"İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinde çalışmalar devam ediyor "

20.01.2022         

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinde çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu belirterek tesisinin tamamlanması ile Çanakkale ili merkezinin 2050 yılına kadar olan arıtılmış içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını söyledi.

Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinde çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Çanakkale ili merkezinin 2050 yılına kadar olan arıtılmış içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını söyledi. DSİ Genel Müdürlüğü`nden yapılan açıklamada; "DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor. Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor. Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir" denildi. 
Açıklamada; "Bu kapsamda Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinde çalışmaların hızla devam etmekte olduğunu açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çanakkale İçmesuyu 2. Kademe Arıtma Tesisinin tamamlanması ile Çanakkale ili merkezinin 2050 yılına kadar olan arıtılmış içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanacağını söyledi. Konvansiyonel tip arıtma tesisinde tüm üniteler tamamlanmış olup, performans testleri devam etmektedir. Çanakkale il merkezine 100 000 m3/gün menba kalitesinde içme suyu temin edilecektir" ifadelerine yer verildi.
(Nevin Yüksel)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER