"Faciaya temel atıldı!"

03.03.2023         

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Saros Körfezi'ne Botaş tarafından yapılan yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi limanı ve boru hattı projesinin Kuzey Anadolu Fay hattının üzerinde inşa edilidğini belirterek uyarıda bulundu. Projenin olası bir depremde felakete neden olabileceğini ifade eden Ceylan, "Bu projenin yer seçimi yanlıştır" dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Saros Körfezi`ne Botaş tarafından yapılan yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi limanı ve boru hattı projesini eleştirdi. Ceylan geçtiğimiz yıl da benzer bir açıklama yaptığını hatırlatarak, "Geçen yıl yaptığım uyarıda, `Et kokarsa tuzlanır, ya tuz kokarsa ne yapılır?` diye sormuştum. BOTAŞ`ın yaptığı FSRU denilen Yüzer LNG Depolama ve Gazlaştırma Ünitesi limanı ve boru hattı projesi için Saros Körfezi`nin seçilmesinin uygun olmadığını, söyledik. Bilim insanları ve STK`lar haykırdı. Ancak yargı süreci devam etmesine ve yöre sakinlerinin de karşı çıkmasına rağmen, pandemi de fırsata dönüştürülerek proje hızla başlatıldı" dedi. 
 
"Proje gözden geçirilmeli"
CHP`li Ceylan, körfeze doğalgaz taşıyacak gemiler için 270 metre iskele yapacağının söylenmesine karşın 320 metrelik iskele için ihaleye çıkıldığını hatırlatarak, "Bölgede büyük bir doğa ve çevre katliamı yaşanmakta. Defalarca söyledik, yine söylüyoruz. Bu projenin yer seçimi yanlıştır" uyarısında bulundu. Ceylan, Kuzey Anadolu Fay hattının üzerinde inşa edilen proje nedeniyle Trakya için felaketin kapıda olduğunu ileri sürerek, "Daha yaşadığımız büyük acı ortadayken bir büyük yıkımı da Saroz`da yaşamayalım, proje gözden geçirilmelidir" diye konuştu.
(Duygu Yılmaz) 
 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER