"Hizmet personeli için Valiliğe başvurduk"

01.11.2017         

Çanakkale Eğitim İş Yönetim Kurulu tarafından Çanakkale'de okul ve eğitim kurumlarında çalışmakta olan yardımcı hizmetler personelinin yaşadığı sorunlarla ilgili olarak açıklamada bulunuldu. Açıklamada personelin mesai saatleri düzenlemesi ile ilgili Valiliğe konuya dair başvuru yapıldığı belirtildi.

 Çanakkale Eğitim İş Yönetim Kurulu tarafından Çanakkale’de okul ve eğitim kurumlarında çalışmakta olan yardımcı hizmetler personeli sorunları ile ilgili açıklama yapıldı. Hizmet personelinin birçok sorunu olduğu ifade edilen açıklamada; “Çanakkale’deki okul ve eğitim kurumlarımızda çalışmakta olan yardımcı hizmetler personelimizin birçok sorunu bulunmaktadır. Çanakkale Valiliği kararıyla ilimizde mesai saatleri sabah 08:30 ile 17:30 arasında uygulanmaktadır. Yardımcı Hizmetler personelimizin sabah 08:00 da okullara geldiğini ve 19:30’lara kadar okullarda kaldığını Eğitim Öğretim sürecinin ardından Yetiştirme ve Destekleme kursları nedeniyle 17:30’da boşalan okullarda temizlik gibi işlenen saatler aldığını biliyoruz” denildi. 

 
“Mesai fazlası ‘Angarya Yasağına’ girmekte”
Anayasamızın 18’inci Maddesinde “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz Angarya yasaktır” ibaresinin yer aldığı belirtilen açıklamada;  Ayrıca 657 sayılı DMK’nın çalışma saatlerini düzenleyen 99’uncu Maddesinde “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir” şeklindedir. Fazla çalışmaya ait yardımcı hizmetler personelinin bu sürelere ilişkin olarak ek ödeme, fazla çalışma ücreti, mesai ücreti gibi hiçbir ücret vs. almamaktadırlar. Bu durum açıkça anayasamızda karşılığı bulunan Angarya yasağına girmekte ve 657 sayılı DMK’nın 99’uncu Maddesine aykırılık teşkil etmektedir. Eğitim İş Çanakkale Şubesi olarak 31. 10. 2017 tarihinde Çanakkale Valiliği’ne bu konu ile ilgili başvuruda bulunarak, konu ile ilgili gerekli tedbirlerin alınması, çalışanların istekleri de göz önüne alınarak bir düzenleme yapılmasını ya da ücretlendirilmesini istemiş bulunuyoruz.  Eğitim İş olarak üyemiz olsun veya olmasın yaşanan bu ve buna benzer hak kayıplarının karşısında olduğumuzu ayrıca süreci takip edeceğimizi bildiririz” ifadelerine yer verildi. 
 (Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER