"Balık satışları, her geçen sene daha kötüye gidiyor"

28.03.2018         

Balık satışlarındaki durgunluk, esnafı olumsuz etkiliyor. Gazetemiz Çanakkale OLAY'a açıklamada bulunan balık satıcıları, satışların her geçen sene biraz daha azaldığını vurguladı. Balık fiyatlarının yüksek olduğuna değinen esnaf; "Balık fiyatları da yüksek, bu yüzden de vatandaş balık alamıyor" dedi.

 Balık satışlarındaki durgunluk, esnafı mağdur etti. Balıkların bu sene az olduğuna değinen esnaf, bunun nedeninin bilinçsiz avlanma olduğunu belirtti. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklamada bulunan balık esnafı, satışların her geçen sene biraz daha azaldığını söyledi. Balıkçı Melih Kayıkçı, havaların esmesinden dolayı balık avının bu sene kesat geçtiğini belirtti. Bu balık sezonunun beklendiği gibi geçmediğinin altını çizen Kayıkçı; “Balık avı, bu sene çok kesat geçti ve geçmeye de devam ediyor. Bunun en büyük etkeni, havaların çok esmesi ve bilinçsiz avlanmak. Havalar çok estiği için de kayıklar çalışamadı. Troller, küçük balıkları öldürüyor ve sonra denize tekrara salıyor, bu da diğer balıkların yok olmasına neden oluyor. Balık sezonu da zaten bitmek üzere, çünkü Nisan ayının 15’inde av yasağı başlıyor. Yani umduğumuz, beklediğimiz bir sezon yaşayamadık. Edindiğim bilgiye göre bu sene, son 30 yılın en kesat sezonu oldu. Bu kesat sezonda balıkların fiyatlarında da artış oluyor, bu da vatandaşa yansıyor” dedi.

Balık satışlarının her geçen sene kötüye gittiğini söyleyen Tuncay Dinç, böyle gitmeye devam ettiğini belirterek; “Balık satışı bu sene diğer senelere göre çok düşük ve böyle gitmeye devam ediyor. Balık satışları her sene biraz daha düşüyor. Tezgahtaki balık az olduğu için otomatikman balık fiyatları da yüksek oluyor. Bu yüzden de vatandaş balık alamıyor. Zaten, Çanakkaleli vatandaşların balığa olan ilgisi çok zayıf, Çanakkale’de tüketim az, vatandaşın alım gücü yok” dedi. (Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER