"Grevle ilgili bir engel kalmadı"

16.11.2020         

Çanakkale Belediyesi Kentsel Hizmetler Şirketi ile DİSK/Genel-İş arasında devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde sonuca varılamamış, arabulucu görüşmeleri de yine sonuçsuz kalmıştı. Genel İş Şube Başkanı Metin Ceylan, herhangi bir sonuç alamadıkları takdirde greve çıkabileceklerini belirtmişti. Ceylan, grev kararı konusunda Genel İş Genel Merkezi ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve greve çıkma konusunda önlerinde herhangi bir engel bulunmadığını söyledi.

Çanakkale Belediyesi kentsel hizmetler şirketi ve Genel İş arasında devam den toplu sözleşme görüşmelerinde sonuç çıkmamış. İşçiler, DİSK`e bağlı Genel İş sendikasının çağrısı ile Adalet Parkı`nda bir araya gelmişlerdi. DİSK/Genel-İş Şube Başkanı Metin Ceylan tarafından Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada, Çanakkale Belediye`sine bağlı Kentsel Hizmetler Müh. Müt. Tic. Ve San. A.Ş. şirketinde çalışan 712 emekçiyi yakından ilgilendiren ve kendileri adına ilk kez yapılacak olan `Özgür Toplu İş Sözleşmesi` görüşmelerinin tıkanma noktasına geldiği belirtilmiş, Toplu Sözleşme görüşme tutanaklarının yok sayılmaya çalışılarak, sözleşmenin yürürlük süresi ve kapsamı ile ilgili kafa karışıklığı yaratıldığı ifade edilmişti. Yine Çanakkale Belediye`sine bağlı Kentsel Hizmetler ile Genel İş arasında `arabulucu` görüşmesi gerçekleşmiş, Bursa`da gerçekleşen görüşmede de bir sonuç çıkmazken Genel İş Şube Başkanı Metin Ceylan, görüşmeyle ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY`a grev kararının söz konusu olabileceğini belirtmişti. Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Ankara`ya giderek Genel İş Genel Başkanı Çalışkan ile görüşerek, grev kararı ile ilgili alt yapı hazırladıklarını söyledi. Ceylan açıklamasında; "Grev kararı konusunda önümüzde herhangi bir engel kalmamış oldu" dedi. 

Ceylan açıklamasında; "Ankara`da Genel Merkezimize süreçle ilgili görüşmeye geldik. Genel Başkanımız Arzı hanımına pozitif olduğu için Genel İl Sendikası Genel Başkanımız Remzi Çalışkan beyle görüştük. Şu anki süreci anlattık ve grev kararı konusunda kendileri ile alt yapımızı hazırladık. Talebimiz doğrultusunda yön vereceklerini beyan ettiler. Yani grev kararı konusunda önümüzde herhangi bir engel kalmamış oldu. Taban irademizi ortay koyacağız. Bu hafta Çanakkale`de genel bir bilgilendirme toplantısı yapıp katılanların görüşlerini alacağız. Katılanların çoğu greve gidelim derse bizim adımıza bu süreç başlamış olacak. Genel merkezimin grev kararını onaylaması konusunda bir sıkıntımız yok. Ondan sonrada Genel Merkezimizden grev kararını çıkartmasını isteyeceğiz. Bir basın açıklaması ile de kararımızı iş yerlerine asacağız" dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3313
Korona her yerde
28.11.2020    2276
On Numara - Yusuf Eroğlu
26.11.2020    1033