"Anneler nöbet tutuyor, vatandaşlar destek veriyor"

10.07.2018         

Soma Katliamı Davası'nda dün görülecek duruşma mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlığı nedeniyle 11 Temmuz'a ertelendi. Kararın üzerine aileler duruşma salonu önünde nöbet eylemine başladılar. Duruşmaya katılan Emekli Sen Şube Başkanı Emin Ergun, Çanakkalelileri 11 Temmuz'da görülecek duruşmaya katılarak Somalı ailelere destek vermeye çağırdı.

 

13 Mayıs 2014’te Soma İlçesi`ndeki kömür madeninde çıkan yangın ve göçük nedeniyle 301 madencinin hayatını kaybettiği katliamın dün görülecek olan karar davası ertelendi. Mahkeme Heyeti, hakimlerden birinin rahatsızlanması sebebi ile duruşma tarihinin 11 Temmuzda yapılmasına karar verdi. Duruşmaya katılan madenci yakınları erteleme kararına sert tepki gösterdi. Madenci yakınları, kararın ardından duruşma salonunu terk etmeme kararı alarak nöbet eylemi başlattı. Davaya Çanakkale’den katılan Emekli Sen Şube Başkanı Emin Ergün duruşmada yaşananları gazetemiz Çanakkale OLAY’a anlattı. Duruşmaya şu ana kadar en kalabalık katılımın sağlandığını belirten Ergün, madenci yakınlarının erteleme kararına büyük tepki gösterdiğini dile getirdi.  Ailelerin duruşma salonu önünde oturma eylemine başladığını ifade eden tüm duyarlı vatandaşları 11 Temmuz’da görülecek karar davasına katılarak madenci yakınlarına destek olmaya çağırdı. Duruşma hakkında bilgilendirmede bulunana Ergun; “Bugün kadar katıldığımız en kalabalık duruşma oldu. 600 kişilik duruşma salonunun dışında içerdeki sayıdan daha fazla insan vardı. Mahkeme heyeti, heyetlerinden bir hakimin hastalanmasından ve taburcu olamamasından kaynaklı duruşmayı, 11 Temmuz tarihine erteleme kararı aldıklarını açıkladı.  Madenci yakınları ve salondakiler karara büyük tepki gösterdi. Tepkilerden dolayı mahkeme heyeti duruşma salonu terk etmek zorunda kaldı” dedi. 

Soma Davası Avukatlarından Can Atalay’ın kararın ardından açıklama yaptığını belirten Atalay; “Avukat Atalay, duruşmaya katılanlara, ‘11 Temmuz tarihine kadar burada nöbet tutmaya var mısınız?’ Şeklinde sordu. Kitlede hep bir ağızdan ‘varız!’ Dedi. Ve duruşmaya katılanlar duruşma alanını terk etmeyerek nöbet tutma kararı aldılar. Şu anda orada bir nöbet eylemi başladı. Çalışanlarımızı çok olduğu için dönmek zorunda kaldık. Ancak 11 Temmuz tarihinde yine Soma’da olacağız. Yeniden araç tahsisi için çalışmalara başladık. Çarşamba günü çok kabalık bir kitle ile Soma’da ölenlerin hesabının sorulması için Somalı madencilerin ailelerine destek vereceğiz. Bunun için Çanakkale’deki tüm Demokratik Kitle Örgütlerine, derneklere, STK’lara, partililere ve Çanakkalelilere çağrı yapıyoruz. 11 Temmuz bir karar davası ve herkesin bu davaya katılmasını bekliyoruz” dedi.  
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER