"Asla vazgeçmiyoruz"

29.11.2021         

İnsan Hakları Derneği'nin organize ettiği, "Çanakkale'de kadına yönelik şiddeti biz konuşuyoruz" paneli gerçekleşti. Panelin moderatörü İHD Başkanı Avukat İnci İncesağır, açılış konuşmasında, İstanbul Sözleşmesi'ne vurgu yaptı. İncesağır, "Hiçbir şey bitmiş değil, bizler İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemiz sürüyor, hatta yeni başlıyor" dedi.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında, hafta sonu Çanakkale Belediye Çalışanları Sosyal Tesisleri Ercan Adsız Salonunda, İnsan Hakları Derneği Çanakkale Şubesi tarafından organize edilen panelde, farklı alanlarda kadına yönelik şiddete karşı mücadele eden kadınlar bir araya geldi. Panelde, Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Gülay Aktaşçı, kadın yoksulluğu üzerine yapılan çalışmalardan bahsederken, Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Ezgi Deniz Ünsal, kadına yönelik şiddet ve hukuki süreçlere ilişkin bilgiler verdi. Çanakkale Belediyesi Sosyal Yaşam Evleri Sorumlusu Hatice Okyar, mülteci kadınların yaşadıklarını sorunu, Çanakkale`deki mülteci kadın ve çocuklarla ilgili yapılan çalışmalar ve onların kentten talepleri konusunda ilgi çekici bilgiler verdi. Eğitim Sen`den Dilek Ural ve Büro Emekçileri Sendikası`ndan Ayşegül Sandıkçıoğlu ise kamuda ve sendikal mücadalede kadına şiddet konularında değerlendirmelerde bulunurken, aynı zamanda KHK ile ihraç edilen bir kamu emekçisi olan Sandıkçaoğlu, Türkiye`de kadının, bir şiddet sarmalı içinde olduğunu vurguladı. 
"İstanbul sözleşmesinden vazgeçmiyoruz"
İHD Şube Başkanı Avukat İnci İncesağır, İstanbul Sözleşmesini önemsediklerini ve şiddetin eşitsizlikten doğan bir olgu olduğunu dile getirdi. İncesağır, "Eşitsizliğin önüne geçilmesi için de tüm devletleri bağlayan ve toplumsal cinsiyet eşitliğini tesis etme yükümlülüğü getiren bir sözleşmedir İstanbul Sözleşmesi. Sadece kadınlar için değil, çocuklar için de, LGBTİ+`lar için de büyük bir güvence, büyük bir hukuk enstrümanıydı. Bu yüzden İstanbul Sözleşmesi`nden asla vazgeçmiyoruz. Bununla ilgili tüm Türkiye`de davalar açıldı. Biz de meslektaşım Burcu Özaydın ile birlikte dava açtık. Hiçbir şey bitmiş değil, bizler İstanbul Sözleşmesi`nden vazgeçmeyeceğiz. Mücadelemiz sürüyor, hatta yeni başlıyor. Biz hem İnsan Hakları Derneği hem de kadın örgütleri olarak bu davanın, bu konunun arkasındayız" dedi. 
"Toplumsal cinsiyet eşitsizliği kabusundan kimse azade değil"
"Toplumsal cinsiyet eşitliği tesis edilemeyince ne oluyor, ne yaşanıyor?" diye soran İncesağır, "Bunu hepimiz zaten en acı bir şekilde görüyoruz. En yakın örneğini iki gün önce Çanakkale`de gördük. İki gün önce barışçıl gösteri ve toplanma hakkını kullanan insanlara çok ağır bir müdahale yapıldı. İşkence ile gözaltılar yapıldı. Bir kadın avukat arkadaşımıza, avukat olduğunu beyan etmesine rağmen, hatta avukat olduğunu dile getirdiği için açıkça tecavüz tehdidinde bulunan bir polis memuru söz konusuydu. Yine aynı şekilde, aynı polis tarafından, gösteriye katılan bir kadın arkadaşımıza temas etmek suretiyle cinsel saldırıda bulunuldu. Gördüğünüz gibi toplumsal cinsiyet eşitsizliği denen kabustan hiç kimse azade değil. en yoksulundan, en eğitimlisine, en deneyimlisine kadar herkesin, bütün kadınların zarar görmesine sebep olan bir konu bu. Burada kamu görevlilerinin de bu konulardan ne kadar bihaber olduğunu ve kadın düşmanlığının ne boyutlarda olduğunu da maalesef çok acı bir şekilde yaşadık gördük. Tabiki bu konunun da İnsan Hakları Derneği olarak takipçisi olacağız" dedi.
(Seçkin Sağlam) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER