"Baskı uygulayanlardan şikayetçiyiz"

22.06.2020         

Kazdağları Savunucuları, yapılan gözaltıları ve para cezalarına karşı kamu görevlileri ile ilgili kanunsuz görev yapmaktan suç duyurusunda bulundular. Savunucular, "Pandemiyi maden şirketi için fırsata çevirenlerden ve bunun uygulayıcılarından şikayetçiyiz" dediler.

 Alamos Gold’un iştiraki Doğu Biga Madencilik tarafından Kazdağları’na yapılmak istenen siyanürlü altın madenine karşı nöbetlerini sürdüren Kazdağları Savunucuları, nöbette yaşanan gözaltılar ve para cezası uygulamalarına karşı Cumhuriyet Başsavcılığı’na emri verenlerle ilgili usulsüz uygulamak yapmaktan suç duyurusunda bulundular.  İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı ‘normalleşme’ öncesi kararlara dayanak yapılarak keyfiyete göre uygulamalara maruz kaldıklarını belirten savunucular, “9 Haziran itibariyle ‘yeni gelenler alınmayacak’ emrini veren ve uygulayanlarla ilgili ve bu uygulamalardaki keyfilikten bahsettiğimiz suç duyurusunda bulunduk. Pandemi salgınında ormana yurttaş girişini yasaklayanlar da, bu yasak kalktıktan sonra devam ettirenler de, Kirazlı’da tek orman alanı Kazdağları için tutulan nöbet yeriymiş gibi davrananlardan da şikayetçiyiz” dediler.

 

“Pandemiyi maden şirketi için fırsata çevirenlerden şikayetçiyiz”

Çanakkale Adliyesi Cumhuriyet Başsavcılığına şikayet dilekçelerini veren Kazdağları Savunucuları ardından adliye önünde açıklamada bulundular. Savunucular açıklamalarında; “Pandemiyi maden şirketi için fırsata çevirenlerden ve bunun uygulayıcılarından şikayetçiyiz.  Kazdağları’nı yok edecek olan maden projesi ile hala daha Kirazlı’da ağaç kesilen mevkiinde bulunmakta olan Alamos Gold’un ( Doğu Biga Madencilik ’in) tahliye edilmesi için devam eden nöbete yönelik baskılar devam ediyor. Pandemi süresinde İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı ‘normalleşme’ öncesi kararlara dayanak yapılarak keyfiyete göre uygulamalara maruz kaldık. Kamuoyunun bildiği üzere; 9 Haziran’da ‘ormana giriş’ yasak denilerek bölge jandarma komutanlığı tarafından ‘nöbet alanından çıkmazsanız adli işlem yaparım’ tehdidiyle çıkartılmış, gözaltı için karakol yolunda yürütülmüş, gözaltı işlemi yapılmadan serbest bırakılmıştık.  9 Haziran’dan 14 Haziran’a kadar nöbete katılmak üzere her gün gittiğimiz Kirazlı’da bölge jandarma komutanlığınca nöbet alanına aynı gerekçe ile sokulmadık. 14 Haziran Pazar günü milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve Çanakkalelilerin Kirazlı’ya gelmesiyle birlikte sözde ‘orman yasağı’ ortadan kalkmış oldu. Ancak ilgili bölgede jandarma nöbet tutmaya ve gelenlere orman yasak demeye ve kimlik sormaya devam ediyor” dediler.

 

“Keyfi uygulamalara karşı suç duyurusunda bulunduk”

Keyfi uygulamalara karşı suç duyurusunda bulunduklarını belirten savunucular; “Bugün bölge Jandarma Komutanlığı’nın Pandemi kurulunun nisan ayında aldığı ve normalleşme sürecinde çıkan yeni genelgelerle geçerliliğini kaybeden bu yasakla ilgili yurttaştan yurttaşa farklı uygulamalarda bulunduğu, keyfi gözaltı yapmaya çalıştığı, gözaltı adıyla hukuksuz uygulamalar yaptığı durumunu şikayet etmek üzere adliyeye geldik. 9 Haziran itibariyle ‘yeni gelenler alınmayacak’ emirini veren ve uygulayanlarla ilgili ve bu uygulamalardaki keyfilikten bahsettiğimiz suç duyurusunda bulunduk. Pandemi salgınında ormana yurttaş girişini yasaklayanlar da, bu yasak kalktıktan sonra devam ettirenler de, Kirazlı’da tek orman alanı Kazdağları için tutulan nöbet yeriymiş gibi davrananlardan da şikayetçiyiz. Bu uygulamaların nöbetimizi bitirmeye ve Alamos Gold’un (Doğu Biga Madencilik’in) faaliyetlerini devam ettirmeye yarayacağı aşikardır. İdari makamlar ve kamu görevlileri yasa Dışı emir vermemeli ve kolluk güçleri bu hukuksuz emirlerin uygulayıcısı olmamalıdır. Bu ülkenin yurttaşları olarak bu hukuksuzluğa dur diyerek ormanların ve doğanın yanında olmaya devam ediyoruz” dediler.      (Eren Aşnaz)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Kupa finali İstanbul'da
27.06.2020    2183
Kirazda tehlike çanları
27.06.2020    1817