, ne olursa olsun elimizden gelen imkanları en üst seviyede, başta bölgemiz işletmeleri adına, bölgemiz adına ve tabi ki ülke turizmi adına seferber etmiş durumdayız” dedi. 

 
“STK’lar ile birlikte toplantılar zinciri gerçekleştirdik”
Yaşadıkları sorunları giderebilmek amacı ile çeşitli çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Aydeğer; “Bu çerçevede de çalışmalar yürütüyoruz. Başta yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen turizm fuarlarına etkin ve aktif katılımlarımız devam ediyor. Devam etmekte olan Balkan ülkelerindeki çalışmalarımız ki, Romanya, Bulgaristan gibi ülkeler başta olmak üzere, bunu daha da güçlendirmek adına Balkan coğrafyasındaki Kosova, Makedonya gibi bölgelerde de yoğun bir planlama ve çalışma söz konusu. Yine benzer nitelikte ulusal fuarlarımız çok önemli. İzmir ve İstanbul gibi. Çünkü buralarda yerel turizme hizmet eden birçok turizm acentası ile bir araya gelip, Çanakkale’nin, başta tabi ki Tarihi Gelibolu Yarımadası başta olmak üzere, Çanakkale’nin birçok doğal güzelliklerini buralarda anlatmaya çalışıyoruz. Ülke içerisindeki turizm hareketini bölgemize akması için de yoğun bir çaba içerisindeyiz. Yine bunların yanında özellikle Midilli Adasından bölgemize açılacak olan bir deniz kapısı ve bu deniz kapısı üzerinden bir deniz trafiğinin oluşması için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Bu çerçevede ÇATOD, TURSAB ve diğer turizm ile alakalı STK’lar ile birlikte toplantılar zinciri gerçekleştirdik. Bu toplantılar çerçevesinde İzmir’deki fuarda Midilli’nin Ticaret ve Sanayi Odası, Belediyesinin üst düzey yetkilileri ile birlikte toplantı gerçekleştirdik. Çanakkale Geyikli ile Midilli arasında yapılabilecek olan bir deniz seferi için çalışma içerisindeyiz. Bu da yine Çanakkale, bölge ve ülke turizmi açısından çok kıymetli bir çaba” dedi. 
 
“Çalışmalar sürdürülmekte”
ÇATTAŞ ile ilgili çalışmaların sürdüğünü ifade eden Aydeğer; “ÇATOD olarak öncülüğünü gerçekleştirdiğimiz bir projemiz var. ÇATTAŞ adını verdiğimiz, Çanakkale Turizm Tanıtım A.Ş’nin kurulması. Bu, dünyada çok önemli turizm destinasyonlarının gerçekleştirdikleri bir yapılanma. Bu yapılanma ile bölgenin turistik, kültürel değerleri profesyonel bir yönetim ile dünya genelinde tanıtımı sağlanıyor. Bunun gerçekleştirilmesi ile ilgili birçok dokümanları basın ve kamuoyu ile paylaşmıştık. ÇATTAŞ, başta Çanakkale Valiliği, Çanakkale Belediyesi, diğer ilçe belediyelerinin, ÇTSO ve ilgili turizm derneklerinin ortak kuracağı bir şirket olup, bu şirket ile kentin turizminin planlanması, turizm fuarlarında tanıtılması ve projelerin üretilmesi ve bölgeye uluslararası misafir çekilmesi adına yapılacak çalışmaları oluşturacak olan bir şirket yapılanması. Bunun ile ilgili çalışmalar sürdürülmekte” dedi. 
 
“Çok ciddi bir fayda sağlayacaktır”
2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesi için de çalışma yürüttüklerini belirten Aydeğer; “Yine birçok mecrada da dile getirdiğimiz, projesi de tamamlanmış olan 2018 yılının dünya kültür mirası içerisinde bulunan Troia yılı olarak ilan edilmesi. Troia yılı ülkemiz için, belki de dünyada en önemli antik hazinelerinden bir olan Troia’nın 2018 yılı içerisinde Türkiye genelinde Troia Yılı olarak ilan edilmesi ve Turizm Bakanlığının öncülüğünde dünyada bu yıl ile birlikte gerçekleştirilecek olan etkinliklerin tanıtımı, tanıtım materyallerinin üretilmesi, yine Troia yılının ülke genelinde, hatta Avrupa genelinde kimi etkinliklerin düzenlenmesi gibi bir projeyi de hazırlamış bulunmaktayız. Bunun gerçekleşmesi halinde, Türkiye’de Troia yılının ilan edilmesi veya böyle bir yılın benimsenmesi halinde, gerçekten sadece Çanakkale bölgesi değil, ülke turizmine de çok ciddi bir fayda sağlayacaktır. Bunun için de yoğun bir çaba içerisinde gayretlerimizi sürdürüyoruz. Tabi bu projelerin hepsini daha da arttırabiliriz. Şu anda planladığımız Balkan coğrafyasında, biraz önce ifade ettiğim İzmir fuarında geniş kapsamlı bir toplantı gerçekleştirdik. Balkan coğrafyasının çok önemli tur operatörleri ile bir araya geldik. Oralardaki soydaşlarımızın Çanakkale’ye getirilmesi ile ilgili, özellikle Kosova, Piriştine, Makedonya, Bosna gibi bölgelerde Rod-Show adı verilen, yani buradaki turizm profesyonelleri ile oradaki turizm profesyonellerinin bir araya geleceği, hatta oradaki basının da yer alacağı farklı 4-5 noktada toplantılar, sunumlar planlıyoruz. Bunu da Nisan ayının ilk haftasında gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.
 
“Doğal olarak bir düşüş söz konusuydu”
Çanakkale Savaşlarının 100’üncü yılının ardından düşüş yaşanan Avusturalya’dan Çanakkale’ye turist çekebilmek amacı ile Avusturalya’da çalışma yürüteceklerini belirten Aydeğer; “Çanakkale için çok çok önemli olduğunu düşündüğümüz Avustralya pazarımız var. Avusturalya pazarının bu son iki senedir, özellikle 2015 100’üncü yıldan sonra pazarda doğal olarak bir düşüş söz konusuydu. Tabi 2016’da yaşanan birçok olumsuzluklar nedeni ile daha önce saymış olduğum terör, iç savaş gibi konulara bağlı olarak bu düşüş daha da hızlandı. Biz bu düşüşün tekrar eski seviyelere geri dönmek, tekrar Avustralya turizminin, oradaki insanların bölgeye ilgisini arttırmak amacı ile bu yıl içerisinde bir Avustralya seyahati planlıyoruz. Orada düzenlenen önemli bir turizm fuarına katılma planımız var. 2018 yılında ise, 2017 yılında yapacağımız ziyaretin akabinde, 2018 yılında çok planlı, orada yine Rod-Show benzeri, Brisbane, Sidney ve Melbourne’de ve hatta Wellington’da Çanakkale ile ilgili oranın basını ve tur operatörleri ile ortak çalışma planlıyoruz” dedi. 
 
“Turizm 2016 yılında oldukça zor bir süreci göğüslüyor”
Çanakkale ve bölge turizminin eski günlerine dönmesi amacı ile çalışmalara devam edeceklerini ifade eden Aydeğer; “Bölgemizin kalkınması noktasında çok önem verdiğimiz fuarlarımız ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ankara’da gerçekleştirilecek olan önümüzdeki Nisan ayında bir fuar var. Buraya da katılacağız. Çünkü bizim için iç turizm olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi. Bu ve benzer saydığım onlarca proje ile mevcut durumun en kısa sürede eski haline gelmesi için gayret içerisindeyiz. Evet hepimiz üzülüyoruz. Hepimiz yaşanan olumsuzluklardan dolayı yara alıyoruz. Hepimiz bu olumsuzluklar nedeni ile zarar görüyoruz. Gerçekten turizm 2016 yılında oldukça zor bir süreci göğüslüyor. Bugüne kadar belki de Cumhuriyet tarihi boyunca yaşamadığımız kadar çok fazla olumsuzluğu bir arada yaşıyoruz. Tabi bütün bunların olumsuzluklarını sektör olarak fazlası ile yaşıyoruz. Ama burada yakınmaktan çok daha fazlasını yapabileceğimizi düşünüyorum. Biraz önce saymış olduğum onlarca proje, tekrar hayata tutunmamız, tekrar bölgenin ve tabi ki ülkemiz turizminin gelişmesi açısından çok kıymetli. Burada bizim bütün sektörümüzün ki, olaya sadece sektör olarak bakmıyoruz, sadece otelciler olarak değil, seyahat acentaları, diğer turizm ile ilgili STK’lar ve tabi ki başımızda Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitemiz de dahil olmak üzere, hep birlikte, topyekun bölgemizin, ülkemizin tanıtımı ve olumlu gelişmeler için bir arada hareket etmemiz gerekiyor. Çünkü gerçekten bütün olumsuzlukların yanı sıra, yurtdışında ülke ve bölge ile ilgili olumsuz propaganda ile de mücadele etmek durumundayız. Bunları da aşmamız gerekiyor. Bunları aşabilmek için de birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Yani her karanlık gecenin, bir aydınlık sabahı da vardır. Sürekli bu olumsuzluklar devam edecek diye bir kaide yok. İlla ki belirli bir süreç içerisinde sektörün, koşulların dahi iyi yerlere geleceğini düşünüyoruz. Bunun da hızlanması, yaralarımızı minimum düzeye çekmek açısından bizler, özellikle ÇATOD olarak var gücümüz ile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi. 
(Şenol Güven)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun