"Biz barışın kentinde özgürce yaşıyoruz"

08.10.2017         

Çanakkale Belediye Meclisi toplantısında yaşanan tartışmalar ardından Belediye Başkanı Ülgür Gökhan?a destek vermek isteyen kadınlar sokağa döküldü. Cumhuriyet Meydanı?nda toplanan yüzlerce kadın hep bir ağızdan; "En büyük başkan, bizim başkan" sloganları attılar.

 Çanakkale Belediye Meclisi toplantısında Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile AKP Grubu Başkanvekili Tülay Ömercioğlu, arasında tartışma yaşanmıştı. Bu tartışmamaların ardından Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a haksızlık yapıldığını düşünen yüzlerce kadın, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın eşi Hale Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis üyeleri, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal ve birçok kadın derneğinin destek verdiği eylemde, ilk olarak Başkan Yardımcısı Ünüvar açıklama yaptı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanında olduklarını belirten Ünüvar; “Çanakkale sokaklarında, gece özgürce dolaşan kadınlar olarak hep birlikte buradayız. Niçin buradayız? Olsa olsa bizlere gülümseme, tebessüm gösteren, elinde bizlere çiçek uzatan ve yeri gelince bir çocuğun başını okşayan, sadece sevgi dili kullanan belediye başkanımızın arkasında ve yanında olduğumuzu göstermek için buradayız. Her tarafındayız, onunla birlikteyiz, bu yüzden buradayız. Evet, biz şiddetin her türüne karşıyız. Biz mücadelemizi ancak sözcüklere ekleyerek veririz. Bütün kadın derneklerine, kadın bileşenlerine barışın kentinin güzel kadınlarına sevgilerimi sunuyorum” dedi. 

 
“Şiddeti görmek istiyorsanız televizyonlara bakın”
Meydandaki eylemde kadın bileşenleri adına açıklama yapan Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal ise; “Çanakkale’deki tüm kadın bileşenleri olarak, son günlerde belediye başkanımız Ülgür Gökhan’a yönelik basın ve kamuoyunda yaratılmaya çalışılan algı operasyonunu üzüntüyle karşıladığımızı belirtmek istiyoruz. Belediye meclis toplantısında AKP Grup Başkanvekili Sayın Tülay Ömercioğlu, CHP’nin parti içi sorunlarını olumsuz çağrışımlarla, ısrarla gündeme getirmek istemesine karşı başkanımız Ülgür Gökhan defalarca uyarıda bulunmuş ve bu siyasi konunun yerinin belediye meclisi olmadığını belirtmiştir. AKP Grup Başkanvekili avukat Tülay Ömercioğlu bu konudaki ısrarlı tutumunu devam ettirmesiyle ortaya çıkan gerginlik sonucu yaşananlar hepimizin malumudur. Çanakkale’nin tüm kadınları olarak şunun netlikle bilinmesini istiyoruz; barışın kenti Çanakkale’nin belediye başkanına yönelik oluşturulmaya çalışılan bu söylemlerin hiçbir tutarlılığı yoktur. Türkiye’de kadınlarımız için en yaşanası, en özgür kenti olan bu şehirde bütün kadınlarımız ve çocuklarımız kentimizin tüm imkanlarını gece gündüz demeden özgürce kullanabiliyorsa 45 yıllık sosyal demokrat anlayışla ve bu anlayışı yöneten belediye başkanlarına borçludur. Şiddet ve taciz kelimelerinin başkanımız ya da bu kent yöneten tüm üyeleri için kullanılması imkansızdır. Şiddet kelimesinin karşılığını arayanlar her yıl şiddet mağduru olan kadınlara ve hayatları son bulan kadınlara bakmalı. Şiddeti görmek istiyorsanız televizyonlara bakın.  Bu şehrin belediye başkanı olsa olsa yediden yetmişe herkese sevgi verir, çiçek verir, onları kollar. Bu gerçeği aslında bu iftirayı siyasi emelleri için kullanmak isteyenler de biliyorlar. Bu anlamsız ve tutarsız algı operasyonunun sonucu ulaşması imkansızdır ve kamuoyunda karşılığı yoktur. Başkanımıza kadın dernekleri olarak inancımız ve desteğimiz tamdır” dedi. Açıklamaların ardından kadınlar “En büyük başkan bizim başkan” sloganları atarak olaysız bir şekilde dağıldı.
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER