"Gazetecilik yargılanamaz, çünkü suç değildir"

01.11.2017         

Cumhuriyet Gazetesi çalışanları Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper'in tutuklu bulunduğu dava dün devam etti. Davaya katılan CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, duruşma öncesi yaptığı açıklamada; "Gazetecilik yapmak yargılama konusu olamaz. Gazetecilik yargılanamaz, çünkü gazetecilik suç değildir" dedi.

1 yıl önce yapılan operasyonla gözaltına alınarak tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi çalışanları Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in 4’üncü duruşması dün İstanbul Çağlayan Adliyesi 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davanın görüldüğü sırada milletvekilleri, basın meslek örgütü temsilcileri ve birçok vatandaş adliye önünde bir araya geldi. Davaya katılan CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek, duruşma sırasında açıklamada bulundu. Dava konusunda yapılan suçlamalarda elle tutulur herhangi bir şey olmadığının altını çizen Erkek; “Cumhuriyet Gazetesi’nin yayın politikası suçlama konusu edilerek, asılsız, akıl dışı ve hukuken sakat iddialarla gazete Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, muhabir Ahmet Şık ve muhasebe çalışanı Emre İper’in tutuklu bulunduğu dava devam ediyor. Dikkatinizi çekiyorum, suçlamalarda elle tutulur bir şey yok ve gazetenin yayın politikası yargılama konusu yapılmak isteniyor. Başka bir ifadeyle gazeteciliği yargılamak istiyorlar. Oysaki tarihte de görülmüştür, gazetecilik yapmak yargılama konusu olamaz. Gazetecilik yargılanamaz, çünkü gazetecilik suç değildir” dedi.

 
“Adalet mutlaka tecelli edecektir”
Gazetecilik yargılanamayacağını, çünkü gazetecilik suç olmadığını dile getiren Erkek; “Ülkemizi koca bir hapishaneye çevirme niyetinde olanlar bilsin ki dünyanın her yerinde bu tip siyasi operasyonlar, kumpaslar çökmüştür. Adalet mutlaka tecelli edecektir. Ülkemizde 182 gazeteci, görüşleri ve işlerini yaptıkları gerekçesiyle demir parmaklıklar ardında tutulmaktadır. Yani, düşünce ve ifade özgürlüğü parmaklıklar ardında, demokrasi tutsak. Bir an önce hukuksuzluklara son verilmeli, mesleklerini icra ettikleri için tutuklanan gazeteciler serbest bırakılmalıdır. Şu an Türkiye’de OHAL nedeniyle büyük bir demokrasi sınavı verilmektedir. Maalesef bu sınavdan siyasi iktidar sınıfta kalmış hatta alt sınıfa düşmüştür. Yargı ise kuvvetleri tek elde toplayan anayasa değişikliği sonrası hukuk sınavı vermektedir. Umarım sonucu iyi olur” dedi.            (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER