"Barış mücadelesinden geri adım atmayacağız"

12.10.2017         

Ankara'da 10 Ekim 2015'te düzenlenen miting sırasında, Gar Kavşağı'nda meydana gelen ve 101 kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısının ikinci yıl dönümünde, hayatını kaybedenleri anmak için Çanakkale'de eylem yapıldı. Eylemde, Ankara?da hayatını kaybeden Emek Partisi İl Başkanı Ercan Adsız anılırken, barış mücadelesinden geri adım atılmayacağı ifade edildi.

 10 Ekim 2015 tarihinde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB tarafından organize edilen ‘Barış ve Demokrasi’ mitingi için Türkiye’nin her yerinden binlerce barış gönüllüsü Ankara’da bir araya gelmiş, Ankara Garı önünde gerçekleşen toplanma noktasında düzenlenen iki canlı bomba saldırısı sonucunda barış mitingi kana bulanmıştı. Aralarında Emek Partisi Çanakkale İl Başkanı Ercan Adsız’ın da bulunduğu 101 yurttaş yaşamını yitirmişti. 10 Ekim 2015 tarihinde IŞİD çeteleri tarafından gerçekleştirilen katliamın ikinci yılında hayatını kaydedenler Çanakkale’de de unutulmadı.  Golf Aile Çay Bahçesinde bir araya gelen çok sayıda yurttaş,  Ercan Adsız ve 101 ‘barış’ savunucusunu andı, katliamı lanetledi. Eylemde, Ankara’da yaşamını yitiren Emek Partisi İl Başkanı Ercan Adsız’ın ve hayatını kaybeden barış gönüllülerinin fotoğraflarını taşıyan yurttaşlar, sık sık “Ercan Yoldaş Ölümsüzdür” sloganını attı. İskele Meydanı’na kadar süren yürüyüş boyunca katliamı kınayan sloganlar atılırken, katliamın sorumluların açığa çıkartılması istendi. Çok sayıda kişinin destek verdiği yürüyüş İskele Meydanı’na kadar devam etti. 

 
“Mücadelemizden geri adım atmayacağız”
Gerçekleştirilen yürüyüş ve basın açıklamasına siyasi parti temsilcileri ve üyeleri, sendika temsilcileri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. “Barış güvercinlerini özlemle anıyoruz” diyen Eğitim Sen Şube Başkanı Filiz Savaş, burada yaptığı açıklamasında; “Katliamın üzerinden iki yıl geçmiş olmasına rağmen, kalbimizdeki acı, yüreğimizdeki sancı ilk günkü gibi tazeliğini koruyor. 10 Ekim’de Türkiye’nin dört bir yanından sadece barış istemek için, kamu emekçilerinin, işçilerin, halkların barış özlemlerini haykırmak, geleceğe dair umutlarını yaşatmak için, ‘Savaşa İnat, Barış Hemen Şimdi!’ demek için Ankara’daydık. Ölüme karşı her zaman yaşamı savunanlar, ‘Artık kimse ölmesin’ diye ülkenin dört bir yanından barış umudu taşıyan, türkülerle ve halaylarla yola çıkan barış savunucuları, göz göre göre gelen vahşi bir katliamın kurbanları oldular. Acımız çok büyük ve tarifsizdir. Aradan geçen süre içinde ne acımızda, ne de öfkemizde en küçük bir azalma söz konusu değildir. Türkiye’nin en kanlı katliamlarından birisi olan 10 Ekim katliamının insani değerlerini yitirmemiş milyonlarca insanın yüreklerini yaktığını, içini acıttığını biliyoruz.10 Ekim katliamını planlayarak yapanlar da, önceden haber aldıkları halde hiçbir önlem almayıp, katillerin arkasındaki güçlerin ortaya çıkmasını engelleyenler de bellidir. Katiller tespit edilmiş ancak, katliamın yaşanmasında ihmali olanlar, katliamı önleyebilecekken, kılını kıpırdatmayanlar hala görevlerinin başındadır. Siyasi iktidarın 10 Ekim katliamında asıl sorumluların hesap vermesini engellemek için attığı bütün adımlara rağmen emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız. Yoldaşlarımızı kaybetmiş olmamız, onların inandıkları değerleri, uğruna canlarını verdikleri barışı kazanmak için mücadele görevini bizlerin omuzlarına yüklemiştir. Aradan ne kadar süre geçerse geçsin, 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, asıl sorumluların korunmasına ve yaşananların üzerinin örtülmesine asla izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.10 Ekim Ankara katliamının yıl dönümünde, yoldaşlarımıza verdiğimiz sözü tutacağımıza, darbeci zihniyetin izinden gidenlere inat, emek, barış ve demokrasi mücadelemizi daha da ileri taşıyacağımıza bir kez daha söz veriyoruz. Savaş, şiddet ve ölüm naralarının atıldığı bugünlerde, emekçilerin, halkların eşit haklar temelinde barış içinde bir arada yaşaması için ölümü değil, yaşamı ve yaşatmayı ısrarla savunmaya demeye devam edeceğiz. Bizleri korkutmaya, yıldırmaya, sindirmeye çalışanlar, ne kadar saldırırlarsa saldırsınlar, korkmayacağız, yılmayacağız, unutmayacağız ve katliamda rolü olanları asla affetmeyeceğiz. 10 Ekim’de kaybettiğimiz barış güvercinlerini özlemle anıyor, anıları önünde saygıyla eğiliyoruz!”
 
“Ercan abi aramızdadır…”
Eylemde ayrıca Çanakkale Emek Gençliği ve Çanakkale Emek Partisi Ankara Garı katliamı ile ilgili özel bir açıklama gerçekleştirdi. Ercan Adsız’ın Çanakkale’de önemli bir yeri olduğunu belirten Çanakkale Emek Gençliği ve Çanakkale Emek Partisi üyeleri; “Ercan ağabeyi anlatan tüm portreler onun güleç yüzüne mutlaka değinir. Çalışma yürüttüğü tüm alanlarda sıcakkanlılığı ile tanınırdı. Ercan ağabeyin fotoğraflarına bakarak, selam vererek gülerek yürüdük bu yollarda. Ercan ağabey bugün Çanakkale köylülerinin siyanürcülere karşı verdiği çevre mücadelesinde, Saya işçilerinin yürüyüşünde, grevleri yasaklanan cam işçilerinin, teknorot işçilerinin, metal işçilerinin direnişindedir. Onun mücadele bayrağı bir gecede KHK ile işlerinden olan kamu emekçilerinin haklı mücadelesinde, ekmeğinin tütünden kazanan emekçiye ”Bundan sonra tütün kesmek yasak” diyenlere karşı sokaklara dökülen köylünün bayrağıdır. Bir dönüp bakın çevrenize, Ercan abi aramızda, bizler yan ayan gelip hesap sordukça, yürüdükçe bu baskının, zulmün üzerine, yürüdükçe göğsümüzü gere gere onlar da aramızda olacaklardır. Onlar burada çünkü biz buradayız!” dediler. Burada gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından, eylem son buldu.  (Şebnem Özer) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER