"Aydınlanma savaşçısı Saylan'ı anıyoruz..."

19.05.2017         

Prof. Dr. Türkan Saylan'ın hayata veda edişinin 8. yılı dolayısı ile Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından açıklama yayınlandı. Yayınlanan mesajda; "Ömrünün sonuna dek mücadelesini sürdüren Saylan'ın gericiliğe, cehalete ve yobazlıkla mücadelesi günümüze ışık tutmaya devam etmektedir" denildi.

 Kız çocuklarının okuması için verdiği mücadele ile tanınan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucusu Türkan Saylan’ın ölümünün 8. yılı dolayısı ile mesaj yayınlandı. Eğitim İş Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yayınlanan mesajda Saylan’ın aydınlık yüzü vurgulanırken; “AKP ve paralelci cemaatin Ergenekon operasyonları sırasında sahte belgelerle hedef gösterdiği, yandaş medyanın çirkin manşetlerle saldırdığı ve sabahın erken saatlerinde hasta yatağında evinin arandığı cesur yürekli Türkan Saylan, 8 yıl önce bugün hayata veda etmişti. Gericiliğe karşı aydınlanma mücadelesi veren ve bir tıp doktoru olan Türkan Saylan, aynı zamanda Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nın kurucusudur” denildi.

 
“Laik ve ilerici kimliğinden ödün vermemiştir”
Aynı zamanda kız çocuklarının kampanyalar düzenleyerek, büyük bir özveri ile çalıştığı ifade edilerek;  Toplumun en saygın sivil toplum kuruluşlarından ÇYDD’nin kurucusuydu. 1989’da devrim yasalarını, Cumhuriyet’i ve Laik düzeni koruyup geliştirmek amacıyla kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) genel başkanlığını hayatını kaybettiği güne kadar sürdürmüştür. Hayatının her döneminde aydınlanmacı, Laik ve ilerici kimliğinden, gericilerin düşmanca hedefinde yer almasına rağmen hiç ödün vermemiştir. Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak ölümünün 8. Yılında “Aydınlanma savaşçısı” Türkan Saylan’ı saygıyla anıyoruz… Ömrünün sonuna dek mücadelesini sürdüren Saylan’ın gericiliğe, cehalete ve yobazlıkla mücadelesi günümüze ışık tutmaya devam etmektedir” ifadelerine yer verildi. 
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER