"Bir Belediye Başkanı, yakın akrabalarını işe almamalı..."

31.07.2019         

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Afyon'da düzenlenen CHP'li Belediye Başkanlar toplantısını gazetemiz Çanakkale OLAY'a değerlendirdi. Yeni belediye başkanları ile tanışma ve kaynaşma anlamında verimli bir toplantı olduğunu belirten Başkan Gökhan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Belediye Başkan Yardımcılarını siyaset yapmaması ve hiçbir başkanın akrabasının, işe girmemesi yönündeki talimatlarının toplum tarafından dikkate alınacağını belirtti.

 CHP Belediye Başkalar toplantısı geçtiğimiz hafta Afyon’da gerçekleşti. Çanakkale ilçe ve belde Belediye Başkanlarının da katıldığı toplantıyla ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan görüşlerini aktardı. Yeni Belediye Başkanları ile tanışma ve kaynaşma fırsatı bulduklarını belirten Başkan Gökhan, çeşitli konularda paneller ve konferanslar gerçekleştiğini ifade etti. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediyeler ile ilgili düşüncelerini dinleme fırsatı bulduklarını belirten Başkan Gökhan, Kılıçdaroğlu’nun CHP’ Belediyelerin örnek belediyeler olması gerektiğini dile getirdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu’nun Belediye Başkanları dışında kimsenin genel siyasete dönük siyaset yapmaması uyarısında bulunduğunu ifade eden Başkan Gökhan, yine Belediye Başkanlarının aile ve akrabalarından kimsenin belediyelerde ve şirketlerinde çalışmaması konusundaki uyarısını yinelediğini söyledi. Başkan Gökhan konuyla ilgili; “Bazı belediye Başkanları yakın akrabalarını şirketlere almıştı. Şimdi o kişileri geri alıyorlar, yani çıkartıyorlar. Bir belediye başkanı yakın akrabalarını, herhangi bir yere sokmamalı. Dolayısı ile bu karar o doğrudur. Biz AKP’lileri eleştiriyoruz, Rektörleri eleştiriyoruz. Arkadaşlarımız bu yanlıştan dönüyorlar. Nitekim bu durumda toplum tarafında dikkate alınacaktır diye düşünüyorum” dedi. 


“CHP’li belediyeler örnek belediyeler olmalı”
Toplantıyla ilgili düşüncelerini aktaran Başkan Gökhan; “Özellikle yeni seçilen Belediye Başkanlarımız ile tanışma fırsatı oldu. İşin özünde bir dayanışma toplantısı gerçekleştirdik. Birde partinin yerel yönetimi ve siyaseti konusunda paneller düzenlendi,  çalıştaylar gerçekleştirildi. Masa düzeninde çeşitli konularda belediye başkalarımız ile bir arama konferansı yapıldı. Masa toplantılarında da, bizler yine birbirimizi daha yakinen tanıma ve düşüncelerimizi paylaşma fırsatı bulduk. Bu toplantıların 3 ayda bir yapılması fikri ortaya atıldı. Aynı zamanda Genel Başkanının düşüncelerini dinleme fırsatı bulduk. Özellikle ‘CHP’li belediyeler örnek belediyeler olmalı’, herkesi kucaklamalı, kimseyi dışlamamalı, israftan kaçınmalı…’ şekline beyanlarda bulundu. Özellikle Belediye Başkanları dışındaki siyasi Başkan Yardımcıları siyasete bulaşmamalı.. gibi çeşitli konularda görüşlerini aktardı. ‘Siyaseti Başkanlar yapar’ dedi. Belediye Başkanı dışında hiç kimsenin parti içine karışmaması, genel siyasi anlamda bir şeyler söylenecek ise bunu sadece başkanların yapması gerektiğini ifade etti. Yine bazı Belediye Başkanları yakın akrabalarını şirketlere almıştı. Şimdi o kişileri geri alıyorlar, yani çıkartıyorlar. Tabi bu kişiler, yeni başkanlar partinin fikirlerini henüz tam olarak bilmedikleri için böyle bir acemilik yapmışlar. Bu son derece yanlış. Bir Belediye Başkanı yakın akrabalarını, herhangi bir yere sokmamalı. Dolayısı ile bu karar doğrudur. Biz, AKP’lileri eleştiriyoruz. Rektörleri eleştiriyoruz. Tabi bizim yapmamız yanlış. Arkadaşlarımız bu yanlıştan dönüyorlar. Nitekim bu durumda toplum tarafından dikkate alınacaktır, diye düşünüyorum” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER