`Koltuk sevdalısı`

13.09.2017         

DİSK- Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Metin Acar, geçtiğimiz gün açıklamalarda bulunan eski şube başkanı Erdinç Uslan`a cevap verdi. Olağanüstü Genel Kurul kararı sonrasında seçimleri kazanmasında önemli etkenin siyasi bir rant olmadığını söylediğini Acar; `Seçimin siyasi bir rant olduğunu söyleyen Sayın Uslan sendikacılığın işçi arkadaşlarımızın sosyal ve ekonomik sorunları ile mücadele etmek için olduğunu unutmuş sanırım. Toplu sözleşmelere bağlı olarak Çanakkale Belediyesi`nin işçi bütçesinde azalma olmuştur. Fakat Olağanüstü Genel Kurul kararı bu yüzden alınmamış, eski Şube Başkanı Uslan`ın `işçi beni ilgilendirmiyor` demesi yüzünden kaçınılmaz bir hal almıştır` dedi.

 DİSK- Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Metin Acar, dün şube binasında toplantı düzenleyerek eski şube başkanı Erdinç Uslan’ın geçtiğimiz gün söylediği önemli iddialarına karşılık verdi.  Erdinç Uslan’ın asılsız suçlamalarda bulunduğunu belirten Acar, “ Kendisine siyasi komplo kurulduğunu söylemekte seçim sürecinde öncelikle Sayın Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ve örgütlü olduğumuz tüm Belediye Başkanlarımız demokratik bir duruş sergileyerek seçimlere hiç bir şekilde müdahil olmamışlardır.  Seçimin siyasi bir rant olduğunu söyleyen Sayın Uslan sendikacılığın işçi arkadaşlarımızın sosyal ve ekonomik sorunları ile mücadele etmek için olduğunu unutmuş sanırım. Kendisi 2011 ve 2017 aralığında alınmış ücret zamlarından ve bunların hepsini sanki tek başına yapmış gibi göstermekte, evet belirtilen tarihler arasında özellikle Çanakkale Belediye`sin de ücret politikasında güzel gelişmeler yaşanmıştır. Fakat bu bir kişinin başarısı ile değil tüm yönetimin gayret çaba ve fikirleri ile olmuştur.  Kimse kalkıp "ben yaptım her şey benden geçer" deme hakkına sahip değildir” dedi.

 
“Ben konuştum, ben anlaştım, işçi beni ilgilendirmiyor demişti” 
Çanakkale Belediyesi ve işçileri arasında yapılan toplu iş sözleşmesi sonrasında siyasi ranta kurban gittiğini söyleyen Erdinç Uslan’a cevap veren Acar; “Olağanüstü Genel Kurula  gidilmesine neden olan ve anlaşmazlığa düştüğümüz Çanakkale Belediyesi Toplu İş Sözleşme sürecinde işçi arkadaşlarımız ile yaptığımız toplantılarda ve görüşmelerde süreç başlamadan %40 zam alacağını, anlaşmamak için "masaya oturacağım gerekiyorsa greve gideceğim" diyerek açıklamalarda bulunun kendisiydi, kendisine yönetim olarak telkinlerde bulunmamıza rağmen sürekli bu şekilde söylemlerde bulunarak  işçi arkadaşlarımızın kafasını karıştırmaktan başka bir şey yapmamıştır. Çanakkale Belediyesi Toplu İş Sözleşmesinin son günlerinde kendisinin Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan ile yapmış olduğu toplantılardan sonra "ben konuştum, ben anlaştım, işçi beni ilgilendirmiyor" söylemleri ile bir toplu sözleşme imzalamıştır. Tamamen kendi şahsi ve bireysel çıkarlarını Genel-İş sendikası ve işçi arkadaşlarımızın üstünde tutmuştur. Sayın Uslan taşeron arkadaşlarımızın kadroya geçmesinden rahatsızlık duyulduğunu belirtmiştir. Böyle bir durum söz konusu değil, tam aksine sevindirici bir haberdir ve Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcılarımız Sayın Rebiya Ünüvar ve Sayın Ali Sürücü`nün çalışmaları ile toplamda 120 arkadaşımız işçi kadrosuna geçirilmiştir. Buna bağlı olarak Çanakkale Belediyesi`nin işçi bütçesinde azalma olmuştur. Fakat Olağanüstü Genel Kurul kararı bu yüzden alınmamış, eski Şube Başkanı Uslan`ın "işçi beni ilgilendirmiyor" demesi yüzünden kaçınılmaz bir hal almıştır” diye konuştu. 
 
“Sendikayı kendi iş yeri gibi kullandı”
Gelinen süreçte seçimleri kaybetmesinin ardında Erdinç Uslan’ın hataları olduğunu söyleyen Acar, konuşmasında son olarak; “Sayın Uslan bakmak istediği pencereden baktığı için asılsız suçlamalarda bulunmaktan geri kalmamıştır.  Yedek arkadaşlarımız baskı ve zorlama yapıldığını söylemektedir. Arkadaşlarımız bu şekilde hareket eden bir şube başkanı ile çalışmak istemedikleri için kendi el yazıları ile istifalarını vermişlerdir.  Yaptığı basın açıklamasında kendi başkanlığı döneminde Belediye`de örgütlülüğümüzü kaybettiğini ve işçi arkadaşlarımızın başka sendikalara geçirildiğinden neden bahsetmiyor. Kendi başkanlığı döneminde bırakın iş yerlerini gezmeyi, işçi arkadaşlarımızın telefonlarına cevap vermeyerek sendikayı kendi iş yeri gibi kullandığını kendine hatırlatmak isteriz. Tüm bu olanlardan sonra oy çoğunluğu ile alınan bir karar ve buna bağlı genel merkezimizde onayladığı bir seçim yaşanmıştır.  Tüzüğümüzde yazdığı gibi üye sayısı 500 üzerindeki şubelerde delege ile seçim yapılmaktadır. Bir önceki dönemde belirlenmiş delege arkadaşlarımız ve genel merkezimizin göndermiş olduğu delege listesi ile seçime gidilmiştir. Burada bir usulsüzlük yaşanmamıştır. Buna bağlı olarak bizler 41 arkadaşımızın oyunu alarak göreve gelmiş bulunuyoruz. Yeni yönetim olarak birleştirici ve herkesi kucaklayan bir anlayış ile çalışmalarımızı yürütmeye çalışırken Erdinç Uslan`ın demokratik bir seçimden sonra böyle bir açıklama yapması tamamen koltuk sevdalısı olduğunu açıkça göstermektedir. DİSK/ Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Yönetimi olarak her zaman emeğin yanında mücadele edeceğiz” ifadelerine yer verdi.
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER