"Fatura ödemeleri gecikirse firma icraya gidebilecek"

21.12.2017         

TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, tüketiciler ile ilgili 2018'e dair Torba Yasa?dan çıkan tüketici kanunlarına yönelik açıklamada bulundu. Tüketicilerin hakem heyetine başvuru limitlerinin yükseltilmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Berkit, bundan böyle ilgili firmalara ?elektrik, su, doğalgaz faturalarında bir ay gecikme olduğunda icra yoluna gitme hakkının verilmesinin ise kabul edilemez olduğunu söyledi.

 TÜKODER Şube Başkanı Ali Rıza Berkit Torba Yasa’dan çıkan tüketici kanunları ile ilgili açıklamada bulundu. Açıklamasında Torba Yasa’dan tüketiciler için bir iyi birde kötü haber olduğunu ifade eden Berkit, ilk olarak hakem heyetlerine başvuruda gerekli limitin yükseltildiğini söyledi. Durumun tüketici için olumlu sonuçları olduğuna değinen Berkit;  “2018 yılın girerken tüketiciler ile ilgili iki haber var. Bir iyi haber bundan böyle tüketicilerin yaşamlarını kolaylaştırmak için 3 bin 610 liraya kadar hakem heyetlerine başvurular serbestti. İllerde hakem heyetleri tüketiciler ile sağlayıcılar arasında ki uyumsuzluklara 3 bin 610 liraya kadar bakıyordu. İlçelerde 2 bin 400 liraya kadar olan sorunlara bakıyordu. Yeni yıl ile birlikte bu rakam illerde 6 bin liraya, ilçelerde ise 4 bin liraya çıktı. Bu tüketiciler için iyi bir haber. Adliyeler içinde iyi bir haber. Adliyedeki mahkemelerde sıkışıklık olmayınca tüketiciler daha rahat bir şekilde hakem heyetlerine başvuracak” dedi.

 
“Bunun yolu icra olmamalı”
Berkit aynı zamanda ilgili firmalar tarafından faturalara gecikme olması halinde icra yoluna gidilebileceğini belirten Berkit, bunun kabul edilemez olduğuna dikkat çekti. Berkit; “Ancak Torba Yasa’dan çıkan çok kötü bir haber var. Bundan sonra elektrik, su, doğalgaz gibi benzeri faturalarda bir ay ödemediğiniz takdirde yargıya gitmeden, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmadan direk icraya gitme hakları doğuyor. Gelir dağılımının çok bozuk olduğu ülkemize zaman zaman vatandaşları faturalarını yatıramama gibi sorunları oluşuyor. Ancak bunun yolu icra değildir, icra olmamalı. İlgili firmaların bir kısmı zaten yatırmamaktan ötürü en üst düzeyde faiz geliri elde ediyor.  Bu anlamda da bu yasaya gere yok. Bu yasanın bence hemen kaldırılması lazım. Bizim TÜKODER Genel Merkezimiz Anaysa Mahkemesine yasanın kaldırılması ile ilgili bence bu durumla ilgili dava açacaktır. Kaldırılmazsa bizimde tüketiciler olarak bizimde bir talebimiz var. Elektrikte, suda, doğalgazda fonda Özel Tüketim Faturalarını kaldırsınlar. Biz tüketiciler sadece tükettiğimiz kadarını ödemek istiyoruz. Yaşamımızın diğer alanlarında zaten yüzde 18 KDV ödüyoruz, suda bir sürü vergi ödüyoruz. Bununla ilgili biz sadece su ile ilgi vergi ödüyoruz. Bu vergileri kaldırmalarını ve en kısa zamanda çıkan yasadan vazgeçmelerini istiyoruz” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER