"İleri biyolojik arıtma tesisleri ile kirliliğin önüne geçilebilir"

11.09.2021         

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu, Çanakkale Belediyesi Dardanos Sabit Film Entegreli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi'nde incelemede bulundu. Vali İlhami Aktaş ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'ında katıldığı incelemede, TBMM Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir tesise dair bilgi aldı. Demir, açıklamasında 'İleri biyolojik arıtma tesisleri' ile kirliliğin önüne geçilebileceğini belirtti.

Marmara başta olmak üzere denizlerde artan müsilaj Çanakkale`de de etkili olmuş, balıkçılık ve turizme olumsuz etki yaratmıştı. Müsilaj sorununun önlenmesi için TBMM Müsilaj Sorununu Araştırma Komisyonu kuruldu. TBMM Müsilaj Komisyonu Başkanı Mustafa Demir 11 kişilik komisyon heyeti ile 9 Eylül Çarşamba günü Çanakkale`de incelemede bulundu. Komisyon Başkanı Demir e beraberindeki heyet Çanakkale Belediyesi Dardanos Sabit Film Entegreli İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi`nde incelemede bulundu. Heyete Vali İlhami Aktaş ve Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan eşlik ederken, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Bekir Çelen, İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ile Belediye Başkan Yardımcıları ve ilgili kurum temsilcileri incelemede hazır bulundu. 
Komisyon üyeleri bilgilendirildi
Komisyon üyeleri, İleri, kokusuz ve estetik arıtma teknolojisi, şok yüklemelere karşı dayanıklılık ve düşük işletme maliyeti gibi avantajları olduğu, bakterilerden yararlanarak klasik aktif çamur sistemine göre daha fazla biyokütle içeren bir proses olan Sabit Film Entegreli Aktif Çamur Sistemi (İFAS) arıtım sisteminin kullanıldığı, havalandırma havuzu içerisine entegre edilen sabit filmler sayesinde bakteriler hem askıda hem tutunarak büyüdüğü ve bu sistem ile dar alanda daha çok su arıtılarak daha az oksijen harcanarak az çamur çıkan Çanakkale Belediyesi Güzelyalı-Dardanos Atık Su Arıtma Tesisi hakkında Çanakkale Belediyesi Çevre Mühendisi İrem Bengisu Erol`dan bilgi aldılar.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER