“Bu seneki ziyaretçi sayısı 100 bine yakın”

20.12.2016         

Doğallığın ve kalitenin birleştiği, yüksek kapasitesi ile büyük organizasyonlara ev sahipliği yapan Lydia Park`ın bu seneki ziyaretçi sayısı 100 bine yaklaştı. 6 yıldır büyük emekler ile Lydia Park`ı bu noktaya getiren mekanın işletmecisi Ahmet Akil gazetemize Çanakkale OLAY’a konuştu. Akil; “Daha büyük hayallerim, projelerim var” dedi...

 Kepez yolu üzerinde Hüseyin Akif Güzel Sanatlar Lisesi`nin arkasında yer alan Lydia Park`ın ziyaretçi sayısı mekan işletmecisi Ahmet Akil`in tuttuğu kayıtlara göre 100 bine yaklaştı. Lydia Park`ın gelişim sürecini, gelecek planlarını ve misyonunu mekan işletmecisi Ahmet Akil gazetemize anlattı... Lydia Park işletmecisi Ahmet Akil; "Biz Lydia`yı 2010 yılında yap-işlet-devret modeliyle aldık. 5 kişi girmişti ihaleye. Ben de proje çizip girdim, ihaleye hayalimdeki mekanın çizgisi ile girdim. Yıllardır Merkez`de işletmecilik yaptım, 6-7 tane işletmeyi aynı anda çalıştırıyordum. 19 yıldır Çanakkale esnafıyım. Yemek işletmeciliği, otopark, bar ve çeşitli kafe türü yerlerin işletmeciliğini yaptım. En sonunda hepsini bir araya toplayıp böyle bir yer düşündüm. Burası çok hoşuma gidiyordu. Benim için de büyük bir yatırımdı. Boyumdan büyük işe kalkıştım. Ama burası için çok büyük hayallerim vardı, illa olacak dedim. Başaracağım dedim. Bütün dükkanlarımı, bütün birikimlerimi buraya yatırdım. Hala daha hayallerimi tamamlamış değilim."

 
"İddia ediyorum..."
"Ben Adanalı`yım. İddia ediyorum bu memlekette, Çanakkale`de şu ana kadar Adana Kebabı`nı kimse dört dörtlük yapmadı” diyen Akil, “Ve hepsini gidip uyardığım halde... Yani bu böyle olmaz, yani bunu yapıyorsunuz, ciddi anlamda orijinalini yapın herkes yesin, tatsın diye... İnşallah seneye düzgün bir şekilde Adana Kebabı`nı burada yapacağız. Ayrıca burada yaptığımız bütün ürünleri kadınlarımızla birlikte yapıyoruz. Kesinlikle hazır hiç bir şey almıyoruz. Bizim size tavsiye ettiklerimiz ise gözleme, mantı ve köfte. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin” ifadelerine yer verdi. 

“Çocuklar çok mutlu oluyor”
Çocukların da unutulmadığı Lydia Park’ı tanıtan Akil, “Buraya çocuklu aile çok geliyor. Alanımız çok geniş, çim alan tehlike arz etmiyor. Yollarımızda araç geçişi çok yok. Çıkışımız çok kontrollü. Çocuklar apartmanda büyüyor, tavuktan korkuyorlar, ördekten korkuyorlar, kedi görmemiş, köpek görmemiş olan çocuklar var. Ondan Lydia`ya ördek, tavşan, tavuk besliyoruz. Her yıl bir tane oğlak alırız büyüyene kadar çocuklar sever, sonrasında çiftliğe gönderiyoruz. Çocuklar çok mutlu oluyor. Tavşan alıyor çocuklar apartman da bakamıyorlar buraya getiriyorlar. Yalnız (tavşanınızı bir şartla alırım) diyorum, (Haftada en az bir defa gelmeniz lazım, tavşan sizi özler diyorum)” ifadelerine yer verdi. Boş zamanlarında vakit geçirdiği Lydia Park bünyesinde bulunan atölyede gerçekleştirdiği çalışmalardan da söz eden Akil, burada Lydia içerisinde bulunan çocuk parkını inşa ettiğini dile getirdi.
 
Yılda 100 bin kişi
“Buraya bir yılda 80 ile 100 bin arasında insan giriş yapıyor” diyen Akil, “Bunun kayıtları bende mevcut. Çanakkale`de en büyük düğün alanı bende. Yuvarlak masada 2 bin 500 kişilik düğün yapabilen bir alan var. Kafetarya alanımızı dostlar bilirler çoğunlukla dolu oluyor. Konum olarak çok güzel bir yerdeyiz. Bu yıl sürat teknesi aldım. Sürat teknesi ile muz, paraşüt gibi aktiviteler düzenlemek istiyorum. İskele yaptıracağım, burada insanların denize girmesini istiyorum. İskelenin gitar şeklinde olması planlandı. Tamamlandığı takdirde Çanakkale`de ilk olacak. Bu kordonun çok güzel olmasını istiyorum. Buraya yeni yerler açıyorlar. Elimden geldiğince maddi, manevi üzerime düşen ne ise destekliyorum. Çünkü buraya ne kadar çok işletme açılırsa o kadar çok canlanacağına inanıyorum. Yalnız olmak hiçbir şey getirmez. Ne kadar çok esnaf olursa, ne kadar çok alternatif olursa insanlar daha çok gelir” ifadelerine yer verdi. 
 
"Her şey para değil"
Akil, Lydia’nın her kesimden ilgi gördüğünü ifade ederek, “Üniversite hocaları kitaplarını alıp geliyorlar armut koltuklara oturup kitap okuyorlar. Bu çok hoşuma gidiyor. Her şey para ile ilgili değil. Ben hiçbir düğünde çay bahçemi kapatmıyorum. Teklif ediyorlar, `para verelim açma sadece bizim düğünümüz yapılsın` diyorlar ama burada Boğazkent Mahallesi benim komşularım. Oradan iki tane yaşlı teyze gelip burada çay içiyorlar. Ben onların bu zevklerini ellerinden alma yetkisine haiz değilim. Üç kuruş fazla kazanacağım diye bunu yapmadım yapmam da. Burayı neden büyütmüyorsun, bina dikmiyorsun diyorlar. Ben burası betonlaşsın istemiyorum, yeşil kalsın, kır alanı olsun istiyorum. İnsanlar rahat etsin istiyorum. Ben beton bir yer isteseydim öyle bir yer işletirdim. Herkesin doğruları vardır. İnsanlara iyi bir hizmet verebilmek, onların mutlu olduğunu görmek, insanlara istihdam sağlamak. Ben fakir bir aileden geldim. Yanımda bazen 70 kişi çalıştığı oluyor. Onların yemek yediğini görmek, onlar ile bir iş paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Onlar benim çocuğum gibi. Bana hiç biri patron gözüyle bakmaz; ağabeyleriyim, amcalarıyım, babalarıyım. Onlar ile ilişkilerim bu zihniyette. Oğlum var patron, onun babası zengin benim babam çok fakirdi" şeklinde konuştu. 

Lydia yeni yılı kutlamayacak
Lydia Park`ta yaşanan terör olayları nedeniyle canlı müzik eğlencesi ve yılbaşı kutlaması yapılmayacağını dile getiren mekan işletmecisi Ahmet Akil şunları söyledi; “Bizim geçen yıla kadar kışın canlı müzik yapıyorduk, yılbaşı programı yapıyorduk. Bu yıl yapmıyorum, yapmayacağım. Ben de terör olaylarını böyle protesto edeceğim. Yanımda yaz-kış çalışan insanlar olmasa burayı kapatırdım. Onları yarı yolda bırakmak istemiyorum. Çünkü yıllardır benim yanımdalar, tek başımıza değil onlarla birlikte hareket ediyoruz, burayı onlar ile çalıştırıyoruz. İş konusunda değil ama ülke konusunda, yaşanan terör olayları konusunda çok mutsuzum. Para kazanmışım, kazanmamışım hiç umurumda değil. Her gün 10 bin-100 bin lira para kazansan ne olur? Nasıl mutlu olacaksın? Etrafında huzursuzluk, mutsuzluk... Garip bir süreç yaşıyoruz, o da bizi mutsuz ediyor" dedi. 
(Atakan Alkış)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun