"Üretim planlaması yok, üreticiye destek yok"

04.05.2017         

Son haftalarda domates fiyatlarında yaşanan artışla ilgili Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, gazetemiz Çanakkale OLAY'a açıklamada bulundu. Üretimin plansız olması ve üreticilerin desteklenmemesi nedeni ile fiyatlarda artış yaşandığını ifade eden Berkit; "Hükümetten bunları denetlemesini ve bununla ilgili çeşitli önlemleri almasını talep ediyoruz. Tabi ki de bu önlemler kesinlikle ithal ürünler ile olmamalı. Bu ülke artık ithal ürünlerden bıktı. Hükümete, üretimi teşvik edecek projelerin içine girmesini öneriyoruz" dedi.

 Tüketiciyi Koruma Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, son günlerde domates fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamalarda bulundu. Son haftalarda kilosu 10 liraya kadar çıkan domates fiyatlarındaki artışın nedenin ülkede üretim planlaması olmaması ve üreticilerin desteklenmemesi nedeni ile olduğunu vurgulayan Berkit; “Uzun yıllardan beri üretici ile tüketici arasında, özellikle yaş sebze ve meyve fiyatlarında görülen ciddi fiyat farkları var. Son günlerde de ilimize Antalya’dan gelen domatesin kilo fiyatı, bakkal ve marketlerde 8 ile 9 liradan, hatta bazı marketlerde 10 liradan satılırken, pazarda da 6-7 liradan satışa sunuluyor. Ülkemizde üretim planlaması olmaması ve hükümetin üretime destek verilmemesi neden ile zaman zaman bazı ürünlerde ve temel tüketim maddelerinde fiyat istikrarsızlıkları oluyor. İlgili Bakanlıkların bunları yıllardan beri görmesine rağmen, örnek olarak, et fiyatlarını gösterebiliriz. Kasaplara et fiyatlarını düşürün diyerek, bu ülkede et fiyatları düşmüyor. Komşumuz Yunanistan ve Bulgaristan’da 6-8 lira olan et fiyatları, bizde 40-50 lira arasında değişiyor. Yani bu fiyat artışlarının nedenleri belli. Nedenleri belli değilse bile bu konuda profesyonel uzmanlar, bakanlıklar var. Bunları araştırıp, sonuçlarını kamuoyu ile paylaşıp, hangi alanda yem de mi, aracılarda mı sorun var, bunların tespitinin yapılması ve bu sorunun çözülmesi gerekir. Kısacası üretimin desteklenmesi lazım. Köylerdeki ve kırsal alanlardaki insanlar hızla ekonomik nedenlerden dolayı şehirlere göç etmektedir. Hatta daha ileri bir söylem, hükümet Suriyelilerin başka girdilerini ödeyeceklerine, köylerdeki insanların sigorta primlerini yatırsınlar ve bir şekilde üretime destek olsunlar. Bu tabi bu işin bir ayağı. Daha başka eylemler ve projeler ile tarımsal üretim desteklenebilir. Kısacası, üretimi arttırmadığımız sürece fiyatları kontrol altında tutmamız çok zor” dedi. 

 
“Bu ülke artık ithal ürünlerden bıktı”
Fiyatların kontrol edilmesi amacı ile ithal ürün getirilmesinin yanlış olduğunu, bu sorunun çözümünün üretimin arttırılması olduğunu ifade eden Berkit; “Bir başka konu da illerde hızla üretici kooperatiflerinin kurulması lazım. Üreticiden tüketiciye çok az bir farkla bunların sunulması lazım. Aksi takdirde yukarıdan, Ankara’da oturarak et fiyatlarını, domates fiyatlarını düşürün diyerek, söylemler ile bu iş olmaz. Bu anlamda ciddi bir üretim planlaması ve üreticilerin desteklenmesi gerekir. Kamuoyundan da takip ediyoruz, önümüzdeki aylarda başka ürünlerde de artışlar olabilir. Hükümetten bunları denetlemesini ve bununla ilgili çeşitli önlemleri almasını talep ediyoruz. Tabi ki de bu önlemler kesinlikle ithal ürünler ile olmamalı. Bu ülke artık ithal ürünlerden bıktı. Hükümete, üretimi teşvik edecek projelerin içine girmesini öneriyoruz” dedi.  
(Burhan Mert Balcı)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER