"Avukatlar yarının teminatıdır!"

05.04.2021         

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısı ile Cumhuriyet Meydanı'nda Çanakkale Barosu tarafından tören düzenlendi. Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan yaptığı konuşmada; "Yargının kurucu unsuruyuz. Hukukun emekçisiyiz. Herkes için adalet! diyenler bizleriz. Avukatlar olduğu sürece, bağımsız ve tarafsız yargının varlığı sürecektir. Türkiye Cumhuriyeti; Atatürk İlkelerine, Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletine bağlı kalmaya devam edecektir..." dedi.

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısı ile Çanakkale Barosu tarafından Cumhuriyet Meydanı`nda tören düzenlendi. Çanakkale Barosu Başkanı Avukat Bülent Şarlan, avukatların durumu, Yargı Sistemi içerisinde avukatlığı güçlendirmek, yargı bağımsızlığı ve güçlü savunma, pandemi döneminde avukatlar, kadın hakları ve ülkedeki yargı sistemine dair... açıklamalarda bulundu. "Bizler, halkın güvencesi olabilmek için avukatız" diyen Şarlan, "Avukatlar olduğu sürece, bağımsız ve tarafsız yargının varlığı sürecektir" ifadelerini kullandı. Avukatların yargının teminatı olduğunu belirten Şarlan, hakim ve savcılar nasıl korunuyorsa, avukatların da öyle korunması gerektiğini belirterek, "Hakarete uğradık, dövüldük, öldürüldük. Artık yeter diyoruz, daha ne kadar öleceğiz" dedi. "Avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir" ifadelerini kullanan Şarlan, "Bu sebeple; Yargı sistemi içerisinde avukatlığı güçlendirmek demek; Hukuk Devletini güçlendirmek demektir. Yargılama içinde avukatlar ne kadar güçlü ise, yargı o derece adil kararlar verecek, bağımsız ve tarafsız kalabilecektir..." dedi. 
"Bizler, Hukuk Devleti`nin varlığı için avukatız"
Şarlan açıklamasında, "Bizler, Hukuk Devleti`nin varlığı için avukatız. Bizler, Hukukun her şeyi çözdüğüne inandığımız için; hukukun üstünlüğünden yana olduğumuz için avukatız. Bizler, halkın güvencesi olabilmek için avukatız. Biz Avukatlar; çocuğa, kadına, canlılara yapılan şiddetin karşısında duranlarız. Doğa katliamlarına karşı mücadele edenleriz. Halkın yargıdaki gücüyüz. Engellensek de vazgeçmeyeceğiz. Bizler, kamunun vicdanı, demokrasinin teminatı olan; avukatız. Ve bizler, Hiç tanımadığımız insanların hakkına ulaşması için, ve hakkı yenilenler için çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz. Demokrasi için, güçler ayrılığı için, bağımsız, tarafsız yargı için dün olduğu gibi bugün de, yarın da çalışmaya devam edeceğiz. Engellensek de, zorluklarla karşılaşsak da, yok sayılmaya çalışılsak da, halkın yargıdaki gücüyüz. Yargının kurucu unsuruyuz. Hukukun emekçisiyiz. Herkes için adalet! diyenler bizleriz. Ve Adaletin bekçisi olabilmek için daima varız, var olmaya da devam edeceğiz. Avukatlar mücadeleyi sever, çünkü mücadelenin kendisi, avukatlık mesleğidir. Avukatlar olduğu sürece, bağımsız ve tarafsız yargının varlığı sürecektir. Türkiye Cumhuriyeti; Atatürk İlkelerine, Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devletine bağlı kalmaya devam edecektir" dedi. 
 
"Avukatlar yargının teminatıdır"
Avukatların yargının teminatı olduğunu belirten Şarlan; "Hakim ve savcı nasıl korunuyorsa, avukat da öyle korunmalıdır dedik. Uygulama ve söylemlerle meslek mensuplarımızı hedef göstermeyin dedik. Gün gelecek sizin de avukata ihtiyacınız olacak dedik. Ama daha kötü bir tabloyla karşılaştık. Hakarete uğradık, dövüldük, öldürüldük. Artık yeter diyoruz, "daha ne kadar öleceğiz" diye soruyoruz. Mesleğimizi yaptığımız için kategorize edilmek istemiyoruz. Davaların tarafı gibi görülüp, saldırıya uğramak, öldürülmek istemiyoruz. Daha 16 Mart da Kocaeli, Gebze de genç meslektaşımız Av. Ersin Aslan, haciz sırasında öldürüldü. Meslektaşımıza rahmet dilerken bu tür olayları şiddetle kınıyor, benzeri olayların bir kez daha yaşanmamasını diliyoruz. Sizlerin de bildiği gibi yargının vazgeçilmez unsurları; avukatlar, hâkimler ve savcılardır. Dünyanın hangi ülkesinde olursak olalım, bir ülkenin; yargı sisteminin bağımsızlığı, tarafsızlığı ve savunmaya verdiği değer o ülkeyi gerçek hukuk devleti yapar. Yargılamada savunmaya ne kadar önem verilirse, yargının bağımsız ve tarafsız kalabilmesi, o kadar mümkün olacaktır" dedi. 
 
"Avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir"
"Avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir" ifadelerini kullanan Şarlan; "Bu sebeple; Yargı Sistemi İçerisinde Avukatlığı Güçlendirmek demek; Hukuk Devletini Güçlendirmek demektir. Yargılama içinde avukatlar ne kadar güçlü ise, yargı o derece adil kararlar verecek, bağımsız ve tarafsız kalabilecektir. Oysa tüm bunlara rağmen; Davaların tarafı gibi görülüp müvekkilin yerine konulan, kimi siyasetçiler tarafından yıpratılmak istenen, yaptıklarımızdan rahatsız olanlarca hedef tahtasına koyulan, sesleri kısılmaya çalışılan bizleriz. Angarya noktasına getirilen düşük CMK ücretleriyle çalıştırılan, kamu hizmeti yaptığı unutturulmak istenen bizleriz. Cüppelerimize düğme dikilmeye çalışılan, Genel kurulları yaptırılmayan yine bizleriz. Oysa unutulmasın ki avukatların sesi kesilirse, toplumun nefesi kesilir" dedi. 

"Hak ve özgürlükleri savunma ve koruma baroların görevidir"
İnsan hak ve özgürlüklerini savunma ve korumanın baroların görevi olduğunu belirten Şarlan; "Çanakkale Barosu, yargı bağımsızlığı ve güçlü savunma için var. 70 yılı aşan mazisi ile Çanakkale Barosu, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti için, hukukun üstünlüğü için, yargı bağımsızlığı ve güçlü savunma için çalışan bir barodur. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk`ün gösterdiği hedefe ulaşma adına, açtığı yolda ilerlemeyi görev bilmiştir. Bu yolda karşılaştığı zorluklara hiçbir zaman boyun eğmemiştir. Çanakkale Barosu, avukatlarımızın bağımsız ve özgür yanının koruyucusu, Yurttaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerini savunucusudur. Avukatlık Kanunu`nun Barolara verdiği görev çok net ve açıktır. "Hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini savunmak ve korumak" baroların görevidir. Çanakkale Barosu da gerek Çanakkale`de gerekse ülkemizde, her türlü çevre, insan hakkı ve hukuk ihlallerine karşı taraf olmayı sürdürecektir" dedi. 

"Avukatların aşı planlamaları hakim ve savcılarla birlikte yapılmalı"
Şarlan pandemi sürecinde avukatların durumu ile ilgili; "İki yıldır maalesef avukatlar haftasını etkinliklerle kutlamamızı engelliyor. Ülkemizdeki hasta sayısının artışı, vefatlar, sevdiklerimizi yanımızdan alıyor. Bu hastalık nedeniyle geçen hafta, Gelibolu İlçe Temsilcilerimizden Av. Erdoğan Doğan`ı kaybettik. Vefatı bizleri derinden üzmüştür. Meslek büyüğümüz ve abimiz Av. Erdoğan Doğan, Gelibolu`da mesleki ve Baroculuk adına bizlerle önemli çalışmalara imza atmıştı, Biga`dan 14 Eylül 2020 tarihinde Av. İhsan Şen abimizi kaybettik, 11 Mayıs 2020 tarihinde Av. İlhan Ersak abimizi kaybettik, beyefendi insanlardı. Onları, bu anlamlı günde birkez daha saygıyla ve rahmetle anıyor, değerli ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyorum. Sağlık açısından çok zorlu bir süreçten geçiyoruz. Salgına karşı kendimizi savunmak durumundayız. Hepimizin geleceği için gerekli tüm hassasiyeti göstererek, tedbirlere uymak zorundayız. Son günlerde çıkan bazı haberlerde Sayın Sağlık Bakanı`nın yaptığı açıklamada "Kritik görevlerde bulunanların aşılamasına bu hafta başlanacak. Öğretmenler aşı için şu an tanımlı. Emniyet, jandarma, hâkimler, savcılar hepsinin aşıları bu hafta başlıyor." denilmiştir. Oysa, Avukatlar da, hakimler ve savcılar gibi kritik görev yapmaktadır. Avukatlar; duruşma salonunda, kalemde, icrada, müdürlüklerde, hatta adliye dışında herkesle daha yoğun bir temasta bulunmaktadır. Yani daha fazla risk altındadır. Öte yandan avukatların aşı olması, adliyedeki herkesin sağlığı için gereklidir. Avukatların aşı planlamalarının hakim ve savcılarla birlikte yapılmalıdır. Pandemi sürecinden bahsederken, bu savaşın esas kahramanlarından bahsetmeden geçmemeliyiz. O kahramanlar ailelerinden, sevdiklerinden uzakta tam 1 yıldır bizler için, bu ülke için ciddi bir emek harcamaktadırlar. Bu vesileyle, bir yılı aşkın süredir, emek veren tüm sağlık çalışanlarımıza buradan teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum" dedi. 
 
"Herkes için adalet adalet için avukat"
Şarlan son olarak; "6 yıl önce 31 Mart da teröristler tarafından Çağlayan Adliyesi`nde görevi başında şehit edilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden sınıf arkadaşım, Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz`ı saygıyla anıyorum. Yanı sıra vefat eden tüm meslektaşlarım ile yargı mensuplarına rahmet diliyorum. Bugün burada bizlerle olduğunuz için sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Farabi`nin dediği gibi; `toplum sevgi ile kaynaşır, adaletle yaşar, dürüst çalışmakla hayatta kalır.` Ve Mustafa Kemal Atatürk`ün dediği gibi "Herhalde dünyada bir hak vardır ve hak kuvvetin üstündedir." Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemize, hak ettiğimiz hukuk devleti ve demokrasi anlayışının yerleşmesi umuduyla, herkes için adalet adalet için avukat diyerek tüm meslektaşlarımın Avukatlar Gününü kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım" ifadelerini kullandı.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale kan kırmızı
08.04.2021    6074
Nejat Önder 'darbesi!'
08.04.2021    1630
EURO 2021'de maçlar ve seyirci
11.04.2021    1135
Hastane var... Personel yok!
08.04.2021    847