"Demokrasiye daha fazla zarar vermeyin!"

10.04.2019         

CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, CHP Ankara Genel Merkez?deki görevine ve seçim sürecini takip etmeye devam ediyor. YSK tarafından tüm oyların sayması talebine verilen ret kararı ile ilgili İstanbul Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu?na mazbatasının verilmesi gerektiğini belirten Milletvekili Erkek, Büyükçekmece'de seçimlerin iptali istemine karşı ise madde madde açıklamada bulundu. Seçmenlere baskı yapıldığını belirten Erkek; "Demokrasiye daha fazla zarar vermeyin!" dedi.

 CHP Genel Sekreteri, Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, 31 Mart seçimleri ile başlayan CHP Genel Merkez’de başlayan görevine devam ediyor. İstanbul seçimleri sonrası yaşanan gelişmelere dair sık sık açıklamada bulunan Milletvekili Erkek, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının biran önce verilmesi gerektiğini yineliyor. YSK’nın İstanbul’daki tüm oyların yeniden sayılması istemini ‘ret’ etmesinin ardından açıklamada bulunan Milletvekili Erkek, YSK’nın kararını verdiği, oy farkının düşmeyeceğini ifade ederek bir an önce mazbatasının İmamoğlu’na verilmesi gerektiğini ifade etti. Milletvekili Erkek, ‘Büyükçekmece`ye il ve ilçe dışından taşınan kişilerin ikamet adresi olarak anaokulu, TIR garajı, boş arsalar, inşaatların gösterildiğini söylemesi sonrası Emniyet t tarafında başlatılan inceleme ve CHP’nin kazandığı Büyükçekmece seçimlerinin yeniden yapılması açıklamalarına maddeler halinde cevap verdi. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ilçede kayıtlı seçmen sayısının 172 bin 351 olduğunu belirten Milletvekili Erkek 31 Mart 2019’da ise 174 bin 661 olduğunu ifade etti. Aradaki farkın sadece 2 bin 310 olduğunu ifade eden Erkek, bunların 760’ının ilk kez oy kullanacak gençler olduğunu belirtti ve “Seçilen başkan yaklaşık 4200 farkla seçilmiştir. Artış ve oy oranı ilişkisi ortadadır” dedi. 

 
“Seçimlerin iptali talebi, demokrasi ve hukuk ayıbıdır”
Büyükçekmece’de yaşanan gelişmelere maddeler halinde cevap veren Milletvekili Erkek; “1-AK Parti`nin Büyükçekmece`de seçimlerin iptali talebi, demokrasi ve hukuk ayıbıdır. Niye mi? Tek tek açıklayalım. A. Seçmen kütükleri çeşitli aşama ve itirazlarla 31 Ocak`ta kesinleşti. Bu arada itiraz hakkı vardı. B. Bahsi geçen kişi 18 Ocak`ta tutuklandı. 2-C. Seçmen listesine itiraz sürecinde CHP ve Ak Parti yaklaşık 3 bin seçmene itiraz etti. D. Tutuklanan kişinin işlem yaptığı 354 kişinin de içinde bulunduğu 745 seçmenin kaydı donduruldu. E. Bunlar 31 Ocak`tan önce, askı sürecinde yapıldı, listeler kesinleşti.3-F. 24 Haziran 2018 seçimlerinde ilçede kayıtlı seçmen 172.351, 31 Mart 2019`da ise 174.661`dir. Aradaki fark 2310. Bunların 760`ı ilk kez oy kullanacak gençlerdir. G. Seçilen başkan yaklaşık 4200 farkla seçilmiştir. Artış ve oy oranı ilişkisi ortadadır.4-H. Seçmen kütüklerinin kesinleşmesinden 2 ay sonra seçim yapılmıştır. Bu arada neredeydiniz. Büyükçekmece ve İstanbul kaybedilince FETÖ tarzı kumpaslarla bu işi çözebileceğinizi mi sanıyorsunuz.5-Seçim Kurullarına baskı kâr etmeyince seçmenlere baskı yapılıyor. Demokrasiye daha fazla zarar vermeyin!” dedi.  
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER