"Kadro istiyoruz"

22.09.2022         

Bayramiç Belediyesinde çalışan DİSK'e bağlı Genel-İş sendikasına üye 150 işçi yüksek enflasyon ve fahiş faturalar karşısında açlık sınırı altındaki ücretler nedeniyle geçinemediklerini dile getirerek, 'Belediye şirket işçileri kamu işçisidir. Kadro istiyoruz' dedi.

Bayramiç Belediyesi`nde çalışan DİSK`e bağlı Genel-İş Sendikası`na üye 150 işçi kadro için basın açıklamasında bulundu. Akbulut Meydanı`nda bir araya gelen işçiler yüksek enflasyon ve fahiş faturalar karşısında geçinemediklerini dile getirerek, kadro istediler. Burada yapılan açıklamada, "Belediye şirket işçileri de uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. Ayrımcılık son bulsun, haklarımız verilsin" denildi. Yapılan açıklamaya DİSK- Genel-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Metin Ceylan ve Bayramiç Belediyesi`nde çalışan belediye işçileri katıldı.
 
"Eşitsizlik yayılmaya devam ediyor"
150 kadrosuz belediye işçisi "Belediye şirket işçileri kamu işçisidir. Kadro istiyoruz" sloganı ile pankart açarak basın açıklamasında bulundu. Yapılan basın açıklamasında, "DİSK/Genel-İş belediye işçilerinin hakları için inatla ve yılmadan mücadele etmeye, ülkemiz ve geleceğimiz için emek ve demokrasi talebini ısrarla ve kararlılıkla sürdürmeye, işçi sınıfının hakları ve özgürlükleri için örgütlenmeye ve güçlenmeye devam ediyor. Gelir eşitsizliği, yüksek enflasyon, fahiş faturalar, açlık sınırı altındaki ücretler, işçilerin geçinmesi ve insanca yaşamasını olanaksız hale getiren ağır koşullar yaratmıştır. Bu koşullar altında ayrımcılık, güvencesizlik ve eşitsizlik yayılmaya devam ediyor. Belediye şirket işçileri de uzun zamandan beri büyük bir eşitsizlik ve ayrımcılığa maruz bırakılıyor. İşçiler için bu ayrımcılığın, eşitsizliğin ve adaletsizliğin adı. Kadro aldatmacasıdır. Sendikamız söz konusu ayrımcılık ve adaletsizliğe karşı, belediye işçileri de kamu işçisidir. Ayrımcılık son bulsun, haklarımız verilsin" sözlerine yer verdiler. 
"Belediye işçileri düzenlemenin dışında tutuluyor"
Yapılan açıklamada ayrıca şu sözlere de yer verildi, "Siyasi iktidar tarafından çalışanlara yönelik yapılan ya da yapılması planlanan kısmi düzenlemelerde belediye işçilerinin adı bile ne yazık ki geçmiyor. Kamu işçileri ve kamu çalışanlarına yönelik yapılan düzenlemelerden belediye işçileri yararlanamıyor ve düzenlemenin dışında tutuluyor. Kamu hizmetleri bir bütün olup merkezi ya da yerel ayrımı olmaksızın kamu çalışanları (işçi/memur) eliyle yürütülür. Kamu çalışanlarının işçi ya da memur ayrımı yapmaksızın merkezi ya da yerel hakları iyileşecekse toplu olarak iyileşmelidir. Bu durumdan hem hükümet hem de belediye işverenleri sorumludur."
(Damla Yeltekin)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER