"Hükümet, GESTAŞ'a zamlarını geri çektirmeli"

20.10.2017         

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, geçtiğimiz haftalarda yüksek oranda yapılmak istenen Motorlu Taşıtlar Vergisine yapılan indirimin ve çay fiyatlarına yapılan zamların geri çekilmesinin sevindirici olduğunu ifade ederken, GESTAŞ tarafından yapılan yüksek miktarlı gemi sefer zamlarının da bir an önce geri çekilmesi gerektiğini belirti.

 Geçtiğimiz haftalarda hükümet tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yüksek oranda zam yapılacağı ifade edilirken, aynı zamanda ÇAYKUR tarafından çay fiyatlarına yüzde 20 oranında zam yapılmıştı. TÜKODER Şube Başkanı Berkit,  Hükümet tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne yapılan vergi indirimin ve çay fiyatlarına yapılan zammın geri çekilmesinin memnuniyet verici olduğunu belirterek; “Geçtiğimiz günlerde Motorlu Taşıtlar Vergisine hükümetin bir bölümü ciddi oranda zam duyurusunda bulunmuştu. Kamuoyundan gelen tepkiler doğrultusunda da hükümet Bakanlar Kurulu Kararı ile zam oranını aşağıya çekti. Bu zam biz tüketiciler açısından ciddi ve epeyce sıkıntılı bir zamdı. Bizde o dönemde hem sizin gazeteniz, hem de diğer basın aracılığı ile tepkilerimizi söylemiştik. Hemen arakasından toplumun genelinin kullandığı çay ürünlerine yüzde 20’yi geçen oranda zam yapıldı. Çayı sadece evimizde değil, toplu yaşadığımız iş yerlerinde de bir şekilde tüketiyoruz. Motorlu taşıtlarda olduğu gibi gelişmiş ülkelerde çok kazanandan çok vergi alınırken, bizde dağın başında ki, Murat 124’ten bile vergi alınıyor. Hükümet sağduyulu davrandı. Geçtiğimiz günlerde Taşıtlar Vergisine yapılan zammı aşağı indirdi. Hem de çaylara yapılan zammı durdurdu” dedi.  

“Artık gelen zamlara tepkimizi koyacağız”

Hükümetin ve ilgili Bakanlığın GESTAŞ zamlarına yapılan zammı yeniden gözden geçirmesi gerektiğini dile getiren Berkit; “Biz Çanakkale’deki tüketiciler olarak hükümetin ve İlgili Bakanlığın GESTAŞ’ın gemi ulaşımına yaptığı yüksek oranlı zamları da yeniden bir kez daha gözden geçirmesini, ya da zamların geri çekilmesi için yukarılardan talimat verilmesini beliyoruz. Birinci aşamada Çanakkalelileri ilgilendiren günü birlik gidiş dönüşlerde iskontolu bir oran vardı. En çok da ona zam yapılmıştı. Biz, TÜKODER olarak o zammın kaldırılamasın istiyoruz. Sabah çalışmak için Gelibolu’ya gidip gece yarısı dönenlerin ücretsiz yolculuk yaptığı bir kampanyaları vardı. Buna yüksek oranda zam yapıldı. Bunun acilen durdurulmasını bekliyoruz. Diğer zamlarında durmasını bekliyoruz. Yeter artık tüketici çok zor durumda. Kış gelirken elektrik, doğalgazla ilgili zamları beklemiyoruz. Bundan böyle benzeri zamlara tepki koyacağımızı şimdiden söylüyoruz” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER