"Çocuklarımızın geleceğe hazırlanması için katkı sunalım"

03.04.2019         

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü, nedeniyle Çağlar Kaynak Parkı'nda etkinlikler düzenlendi. Öğrencilerin ve otizmli bireylerin sergilediği etkinlikler, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edildi. İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz; "Nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte otizmle mücadelede en önemli faktör, eğitimdir" dedi.

 İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla Çağlar Kaynak Parkı’nda etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Vali Yardımcısı Celil Ateşoğlu, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Milli Eğitim Müdür Ferhat Yılmaz, öğretim görevlileri, öğrenciler, otizmli bireyler ve aileler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan program, İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz’ın konuşmasıyla devam etti. Yılmaz’ın konuşmasının ardından öğrenciler ve otizmli bireyler tarafından çeşitli gösteriler yapıldı. İl Milli Eğitim Müdürü Yılmaz, otizmle mücadelede en önemli faktörün erken teşhis ve yoğunlaştırılmış eğitim olduğunu söyledi. Toplumsal bir farkındalık yaratmak, hayatı otizmli bireyler ve aileleri için kolaylaştırmanın herkesin görevi olduğunu söyleyen Yılmaz; “Sevgi ve eğitimle çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlanması için katkı sunmaya devam edelim. Çocuklarımızın hayallerine, umutlarına ve hedeflerine ulaşmaları için daima gayret edelim. Farklılıkların bizi güçlü kıldığını ve farklılıklarımızla büyük bir aile olduğumuzu hissedelim, hissettirelim. Sevgili çocuklar, farkındalığınızın farkındayız, daima yanınızdayız” ifadelerini kullandı. 

 
“Sevgi ve eğitimle çocuklarımızın geleceğe hazırlanması için katkı sunmaya devam edelim”
İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, konuşmasında; “Nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte otizmle mücadelede en önemli faktör, eğitimdir. Erken yaşlardan itibaren ihtiyaçları doğrultusunda alacakları yoğun özel eğitim ile otizmli bireylerin, gerek kendi yaşamlarını idame ettirmede gerekse, toplumsal yaşama uyum sağlamak konusunda ilerleme sağladıkları bilinmektedir. Bu bağlamda otizmle mücadelede en önemli faktörün erken teşhis ve ardından her otizmli çocuğun faydalanabileceği yoğunlaştırılmış özel eğitim programları olduğu söylenebilir. Otizm, yalnızca otizmden direkt etkilenen bireyleri ilgilendiren bir konu da değildir. Bu bağlamda toplumsal bir farkındalık yaratmak, hayatı otizmli bireyler ve aileleri için kolaylaştırmak hepimizin görevidir. Onların zorlukları aşmasının tek yolu, hepimizin farkındalığından geçiyor. Ancak bu farkındalıkla otizmli çocuklarımızın etrafındaki örülü duvarları ortadan kaldırabilir, onları hayatın güzellikleriyle buluşturabiliriz. Otizmi hiçbir zaman baş edilemez olarak görmeyelim. Çünkü otizm, eksik değil, farklı olmaktır. Sevgi ve eğitimle çocuklarımızın sağlıklı bir şekilde geleceğe hazırlanması için katkı sunmaya devam edelim. Çocuklarımızın hayallerine, umutlarına ve hedeflerine ulaşmaları için daima gayret edelim. Farklılıkların bizi güçlü kıldığını ve farklılıklarımızla büyük bir aile olduğumuzu hissedelim, hissettirelim. Sevgili çocuklar, farkındalığınızın farkındayız, daima yanınızdayız. 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününü toplumda duyarlılık ve farkındalık oluşturmasını diliyorum” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

İKİ ACI KAYIP..
10.07.2019    667