"Aklımızla dalga geçiyorlar"

26.11.2021         

DİSK Genel İş Şubesi tarafından artan döviz kuru karşısında eriyen TL dolayısı ile asgari ücrete dair açıklama yapıldı. Açıklamada; "TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır" denildi.

DİSK Genel İş Şubesi tarafından artan döviz kuru karşısında eriyen TL dolayısı ile asgari ücrete görüşmelerine dair açıklama yapıldı. Genel İş Şube Başkanı Metin Ceylan tarafından yapılan açıklamaya, Genel İş üyeleri de katıldı. Artan döviz kuru sebebi ile her kaleme zam geldiği ve Türk Lirasının her geçen gün değer kaybettiğini belirten Ceylan; "TL`nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır. Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır" dedi. Ceylan açıklamasında; "Artık yeter! Geçinmek istiyoruz!.. İşsizlik, pahalılık, zamlar, faturalar belimizi büküyor. 1 Ekim`den beri geçinmemiz için alınması gereken önlemleri iş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve pandeminin ağır yükü altında karakışa girerken geçinebilmek için ülkeyi yönetenleri önlemler almaya çağırıyoruz. Tüm bu çağrılarımıza ve somut taleplerimize yanıt verilmedi. Üstüne üstlük yaşadığımız döviz krizi ile geçinmek giderek daha imkânsız hale geliyor" ifadelerini kullandı. 
 
"Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz"
Döviz kurlarında yaşanan artışa karşı iktidar tarafından yapılan açıklamaları eleştiren Ceylan; "Ülkeyi yönetenler "dövizden size ne" diyorlar. Bizim aklımızla dalga geçmeyin! Biz Türk Lirası kazanıyoruz, ancak döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geliyor. Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirketiniz gibi döviz üzerinden geçiş garantili ihalelerle yaşamıyoruz. Döviz artıkça milyarlarımıza milyarlar katmıyoruz. Aksine Türk Lirası değer kaybettikçe, emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna "kurtuluş savaşı" diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Asgari ücretin Avrupa`da en düşük olduğu ikinci ülke, Arnavutluk`tan sonra Türkiye idi. Ama ekonominin kitabını yazanlar bu unvanı da kimseye kaptırmadılar. TL`nin hızla değer kaybetmesi ile Avrupa`nın en düşük asgari ücreti bugün artık Türkiye`de. "Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye`ye akacak" diyorlar" dedi. 
"Bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir"
İşçilerin taleplerini sıralayan Ceylan; "Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir. Uluslararası pazarlarda kelepire satılığa çıkarılacak şahsa ait bir mal değildir. Türk Lirasını ucuzlatarak, işçi sınıfını yoksullaştırarak rekabet gücü kazanmaya, yabancı sermaye çekmeye çalıştığını kendi ağzıyla itiraf eden bir iktidarı uyarmak görevimizdir. Bugün ülkemize, emeğimize sahip çıkmak yurtseverliğin gereğidir. TL`nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. TL`nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır. Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır" dedi. 
 
"Kara kışı işçi baharına çevirelim"
Ceylan son olarak; "Diğer işçi konfederasyonları Türk-İş, Hak-İş başta olmak üzere tüm emek ve demokrasi güçlerini emeğimizi, geçimimizi ve memleketimizi savunmak için, üretimden gelen gücün kullanımı da dahil olmak üzere demokratik her türlü yöntemle ortak mücadeleye çağırıyoruz. Yoksulluğa ve emeğimizin ucuzlatılmasına teslim olmayalım, kara kışı işçi baharına çevirelim: Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir! Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza!" ifadelerini kullandı.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER