"Hayır diyenler görev başına"

21.04.2017         

16 Nisan'da yapılan Anayasa referandumuna tepkiler devam ediyor. Geçtiğimiz Salı akşamı olduğu gibi Çarşamba günü de Çanakkaleliler "oylarımıza sahip çıkıyoruz' diyerek İskele Meydanı'nda seslerini yükseltiler. Dövizler, bayraklar ve pankartlar ile yürüyüş yapan yurttaşlar, YSK'ya ve açıklanan sonuçlara tepkilerini dile getirdiler.

 16 Nisan’da yapılan referandumda YSK’nın mühürsüz oy pusulalarını kabul edeceğini açıklaması sonrasında 16 Nisan akşamı büyükşehirlerde sokağa dökülen binlerce yurttaş gibi Çanakkaleliler de ‘oylarımıza sahip çıkıyoruz’ diyerek İskele Meydanı’nda bir araya geldi. İskele Meydanı’nda alkışlar ve ıslıklar ile YSK’ya tepkilerini gösteren çok sayıdaki Çanakkaleli, Golf Çay Bahçesine ve buradan yine İskele Meydanı’na yürüyüş düzenledi. Islıklar alkışlar ve sloganlar ile tepkilerini dile getiren yurttaşlar, YSK kararına karşı seslerini yükselttiler. İskele Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından İskele Meydanı’nda açıklamada bulunan Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Burak Efeyurtlu; “İktidar sahipleri, hırsızlığımıza, hukuksuzluğumuza, baskılarımıza, gericiliğimize, Amerikancılığımıza alışacaklar diyorlar. Ama alışacaklar dedikleri kentin yüzde 70’i bunlara ‘hayır’ dedi. Haçlılar, Amerika, ‘hayır’ diyor diyenler, daha ilk günden Trump ile iş pişirmeye başladılar. Sahte Amerikan düşmanlarına, alışacak mıyız? Hayır alışmayacağız. Haktan hukuktan bahsediyorlar, mühürsüz pusulalar ile oy veren insanların demokratik haklarından bahsediyorlar, burada bulunan insanların birçoğu demokratik hakkını kullanırken ya gözaltına alındı, ya açığa alındı, ya ihraç edildi. Sahte demokrasilere alışacak mıyız? Hayır alışmayacağız. YSK bugün yapılan itirazları reddetti. Türkiye’de 25 milyon halkın iradesi, emekçilerin iradesi, YSK’nın yandaş üyelilerinin kararına sığmaz. Tarihi hiçbir zaman iş birlikçiler yazmamıştır. Tarihi her zaman direnenler ve sokaklarda mücadele edenler yazmıştır” dedi. 

 
“Birken bin olup döneceğiz”
‘Hayır’ı çoğaltmak için işyerlerinde, okullarda ve tüm alanlarda mücadeleye devam edeceklerini ifade eden Efeyurtlu; “Bugün burada yüzlerce kişiyiz. Ama kalbi burada olan, vicdanı rahatsız olan 25 milyon insan evlerindeler. Biz buradan bu işin sorumlularını uyarıyoruz, bu işten yol yakınken dönmezseniz, biz birken bin olup döneceğiz. Bugünden itibaren gittiğimiz her yerde, iş yerimizde, okullarımızda, mahallelerimizde, bu seçimlerin sorgulanabilir olduğunu anlatacağız. Bu seçimin hangi şartlarda yapıldığını anlatacağız. Sendika panolarımızdan ‘hayır’ afişlerimiz indirildi, ‘hayır’ çalışması yapan öğrenciler gözaltına alındı. Buna rağmen boyun eğdiremediler ve en son hırsızlığa başvurdular. Bunu her yerde anlatacağız. Eğer bu yanlışlarından dönmezler ise yarın binler olup tekrar bu alanları dolduracağız. Bundan sonra söyleyeceğimiz çok şey var, ama vaktimiz yok. ‘Hayır’ımızı çoğaltmak ve büyütmek için ‘hayır’cılar görev başına” dedi. Açıklamanın ardından şarkılar ve sloganlar ile YSK’ya karşı Çanakkaleliler tepkilerini dile getirmeye devam etti.   (Burhan Mert Balcı)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER