"İlaç fiyatlarında yüzde 15 civarında artış olacak"

13.02.2018         

İlaç fiyatlarında yeni düzenleme yapılacak. CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı eczacı Ali Uyanık, 15 Şubat itibari ile ilaç fiyatlarında yüzde 10-15 arasında artış olacağını dile getirdi. Uyanık, konu ile ilgili açıklamasında; "İlaçlar, tüm yurttaşlar tarafından her zaman ulaşılabilir olmalı"

 İlaçlara yeni düzenleme Şubat ayının 15’inde gelecek. 6 Ocak 2017 tarihinde 2.34 TL olarak belirlenen ilaç kurunun bu yıl, 2.69 TL’ye kadar çıkması gündemde. Konuyla ilgili CHP Merkez İlçe Başkanı ve Cumhuriyet Eczanesi sahibi eczacı Ali Uyanık gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirmede bulundu. İlaç fiyatlarının 5 AB ülkesi baz alınarak belirlendiğini ifade eden Uyanık,  ülkede yaşanan ekonomik istikrarsızlığın ilaç fiyatlarına da yansıdığının altını çizdi. Ayın 15’i itibari ile ilaç fiyatlarında yüzde 10-15 arasında artış olacağını ifade eden Uyanık, ilaçların hayati değer taşıdığını belirterek toplumun her kesiminin bu ilaçlara ulaşabilmesi gerektiğini söyledi.  

“Döviz kurları arttıkça, ilaç birim fiyatları da TL karşılığı arttırılıyor”

Açıklamasında, her yurttaşın ilaçlara erişebilmesi gerektiğini ifade eden Uyanık; “Türkiye’de ilaç fiyatları, AB üyesi 5 ülkedeki fiyatlar baz alınarak belirleniyor. Bir yıl boyunca bu ortalama geçerli oluyor. Dövizdeki değişimlerle beraber ülkedeki ekonomik yaşanan düzensizlikler, istikrarsızlıklar ve olumsuzluklar ilaç fiyatlarına direk olarak yansıma yapıyor. Döviz kurları arttıkça, ona endekslediğiniz ilaç birim fiyatları da ‘TL’ karşılığı arttırılıyor. Bu ayın 15’inde ilaçlarda yüzde 15 ila 20 arası bir artış olacak. Sağlık, herkes tarafından en temeliyle ulaşılabilir olmalı. Sadece parası olan veya belli bir takım özel sigortalarla kendini donatmış bir kısım insanın değil, tüm yurttaşlar tarafından her zaman ulaşılabilir olması lazım. Katkı payları ve bunun gibi şeyler sadece sağlıklı bir şekilde sistemi yürütmek üzere yapılan hamleler. Katkı payları, karlılık üzerine veya ekonominin bir kara deliği olarak görülmemeli. Sosyal devletin en önemli unsuru yurttaşlarına belli bir sağlık hizmetini sağlıklı bir şekilde sunabilmesidir” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    954
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    901