"Benim için Çanakkale, özgürlüğü simgeliyor"

01.09.2019         

Dünyaca ünlü heykel sanatçısı Nadia Arditti, 'Hayat Yolculuğu' isimli sergisini açtı. Sanatseverlerin büyük ilgi gösterdiği sergiye Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile eşi Hale Gökhan ve CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan katıldı.

 Dünyaca ünlü heykel sanatçısı ‘Hayat Yolculuğu’ isimli sergisini Çanakkale Belediyesi Seramik Müzesi’nde açtı. Açılışa Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, davetliler ve sanatseverler katıldı. Katılımcılar, sergiyi gezerek eserleri dikkatle inceledi. Nadia Arditti; “Benim için Çanakkale özgürlüğü simgeliyor. Çok farklı bir ruhu var. Burada olmaktan, sergimi burada açmaktan çok mutluyum. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyorum” dedi. 

 
“İnsanlık tarihinin köklerini barındıran Çanakkale birçok sanatçıya ilham veriyor”
Sergi açılışında konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Nadia Hanım daha önce İsviçre’de kaldığını söyledi. Eşiyle de orada tanıştığını ifade etti. Ve dedi ki; ‘Eğer Türkiye’ye gelmeseydim, İsviçre’de kalsaydım bu eserleri yapamazdım. İsviçre bana bu ilhamı vermiyor. Ama Çanakkale’de, bu coğrafya bana çok önemli ilhamlar verdi ve bu eserleri yarattım…’ dedi. Bu çok önemli. Nadia hanımın söylediklerini aktardım. Gerçekten de Çanakkale herkese ilham veriyor. Çünkü buralar insanlık tarihinin köklerinin barındığı yerler. Biz bunu hissetmiyoruz belki ama sanatçılar daha çok hissediyor. O nedenle ben de bu kentin Belediye Başkanı olarak sizlere teşekkür ediyorum, kentimize güzellik kattınız” dedi. 
 
Nadia Arditti kimdir?
Nadia Arditti, 1948 yılında İstanbul’da doğdu. Mum eritme tekniği ile dökülen bronz heykelleri patinaları kendi özel metoduyla atölyesinde gerçekleştiriyor. Birçok eseri Türkiye, İsviçre, Fransa, Belçika, İspanya Çin, USA ve İngiltere`deki sanatseverlerin özel koleksiyonlarında yer alıyor. Yurtdışında birçok ülkede bugüne kadar 42 kişisel sergi ve 72 karma sergi açtı. 1994’de “Marie du XII. Art Salon des Peintres et Sculpteurs Contemporains” sergisinde Madame Bernadette Chirac`a takdim edildi. 2003’de Londra`daki “Cass Business School, City of London/İş Yönetimi Okulu” için yaptığı “Yükselen Kanatlar” adlı heykelin maketi ile birlikte okulun açılışında Kraliçe Elizabeth II’ye takdim edildi.  2003’de, Trakya Üniversitesi bünyesinde açılan Edirne`deki Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi’ne “Destek” adlı bronz heykel yerleştirildi. Anıt Heykelleri; 1997 – ‘Rüzgar’, Bronz Heykel, Ataşehir Emlak Bank Konutları, İstanbul 2000 - `Yükselen Ateş`, Bronz Heykel, Türkiye Musevileri 500. Yıl Vakfı Müzesi, İstanbul (Birinci dünya savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında ölen Türk- Musevi şehitlerin anısına.) 2003 – ‘Yükselen Kanatlar / Soaring Wings’, Bronz Heykel, Cass business school avlusu, Londra (Bu heykel Türkiye`de yapılıp Londra`ya yerleştirilen ilk heykeldir. Heykelin açılışını Londra Büyükelçisi Sayın Akın Alptuna ve City Üniversitesi`nin Rektörü Sayın David Rhind yaptı.) 2005 - `Dayanışma`, Bronz Heykel Açılışı, Or-Ahayım Hastanesi Bahçesi, Balat, İstanbul 2006 - `Soaring Spirit` (Yükselen Ruh - 210x225x96 cm) adlı anıt heykeli Diana Padelford Binkley anısına West Sound, Orcas Island. Washington Eyaletinde aile malikânesine Haziran 2006’da yerleştirildi, açılışı Ağustos 2006’da yapıldı. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER