“Her türlü düşüncenin hayata geçirebilmesi için çalışıyoruz”

30.12.2016         

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, bazı basın organlarında Kent Konseyi hakkında çıkan haberlere cevap vermek için dün Kent Konseyi Hizmet binasında basın toplantısı düzenledi. Bu yıl yapılan 7 Haziran seçimleri öncesinde Kent Konseylerinin HDP’nin propagandasını yaptığına yönelik basında çıkan haberlere cevap veren Yavuz, Kent Konseyinin 7 Haziran seçimlerinde seçime giren tüm siyasi partilerin kendilerini tanıtmaları için toplantılar düzenlediklerini, HDP dışında da birçok siyasi partinin Mahalle Meclislerinin salonlarını kullandıklarını ifade ederek; “Kent Konseyi olarak, kavgasız, gürültüsüz, kimseyi incitmeden her türlü düşüncenin ifade edilmesini ve her türlü düşüncenin hayata geçirilmesini, mümkün olabilen yasal çerçevelerde neyse olabilmesi için çalışıyoruz” dedi.

 

 
 
7 Haziran seçimleri öncesinde Mahalle Meclislerinde düzenlenen toplantı
 
 
2014’te Belediye Başkan Adayları ile düzenlenen toplantıda Belediye Başkan Adayları bir arada
 
 
Seçimler öncesinde düzenlenen toplantıların programı
 
 
7 Haziran seçimleri öncesinde Kent Konseyinin HDP’nin propagandasını yaptığına yönelik bazı basın organlarında çıkan ve Kent Konseyine yönelik algı operasyonu yaratılmaya çalışılan haberlere cevap vermek amacı ile Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, basın toplantısı düzenledi. Kent Konseyi Hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıda Yavuz’a Kent Konseyi Yönetim Kurulu üyeleri ve Mahalle Meclisi Başkanları da eşlik etti.  Toplantıda konuşan Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz; “Sosyal Medyada birçok haber yorum çıkıyor. Buda bize Kent Konseyi’nin halka ne olduğunu anlatmak konusunda yarar sağlıyor. Son günlerde hem sosyal medyadan sonra günlük gazetelerde servis edilerek yazılan bir haber, yorum ve saldırı var. Bir kere daha tekrar ediyoruz. Kent Konseyi kentlilerin kent hakkında alınacak kararlara katılabilmeleri için oluşturulmuş, İçişleri Bakanlığı tarafından yönetmeliği hazırlanmış bir yapıdır. Bu yapı herhangi bir şekilde, siyasi partiye, görüşe bağlı olmadığı gibi başta belediye olmak üzere herhangi bir kurumun arka bahçesi, ön bahçesi olmadığını ifade etmek istiyoruz. Kent Konseyi kentlilere ait olan, kentlilerin bilgileri ve çalışmaları doğrultusunda kentin sürdürülebilir bir yaşantıya, demokrasi içerisinde, güvenli, huzurlu bir biçimde yaşamanın sağlanmasına imkân sağlar. Kentlilerin her görüşten, düşünceden, inançtan kısacası farklılıkların bir arada kendilerini ifade edebildiği, yürütme kurulu, mahalle meclislerimizin, yönetim ve genel kurullarımızın tek görevi bu anlamda barış içerisinde, demokrasinin gerektirdiği kurallar ve anlayışlar çerçevesinde kentlilerin sahip çıkmak için kullandıkları bir araçtı. Bu araç, hiçbir kimsenin kendi özel mülkiyeti ve tasarrufunda değildir. Bu güne kadar da olmamıştır. Bugüne kadar yanlışlar olabilir. Bilerek ve yönetmelik dışında yapılan özel yanlışlar olmamıştır. Bundan sonra da olmayacaktır. Milletvekilleri seçimleri 2015 Haziran’ın da yapıldı. Bunu ile ilgili yürütme kurulumuz seçimlerden beş ay öncesinde 26 Ocak’ta Mahalle Meclislerinde kentimizde aday olan partilerin kendilerini ifade edebilmeleri, tanıtabilmeleri, kenti için düşünceleri nelerdir? Neden Adaylar? Milletvekili olurlarsa ne getirecekler? Halka ne söylüyoruz bizzat kentli ile buluşturarak, karşılıklı soru cevaplar ile aday olacakları Milletvekillerini tanımaları ve tercihlerini yaparken daha bilinçli, kentine daha sahip çıkan tercihlerini kendi iradeleri doğrultusunda yapan ‘Adaylar Konuşuyor’ başlıklı bir program yaptık. Bu program 26 Ocak 2015 tarihli yürütme kurulu toplantısında kararlaştırıldı” dedi. 
 
“Parti temsilcilerinin katıldığı toplantılar yaptık”
Tanıtım toplantılarının bütün siyasi partiler tarafından yapıldığını ifade eden Yavuz; “Bu program çerçevesinde biz yürütme kurulu üyelerimiz ve Mahalle Meclislerimizin oluşturduğumuz komisyonlar ile görev bölümleri yaptık. Bütün kentteki partileri, siyasi partilerin hepsini tek tek ziyaret ettik. AKP, CHP, MHP, HDP, Komünist Parti, Saadet Partisi, Vatan Partisi, DSP gibi aday gösterecek olan partileri Mart ayında ziyaret ettik. Mart’ın iki ve üçünde bu programı kendilerine anlattık. Kendileri programdan dolayı bize teşekkür ettiler ve memnun oldular. Daha sonra onlardan bu katılım kararlarını aldıktan sonra burada toplantılar yaptık. Parti temsilcilerinin katıldığı toplantılar yaptık. Her partiden temsilciler geldiler ve bu programın nasıl yürütüleceği ile ilgili ilkeler ve kurallar belirlendi. Kent Konseyi olarak temel ölçümüz, Mahalle Meclislerimizi sizlere açıyoruz. Siz partililer olarak burada her türlü süslemeyi, duyuruyu yapacaksınız dedik. Biz, hiç bir şekilde, hiçbir parti için ne bildiri dağıtacağız ne de bayrak asacağız. Sadece size mekânı sağlıyoruz. Onun dışında her türlü şeyi dinleyici bulmak, çağrı yapmak kendilerine ait olan bir şeydir. Bu programda iki kez olmak üzere mahalle meclislerinde konuşma yaptı. Programı anlatan 5 bin adet el ilanı bastık ve arkasına mahalle sakinlerine açıklamada koyarak kente çağrıda bulunduk” dedi. 
 
“AKP son anda haber vermeden toplantılarını iptal etti”
AKP’nin toplantılarını haber vermeden iptal ettiğini ifade eden Yavuz; “Bugün bunları eleştiren gazeteler, o gün çok olumlu karşıladılar ama o gün ne hikmetse bu durumu özel bir maksatla kullandıkları belli olan açık bir durum içerisindeler. Sadece HDP değil, Vatan Partisinin Namık Kemal Mahalle Meclisinde, CHP’nin Cevat Paşa Mahallesinde, MHP’nin Barbaros’ta yapmış olduğu toplantılar fotoğrafları işte mevcut. Bayrak ve süslemeleri hepsini kendileri yapıyor. Toplantı bittikten sonra gidiyorlar. MHP’nin Barbaros’ta yapmış olduğu toplantılar da mevcut. 8 parti vardı 7’si toplantı yaptı ancak AKP son anda haber vermeden toplantılarını iptal etti” dedi. 

“Bölücü lafı yakıştırılmaya çalışılıyor”
Toplantılara çağrı amacı ile tüm partilerin adlarının yazdığı broşürü dağıttıklarını, başka herhangi bir broşür dağıtmadıklarını belirten Yavuz; “Ne yazık ki basında bölmek lafı, bölücüler lafı çok kullanılıyor. Kent Konseyi’nde bu laflara muhatap oluyor. Kent Konseyi’ne son zamanlarda bölücü lafı yakıştırılmaya çalışılıyor. Kent Konseyi bu lafların tersine bölücü değil, söyledikleri ve eyledikleri ile bütün farklılıkları ile kentin birlikte yaşamasının imkânlarını sağlayan bir anlayışa ve tutuma sahip. Bugün bunun tersini gösterecek hiçbir eylem ve sözü bulamazlar. Sadece buldukları şeyleri tarif ederek. HDP’yi tanımak ister misiniz diye buldukları bir el broşüründen tarif edilerek gerçeğin kendisi söyleyerek sadece ve sadece yalan söyleyerek, gereği tahrip ederek sürekli servisler yapıyorlar. Bunlar birleştirici değil, yapanların kendisinin bölücü olduğunu ve bölücülüğe hizmet ettiğini çok açık seçik bir şekilde ifade etmek istiyorum. Biz, el broşürü ve el ilanı yapmadık. Bunu partilerin kendisi yapıyor. Biz sadece Kent Konseyi olarak arkalı önlü partilerin içinde yer aldığı ve açıklamasının yapıldığı broşür yaparak dağıttık.” dedi.
 
“Şu partiden, bu partiden demeden yaptık”
Toplantıda söz alan Esenler Mahalle Meclisi Başkanı İrfan Kütüklü; “Elimdeki fotoğraf, 2014 yılı yerel seçimlerinde çekilmiş bir fotoğraf. Buradaki isimlere baktığımızda, şu andaki Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ve diğer siyasi partilerden diğer belediye başkanı adayları birlikteler. Mehmet Akif Ersoy salonunda yine Kent Konseyinin düzenlemiş olduğu ‘Nasıl bir Çanakkale, Nasıl Bir Belediye’ etkinliği. Halkımız orada belediye başkan adaylarının söylemlerini dinledi. Bütün adaylara Kent Konseyi Başkanımız Saim Yavuz tarafından aynı sorular yöneltildi. Bunun neresi kötü? Biz Kent Konseyi olarak, Mahalle Meclisleri olarak her zaman söylediğimiz bir şey var. Biz kardeşliği, barışı savunuyoruz. Bu kentteki bütün partiler, Mahalle Meclislerini kullandılar. Bu Mahalle Meclisi salonlarını kullanırken, belli bir düzen ve sistem içerisinde yapıldı bu toplantılar. Kendi propagandalarını, kendi afişlerini, kendi taraftarlarını, kendi çalışmaları sonucunda toplandılar. Biz sadece toplantı salonlarımızı açtık, onları misafir ettik. Misafir ederken de, siz şu partiden, bu partiden demeden yaptık. Asla böyle bir anlayışı kabul edemeyiz. Burada bütün partilerin aday adayları var. O zaman bu basının ya da basın sahiplerinin hiç sesi çıkmamıştı o zaman. Şimdi ne oldu da, gerek sosyal medyada, gerek basında karalama kampanyası içerisine giriliyor. Bu sorunun da sorulması gerekli” dedi. 

“O zaman bunu da afişe etmeleri lazım”
2014’te düzenlenen belediye başkanları adayları toplantısında AKP’li Mehmet Daniş ve HDP il Başkanının yan yana geldiğini ve ona hiçbir şey söylenmediğini ifade eden Yavuz; “Bu zihniyetlere, bu anlayışlara sormak lazım. Burada Sayın Mehmet Daniş ile HDP İl Başkanı yan yana duruyorlar. Mehmet Daniş’e şimdi bir şey mi bulaştı burada. O zaman bunu da afişe etmeleri lazım. Herkes orada yan yana durarak ve taraftarları da, izleyenleri de o salonda bulunarak alkışlarla 7 tane aday bu kent için ne diyor, fikirleri ne, bunu dinleyip anlamak için oradaydılar. Bu konu bu kadar problem olabilir mi? Bu kadar basit bir şeyi nasıl memleket meselesi haline getiriyoruz? Bu halbuki çok basit. Bunun olabileceğini Kent Konseyi gösteriyor. Barış içerisinde, huzur içerisinde kentimizde farklı görüşler aynı mekanlarda yan yana oturabiliyorlar. O salonları kullanabiliyorlar. Problem de çıkmıyor. Eğer sizin niyetiniz iyi ise, sizin niyetiniz herkese eşit, adaletli bir imkanı sunmaksa, birine hizmet etmek, ötekini karalamak değilse ve Kent Konseyinin amacını da, nedenini de biliyorsanız, o zaman bunu böyle yapmak durumundasınız. Bunu yaptığınızda da, olabilirliği görüldü” dedi.

“Birileri bunlardan hoşnutsuz mu oluyor?”
Toplantı öncesinde polisin toplantının yapılmaması yönünde istekte bulunmasına rağmen toplantıyı yaptıklarını ve herhangi bir sorun çıkmadan toplantıyı tamamladıklarını ifade eden Yavuz; “Biz bu toplantıyı yapmadan yarım saat önce emniyet bizi aradı. Bu toplantıyı yapmayın, problem çıkacak, kavga çıkacak, dediler. Biz dedik ki, yapacağız. Güvenlik istemiyoruz dedik. Özel güvenlik alın dediler, hayır istemiyoruz dedik. Bu kentteki insanlar bir araya gelip, dövüşsüz, kavgasız, bu programı izleyeceklerdir, buna eminiz dedik. 5 dakika kalana kadar bizi zorladılar. Ben de dedim ki, ben sorumluyum, ben bunun hesabını veririm, beni alın dedim. Ben bu topluma güveniyorum. Bu toplantıyı öyle yaptık. Şimdi bunu yaptığımız zaman yapılabilirliğinin görülmesi mi birilerini rahatsız ediyor? Birileri bunlardan hoşnutsuz mu oluyor? Daha çok itiş kakışı, kavgayı mı tercih ediyoruz? Ama biz Kent Konseyi olarak, kavgasız, gürültüsüz, kimseyi incitmeden her türlü düşüncenin ifade edilmesini ve her türlü düşüncenin hayata geçirilmesini, mümkün olabilen yasal çerçevelerde neyse olabilmesi için çalışıyoruz. Kimseye de özel muamele yapmıyoruz” dedi. 
 
“Bizim herhangi bir şey yapmamız mümkün değil”
Kent Konseyi seçimlerinin ne zaman yapılacağına yönelik de açıklamada bulunan Yavuz; “Biz bunu anlatıyoruz, ama bazıları anlamak istemiyor ve de bir şeyleri zorlamakta direniyorlar,  çabalıyorlar. Bir derneğin İdare Mahkemesine başvurusu ile seçimler ile ilgili derneklerden iki toplantıya katılan oy kullanır, katılmayan oy kullanmaz maddesinin iptalini istiyor. İdare mahkemesi de bu başvuruyu alıyor, değerlendiriyor. Diyor ki, “Bu maddenin iptalini istiyorsunuz, bizim incelememiz lazım, diğer tarafın belgelerini görmem lazım. Ben bu kararı görene kadar yürütmeyi durduruyorum” diyor. 30 gün içerisinde evraklar isteniyor, 30 gün sonrasında karar verecek. Biz de bu idare mahkemesinin kararı doğrultusunda seçimi erteledik. Bir tarih söyleyemiyoruz. Çünkü mahkeme ne zaman bitecek, bilmiyoruz. Mahkeme bize dese ki Şubat’ın, Ocak’ın 28’inde yapabilirsiniz derse yapalım. İki, yapabilmemiz için neye göre yapacağız. Şimdi onu durdurdu. Şimdi neye göre yapacağız. Kimler oy kullanacak, kimler oy kullanmayacak belli değil. Bunlar ile ilgili mahkeme karar verecek, bunu bize bildirecek, biz de onu alır almaz, öylemi yapacağız, ona göre seçim yapmak üzere hemen yapacağız. Ama şu anda bizim bununla ilgili söyleyecek hiçbir sözümüz yok. Kuyumcular ve Sarraflar Derneği sürekli talimat veriyor, seçimi yapın diyorlar. Onların keyfine göre değil, bizim de değil. Ortada bir adalete giden ve karar bekleyen bir durum var. Karar verilmeden bizim herhangi bir şey yapmamız mümkün değil” dedi. 
(Atilla Akın)
 
 

 

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun