"Can dostların" en mutlu günü

05.10.2017         

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve beraberindeki ekip, 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü'nde Çanakkale Belediyesi Hayvan Barınağını ziyaret etti. Ziyarette barınak hakkında bilgiler alan Başkan Gökhan, "Hep söylüyorum, bu dünya sadece bizim değil, tüm canlılarındır. Dolayısıyla biz insanlar bu dünyada refah içerisinde yaşamayı hedeflerken, aynı şekilde Allah'ın yarattığı birer can olan bitkileri ve hayvanları da koruyup, kollamak zorundayız" dedi.

 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü, Çanakkale’de çeşitli ziyaretlerle hatırlandı. Dün Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Ali Sürücü, Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Özel Kalem Müdürü Sevil Albay’ın bulunduğu ziyarette, ilk olarak barınak yetkilileri son çalışmalar hakkında çeşitli bilgilendirmelerde bulundu. Barınak veterineri Mustafa Cesur, çip projesinin kent genelinde devam ettiğini belirterek; “Şu an barınakta 75’e yakın köpek bulunuyor. Barınağa dışarıdan getirilen sokak hayvanları burada 15 günlük bir tedavi sürecinden geçiyor. Ardından barınak tarafından sahiplendirilmek için bekleniyor. Daha sonra ise küpeli ve çipli bir şekilde sokağa geri bırakılıyorlar. Vatandaşlarımız küpe görmeyince paniğe kapılıyor, ama şu an sokak köpeklerinde çip çalışmaları var. Yani bu köpekleri barınağa getirdiğimiz zaman onları sistemde görebiliyoruz. Ayrıca barınakta sahiplendirme işlemleri de son bir yılda arttı. Yıllık 150-160 köpeği sahiplendiriyoruz. Bu çok iyi bir rakam. Barınaktaki hayvanları sahiplenmek isteyenler, buradaki sahiplendirme formunu imzaladıktan sonra yeni arkadaşlarını alabiliyorlar. Herkesi can dostlarını sahiplenmek için buraya bekliyoruz” dedi.  Barınaktaki ziyarette minik öğrenciler ile karşılaşan Başkan Gökhan, empati kurmak için getirilen maskelerden birini takarak; “Bugün 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü. Hep söylüyorum, bu dünya sadece bizim değil, tüm canlılarındır. Dolayısıyla biz insanlar bu dünyada refah içerisinde yaşamayı hedeflerken, aynı şekilde Allah’ın yarattığı bir can olan bitkileri ve hayvanları da koruyup, kollamak zorundayız. Bizde belediye olarak kentimizdeki bütün canlıları koruyup kollamaya çalışıyoruz. Kediler, köpeklerle ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Amaç hayvanların kentteki yaşam hakkını olabildiğince yerine getirmektir“ dedi. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ise burada yaptığı konuşmada; “Eğitim küçük yaşta başlar. Bugün buradaki etkinlikte, öğrencilerimizin gelmesi çok güzel bir çalışma olmuştur. Katkı veren herkese teşekkürlerimizi iletiyorum” dedi. 

 
Minikler, can dostlarını yalnız bırakmadı
Öte yandan 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü`nde, Çanakkale 18 Mart İlköğretim Okulu ve Özlem Kayalı İlköğretim Okulu öğrencileri, Çanakkale Belediyesi Hayvan Barınağını ziyaret ettiler. Çanakkale Belediyesi Hayvan Barınağı, 4 Ekim Dünya Hayvan Haklarını Koruma Günü`nde en güzel gününü yaşadı. Empati kurmak için köpek, kedi, maymun vb. maskeler takan öğrenciler, burada bol bol hayvanlarla oyun oynama fırsatı yakaladılar. Öğrenciler, öğretmenleri ve barınak veterineri Mustafa Cesur eşliğinde, barınakta yapılan çalışmaları tek tek gezerek bilgiler edindiler. Ziyaretin verimli geçtiğini belirten minik öğrenciler; “Biz buraya ilk defa geldik ve çok memnun kaldık. Okulumuza bu anlamlı ziyaret için teşekkür ediyoruz. Buradaki köpekler bizimle çok oyun oynamak istedi, keşke hep barınağa gelebilsek. Büyüdüğümüz zaman onları sahiplenmek istiyoruz” dediler. Ziyaret sonunda Başkan Gökhan, beraberindeki ekip ve minik öğrenciler ile birlikte barınakta bulunan can dostlara mama ikram ettiler.
(Şebnem Özer)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER