"Milli iradenin sesi bürokrasiye yansıyacak"

12.01.2017         

TBMM Grup Başkanvekili ve AKP Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, hafta başından bu yana TBMM Genel Kurulunda yapılan anayasa görüşmelerini değerlendirdi. Turan, "HSYK'nın mevcut yapısı yargı üyeleri arasında seçim kavgalarına neden oluyor. Yargıda yaşanan bu siyasal kavgalar bundan böyle son bulacak. HSYK üyeleri, milletin temsilcisi konumundaki Cumhurbaşkanı ve Meclis tarafından atanacak. Böylece milli iradenin sesi bürokratik organlara yansıyacak" dedi.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda hafta başından bu yana devam eden Anayasa görüşmelerini gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendiren AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Avukat Bülent Turan, anayasa paketinin demokratik reformlar içerdiğini dile getirdi. Turan, “Yapmaya çalıştığımız anayasa değişikliği, Cumhuriyet tarihinin büyük reform adımlarından birini teşkil ediyor. Anayasa paketinin iki yönü var. Bir yönüyle siyaset kurumunu güçlendirecek istikrarlı bir yönetim geleneği inşa etme amacı taşıyor. Diğer yönüyle de, demokratik reformları içeriyor. Türkiye’deki yönetim sistemi, çift-başlı yürütmeye dayanan, yetki karmaşasına neden olan bir sistem. Çok uzak olmayan tarihlerde Cumhurbaşkanı-Başbakan kavgalarının ekonomik krize neden olduğunu gördük. Siyaset kurumu zayıf olduğunda darbelerin nasıl başarılı olduğunu acı bir şekilde tecrübe ettik. Siyaset kurumunun güçlü olmasının ne kadar önemli olduğuna 15 Temmuz’da şahit olduk” dedi. 

 
“Meclis iradesi neyi emrediyorsa o olacak”
“Sistem değişikliği ile beraber gerçekleştirmeye çalıştığımız demokratik reformlar da AK Parti’nin 2002’den beri sürdürdüğü sessiz devrimin bir devamı niteliğinde” diyen AKP’li Turan, açıklamasında; “HSYK’nın mevcut yapısı yargı üyeleri arasında seçim kavgalarına neden oluyor. Yargıda yaşanan bu siyasal kavgalar bundan böyle son bulacak. HSYK üyeleri, milletin temsilcisi konumundaki Cumhurbaşkanı ve Meclis tarafından atanacak. Böylece milli iradenin sesi bürokratik organlara yansıyacak. Bu reform adımları, uzun zamandır milletimiz tarafından seslendirilen taleplerdi. Yeni anayasa temelinde milletimiz ülkenin daha fazla demokratikleşmesini, bürokratik vesayetin sonlandırılıp, siyaset kurumunun güçlendirilmesini istiyordu. Bundan dolayı Meclis’te bulunan iki siyasi partinin bir teklif üzerinde ortaklaşmış olması oldukça değerlidir. CHP ve HDP’nin bütün engellemelerine rağmen Meclis iradesi neyi emrediyorsa o olacak. Maddelere geçilmesine yönelik ilk oylamada ortaya çıkan tablo oldukça olumludur. AK Parti milletvekilleri altına imza attıkları teklifin arkasında olduklarını verdikleri oylarla ortaya koydular. İki hafta içerisinde Genel Kurul sürecinin tamamlanmasını umuyoruz. Genel Kurul sonrasında referandumda milletimiz ne derse biz onu kabul edeceğiz. Çünkü bizim siyasi anlayışımıza göre amir olan millettir” ifadelerine yer verdi. 
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER