"Acilen rehabilite edilmeli"

12.10.2021         

Çanakkale'nin Kirazlı Köyü Balaban Mevkii'nde Alamos Gold şirketi tarafından yürütülen altın madeninin "ÇED olumlu" kararının zaman aşımı nedeni ile geçerliliğini yitirdiği öğrenildi. 350 bin ağacın kesildiği ifade edilen alanın rehabilite edilerek doğal yaşamına devam etmesi istendi.

Kazdağları ekolojik silsilesi içinde yer alan, Çanakkale merkeze bağlı Kirazlı Köyü Balaban Mevkii`nde uluslararası altın tekeli Alamos Gold ve onun yerli taşeron şirketi Doğu Biga Madencilik tarafından yürütülen altın madeni projesi "ÇED Olumlu Kararı" geçerliliğini yitirdi. Geniş çapla eylemlerin yapıldığı, Her Yer Kazdağları Grubu`nun yaklaşık bir yıl boyunca alandan ayrılmayarak nöbet tuttuğu Kirazlı`da, Kazdağları`nın geleceğini belirleyecek bu önemli gelişmenin ardından gözler Alamos Gold`un terk ettiği alana çevrildi. Kaz Dağları`nda yapılması planlanan Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi ile TEMA Vakfı istatistiklerine göre; yaklaşık 350 bin civarında ağacın kesildiği biliniyor. 
Kaz Dağları`ndaki maden çalışmaları 2019 yılında binlerce insanın itirazıyla gündeme gelmişti. "Kirazlı Altın Madeni"nin ruhsatı, itirazlar sonucunda yenilenmemiş, başta orman izni olmak üzere projeyle ilgili izinler iptal edilmişti. ÇED Yönetmeliği`nin 14-(4) maddesine göre; "ÇED Olumlu kararı verilen proje için yedi (7) yıl içinde mücbir sebep bulunmaksızın yatırıma başlanmaması durumunda ÇED Olumlu kararı geçersiz sayılır." Bu maddeye istinaden TEMA Vakfı, madenin bölgede bir faaliyet gösterilmediği bilgisinden yola çıkarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü`ne ÇED Olumlu kararının geçersiz sayılmasına ilişkin 15.08.2021 tarihinde başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü`ne 28.09.2021 tarihinde TEMA Vakfı`na yaptığı yazılı bilgilendirmede Ağı Dağı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi`nin ÇED Olumlu Kararı`nın geçerliliğini yitirdiği bilgisini verdi. 
"Kazdağları`nda ruhsatlar iptal edilmeli"
TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, "ÇED Olumlu" kararının sevindirici bir haber olduğunu ifade ederek, Kazdağları`ndaki tüm ruhsatların iptal edilmesi gerektiğini söyledi. "Kaz Dağları başta olmak üzere Çanakkale`de yaşam zaman kazandı" diyen Ataç, "Hepimizi sevindiren bu gelişme bile bölgedeki maden tehdidinin tamamen ortadan kalktığını göstermiyor. Bu tehdide karşı Kaz Dağları`nın doğal, tarımsal ve kültürel değerleriyle koruma altına alınmasını ve maden ruhsatlarının iptal edilmesini talep ediyoruz" dedi. 
"5 milyon dolar harcadı, 350 bin ağacı katletti"
Maden bölgesinde bir yıla yakın nöbet tutarak direnen Her Yer Kazdağları Grubu, "Kazdağları mücadelesinde bir kazanım daha!" dedi. Alanın acilen bilimsel bir çalışma ile rehabilite edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, "Alamos Gold`un, Ağı Dağı Altın ve Gümüş madeni projesinin ÇED geçerlilik süresi doldu. Kararlı direnişimizle tüm izinlerini ve ruhsatını iptal ettirdiğimiz Alamos`un Kirazlı projesi bizler için `sarı öküzdü`. Sarı öküzü vermedik ve Alamos Gold Kazdağları`nda cehennem çukurlarını açamadı, siyanür kullanamadı, maden çıkaramadı, Ağı Dağı projesinde de ilerleyemedi ve 14.08.2014 tarihli ve 3582 sayılı ÇED Olumlu Kararı geçerliliğini kaybetti. Alamos Gold`un 5 milyon dolar ödeyerek 350.000 ağacı katlettirdiği bu alanın (Kirazlı proje alanı) ekolojik, bilimsel, katılımcı, şeffaf bir yöntemle rehabilite edilmesi, tam da bu sebeple Kazdağları`nın geleceği açısından hayati öneme sahip!" denildi. 
CHP heyeti alanı inceledi
CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay ve CHP İl Yöneticilerinden oluşan bir heyet maden alanında incelemede bulundu. Belediye Başkan Yardımcısı Mutluay, "Kazdağlarını, su havzamızı korumak amacıyla sürdürdüğümüz `Su ve Vicdan Nöbeti`miz sonuç vermiş, Doğu Biga (Alamos Gold) Madencilik alanı tamamen boşaltmıştır. Milletvekilimiz Özgür Ceylan, CHP İl yöneticileri, Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu olarak şirketin tahrip ettiği alanda incelemelerde bulunduk. İçimizi sızlatan görüntülere bir kez daha tanık olduk. Ağaçlandırma çalışmalarına zaman geçirilmeden başlanmalıdır. Biz seferberliğe hazırız..." dedi.
(Seçkin Sağlam) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER