"ÇED olumlu çıkarsa yasal sürecin takipçisi olacağız"

15.09.2017         

Yenice Çırpılar?da Taşzemin A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santralinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 13 Eylül?de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı?nda gerçekleşti. Toplantıya 5 çevre ve STK temsilcisi ile birlikte, CHP Çanakkale Milletvekili Bülent Öz, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın?da katıldı. Vekiller toplantı ile ilgili ayrı ayrı açıklama yaparken, "ÇED olumlu" raporunun verilmesi halinde yasal sürecin başlatılarak takipçisi olacaklarını açıkladılar.

 Yenice ilçesinde Taşzemin A.Ş. tarafından yapılması planlanan Çırpılar Termik Santralinin İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı 13 Eylül’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda gerçekleşti. Toplantıya 5 çevre ve STK temsilcisi ile birlikte CHP, Çanakkale Milletvekili Bülent Öz,  İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’da katıldı. Birçok kurum ve çevre örgütü Termik Santralin kurulması halinde yılda 3,5 milyon ton kömür yakılacağı ve bu durumun Kazdağları’nda tarımı, hayvancılığı, insan yaşamını ve doğayı tehdit edeceği görüşünde. Toplantıya katılan Milletvekilleri ve Kaz Dağı koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, açıklamada bulunarak ÇED raporunun olumlu çıkması halinde sürecin yargıya taşınacağını belirttiler. Gergin geçtiği belirtilen toplantı sonunda Milletvekilleri ayrı ayrı açıklama bulundular. Açıklamalarında CHP Çanakkale Milletvekili Öz, yasal sürecin takipçisi olacaklarını ifade ederken İstanbul Milletvekili Tanal, kurum görüşlerinin kendilerine verilmemesini sert bir dille eleştirdi. Balıkesir Milletvekili Akın ise çıkacak karar ile ilgili olarak “Elinizi vicdanınıza koyun” dedi. 

 
Heyetin görüşü ‘ÇED olumlu’ çıkabilir
Toplantıdan ÇED raporu olumlu kararının çıkabileceğini ifade eden Doğan; “Bakanlık bir hafta içerisinde yasal olarak bir karar açılayacaklarını ifade etmiş. Ancak heyetin bakış açısı ‘ÇED olumlu’ raporu verileceği yönünde. Toplantıya Ahmet Akın, Bülent Öz, Mahmut Tanal katılmış. Bu durum toplantıda etkin olmuş. Kamu kurumlarından ise fazla gelen yok. Daha önce yazılı olarak bildirim yapan 8 kurumun toplantıya gelmelerine gerek kalmıyor. Mahmut Bey hangi kurumların olumlu görüş verdiğinin listesini isteyerek ÇED haklarında dava edeceklerini ifade etti. Şu anda ki süreç ise kararın açıklanmasının beklenmesi. Karar açıklandığında 10 günlük bir itiraz hakkımız var. ÇED olumlu çıkması halinde ise kararı yargıya taşıyacağız. Bu süre içerisinde itirazlara devam edeceğiz” dedi.  
 
“Bölge halkı Termik istemiyor”
ÇED raporu onaylandığı takdirde sürecin yasal takipçisi olacaklarını belirten Çanakkale Milletvekili Öz; “Sadece Yenice Çırpılardaki termik santral yılda, 3,5 milyon ton kömür yakacak, 1,3 milyon ton uçucu kül bölgeye yayılacak, 550 bin ton kül depolama sahasına taşınacak, 3,5 milyon metreküp su çekilerek bölge kurutulacaktır. ÇED raporunda yazdığı ve ilgili firmanın da sunumunda beyan ettiği gibi gerekli su kaynağı yetersizdir. Termik Santrali, bölgedeki su kaynaklarını tüketeceği gibi aynı zamanda tarımı ve hayvancılığı da bitirmiş olacak Anlayamadığımız, bu ÇED raporu görüşmesini 4. kez neden önümüze getiriyorsunuz? Aynı şekilde zeytinliklerimizi yok edecek yasa tasarısı da 7 kez meclise gelmişti. Bu ısrarlarda ki amaç nedir? Bölgeyi ve doğal yaşamı yok etmek mi istiyorsunuz? 65 köy muhtarı, köylüleriyle ortak karar alarak imzaladığı itiraz, STK’ların ve vatandaşların en önemlisi o bölgede yaşayan hemşerilerimizin talepleridir. Termik Santrali, Vatandaşımız ve köylümüz istemiyor. ÇED raporu onaylanırsa, sürecin yasal takipçisi olacağız” dedi.
 
“Bir şeylerin ters gittiği belli”
Bakanlık yetkililerinden istedikleri kurum raporlarının kendilerine verilmediğini belirten İstanbul Milletvekili Tanal;  “Bu termik santrali projesinde bir şeylerin ters gittiği buradan belli. Kurumların ÇED raporu ile ilgili görüşlerini bize ne sebeple veremezsiniz anlamış değilim. Bütün görüşler olumlu ise neden vermiyorsunuz? Kurumların görüşlerini okuyalım ki bu santrale bilirkişiler mi olumlu demiş görelim. Açığınız yoksa raporları verirsiniz. Bu işin altında Taş Yapı ortaklarının kuruduğu Taş Zemin adlı şirket çıktı. Taş yapı Yönetim Kurulu başkanı Emrullah Turanlı 17 Aralık Operasyonu’nda gözaltına alınan bir isimdir. Yandaş şirket için halk ranta kurban ediliyor. Çırpılar Köyü sakinleri ve STK’ların karşı çıktığı termik santrali kararı bir an önce iptal edilmelidir” dedi.
 
Elinizi vicdanınıza koyun
Son olarak Balıkesir Milletvekili Tanal, termik santral yapmak için belirlenen alanın 6.-7. sınıf arazi olduğunun belirtilmesiyle ilgili;  “Elinizi vicdanınıza koyun bu kadar verimli bir alan nasıl 6.-7. sınıf tarım arazisi olabilir. Tüm dünyanın yenilenebilir enerjiye geçerken bizim bunları konuşuyor olmamızın üzücü. Termik santralin faaliyete geçmesi durumunda sadece Çanakkale’yi etkilemeyecek. Santral Gönen Barajı’na da etki edecek. Çırpılar Termik Santrali Projesi’nin havamızı, suyumuzu, toprağımızı etkileyeceğini bu yüzden ÇED kararının iptal edilmesi gerekiyor” dedi.      
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER