"Hasat başlayacak, depolar elma dolu"

03.03.2021         

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan elma üreticilerinin yaşadığı sorunları Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı açıklama ile gündeme getirerek, "Tarım ve Orman Bakanlığının elma üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak bir eylem planı hazırlaması gerekmektedir. Elmada ürün bazlı destek uygulamasına geçilmesi için daha ne bekleniyor? Hasat başlayacak, depolar elma dolu" diye konuştu.

Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Çanakkale`de başta Bayramiç olmak üzere Lâpseki, Merkez, Biga ve Yenice ilçelerinde elma üreticiliğinin yoğunlaştığını belirterek, yeni hasat zamanının başlamak üzere olmasına rağmen depoların yüzde 80 oranında dolu olduğunu dile getirdi. Bayramiçli elma üreticileri geçtiğimiz gün açıklama yapmış ürünleri verecek pazar bulamadıklarını belirten üreticiler, pandemi nedeniyle iptal edilen hafta sonu pazarlarının duruma büyük etkisi olduğunu ifade etmişlerdi. Üreticiler tek kazananın market zincirle olduğunu dile getirmişti. Konuyu meclis gündemine taşıyan Milletvekili Ceylan "Çanakkale`nin hemen hemen bütün ilçelerinde elma bahçeleri tarımsal üretimin öncüsü durumundadır" dedi. Çanakkale`nin Türkiye`nin 6`ncı büyük elma yetiştiricisi konumunda olduğunu ifade eden Özgür Ceylan, üreticinin hastalık ve zararlılarla mücadele ettiğini belirterek, "Gübre, mazot, budama, toplama, muhafaza ve pazarlamada artan maliyetler nedeniyle çok zor durumdalar. Hasat yaklaşmasına rağmen soğuk hava depoları yüzde 80 oranında dolu" dedi.
 
CHP`li Özgür Ceylan, tüccarın elmayı bir buçuk iki liradan aldığını, bu fiyata üreticinin maliyetini karşılamasının mümkün olmadığını belirterek, "Çiftçi bu durumda nasıl ayakta kalsın? Marketlerde elma 7-8 liraya satılıyor" diye konuştu. Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanlığının elma üreticilerinin yaşadığı mağduriyeti ortadan kaldıracak bir eylem planı hazırlaması gerektiğini söyleyerek, "Elmada ürün bazlı destek uygulamasına geçilmesi için daha ne bekleniyor?" diye sordu.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale kan kırmızı
08.04.2021    6075
Nejat Önder 'darbesi!'
08.04.2021    1632
EURO 2021'de maçlar ve seyirci
11.04.2021    1137
Hastane var... Personel yok!
08.04.2021    849