"Cengiz Holding'in bu rahatlığının altında ne var?"

23.07.2020         

Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada Kirazlı'yı Cengiz Holding'in satın alacağı ve aynı zamanda Halilağa Madeni için ÇED toplantısı yapılacağı duyumları alındığı belirtilerek; "Kazdağları yaşamdır. İlgili tüm kurumları şimdiden göreve davet ediyoruz. Cengiz Holding'in bu rahatlığının altında ne var?" denildi.

 Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu Kazdağları’nda  tüm tepkilere rağmen devam edeceği belirtilen metalik madencilik faaliyetleri ile ilgili açıklama yapıldı. Kazdağları’nın birçok bölgesinde madencilik faaliyetlerinin devam ettiği ifade edilen açıklamada, Kirazlı’da büyük tepkilere yol açan maden sahasının Cengiz Holding’in satın alacağı, Halilağa Madeni için ÇED toplantısı yapılacağı, madene yakın sahalarda cami onarma, mezarlıkların duvarlarını onarma gibi çalışmaların başladığının öğrenildiği ifade edildi. Yine çok büyük bir alanda ağaç kesimlerinin yaşanacağı bilgisininin paylaşıldığı açıklamada; “Kazdağları ve yöresini korumaya devam edeceğiz. İlgili tüm kurumları şimdiden göreve davet ediyoruz. Cengiz Holding’in bu rahatlığının altında ne var?” denildi.

 

“Şirketler bu ruhsatların  onaylanacağından nasıl bu kadar emin?”

Koordinasyon Kurulu tarafından yapılan açıklamada; “Kazdağları’ndaki tüm metalik madencilik projelerinin iptal edilmesine kadar süreceğini belirtmiş olduğumuz Kirazlı Balaban’daki 2021’e kadar çalışmaları durdurulmuş olduğu söylenen Doğu Biga’ya ait işletme. 215 ha alanı katletti, hiçbir hukuki işlemin bitmesini beklemeden üstelik. İşletme ruhsatı almadan üstelik. Bu şirketler bu ruhsatların  onaylanacağından nasıl bu kadar emin? Aynı şirkete ait Çamyurt ve Ağı Dağı projeleri ise rafta… Tüm bunlara itiraz ederken yeni bir maden daha çalışmaya başladı, Çanakkale Terziler Köyü’nde Koza Madencilik. Tam da Orman Bölge Müdürlüğü’nün gençleştirme çalışmalarını yaptığı alana denk geldi yine maden sahası. Şimdilerde yeni bir katliamın ayak sesleri duyulmaya başlandı. Bu kez sıra Çan Bayramiç arasında kalan sahada. Nöbete başladığımız ve bilgilendirme çalışmaları yaptığımız o günlerde bir maden sahası el değiştirmişti. Kanadalı Liberty Gold ve Teck  Resorurces’e ait altın bakır madeni 55 milyon dolara Cengiz Holding’e satılmıştı. 55 milyon doların elbette bir karşılığı vardı 50 milyon dolar üzerinde bir yatırım yaptığınızda devletten hibeler, teşvikler, indirimler almanız mümkün” denildi.

“Çok büyük bir alanda ağaç kesileceği bilgisi aktarılmış”

Cengiz Holding’in köylerde yapım ve onarım çalışmalarına başladığı belirtilen açıklamada; “Bugünlerde ufak ufak sesler çıkmaya başladı Cengiz Holding’ten. Köylülerle yaptığımız görüşmelerde Kirazlı’yı Cengiz’in satın alacağı, yakın bir zamanda Halilağa Madeni için ÇED toplantısı yapılacağı, madene yakın sahalarda cami onarma, mezarlıkların duvarlarını onarma gibi çalışmaların başladığını öğrendik. Hatta çok büyük bir alanda ağaç kesileceğini ve köylülere odun ve kereste verilebileceğini aktarmış. Bir şirket kendi malıymış gibi ve köylünün efendisiymiş gibi naralar atmaya nasıl cüret edebilir. Bu şirketler kim, bizler tarlalarımızda sulama amaçlı su kuyusu kazamazken, bahçemizdeki ağacı kesemezken bunlar bu katliamları nasıl yapıyor? Çan ve Bayramiç’teki yetkili kurumlar konuyla ilgileniyorlar mı? Yoksa maden sahası hiçbirinin mücavir alanına girmiyor mu? Öylesine, sahipsiz bir yerde mi? Kaymakamlıklarımız bu olaylardan haberdar mı? Belediyelerimiz doğal kaynaklarını korumak adına hukuki süreçleri başlattılar mı?  Kazdağları ve yöresini korumaya devam edeceğiz. Kazdağları yaşamdır, öyle canı isteyenin gelip geçip istediği alana kazma vuracağı bir yer değildir. İlgili tüm kurumları şimdiden göreve davet ediyoruz. Cengiz Holding’in bu rahatlığının altında ne var?” denildi.

(Eren Aşnaz)

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER