"Katledilen meslektaşımız Yıldız davasının takipçisi olacağız"

13.01.2022         

TÜBAKKOM ve Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından Av. Dilara Yıldız'ın katledilmesi ile ilgili açıklama yapıldı. Yıldız'ın katilinin en ağır cezayı alması için davanı takipçisi olunacağı belirtilen açıklamada; "Medeni Kanun'a ve 6284 sayılı Yasa'ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz" denildi.

Avukat Dilara Yıldız (29) İstanbul`da bir restoranda buluştuğu eski nişanlısı olduğu belirtilen Oktay Dönmez (29) tarafından öldürülmüştü. TÜBAKKOM ve Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafında meslektaşları Av. Dilara Yıldız`ın katledilmesi ile ilgili açıklama yapıldı. Kadın cinayetlerinin artık çok daha rahat işlenir hale geldiği belirtilen açıklamada, İstanbul Sözleşmesi`nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa`nın etkin uygulanmamasına vurgu yapıldı. Açıklamada; "Meslektaşımız Av. Dilara Yıldız`ın kadın cinayeti sonucu öldürülmesinin derin üzüntüsü ve öfkesi içerisindeyiz. Meslektaşımızın ailesine ve hukuk camiamıza başsağlığı diliyoruz. Meslektaşımızın kamuya açık bir yerde, polislerin olay yerine intikal etmesine rağmen eski nişanlısı tarafından silahla katledilmesi, ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini göstermesi açısından da dehşet vericidir" denildi. 
 
Açıklamada; "Biz hukukçular, ısrarla kadınların yaşam hakkına yönelik sistematik hal alan kadın cinayetlerinin önlenmesi için yasaların eksiksiz uygulanmasını; önleyici, koruyucu tedbirlerin alınmasını, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Kadınların yaşam hakkının korunmasının devletin görevi olduğunu vurgulayarak, bu sorumluluğun yerine getirilmesini istedik. Ancak iktidar kadına yönelik şiddetle samimi ve etkin bir mücadele yerine, tam tersine kadınların yaşam ve özgürlüklerinin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi`nden imzayı çekerek kadınları daha da korumasız bırakmıştır. Bu nedenle, öncelikle iktidarı İstanbul Sözleşmesi`ne tekrar imza vermeye; Danıştay`ı yaşam hakkından yana bir tutum alarak, hukuka aykırı bir şekilde İstanbul Sözleşmesi`nden imzanın çekilmesine ilişkin işlemin iptali için açılan davaları kabul etme yönünde karar almaya çağırıyoruz" ifadelerine yer verildi. 
 
Açıklamada son olarak; "Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemenin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesi`nden imzanın çekilmesi, 6284 sayılı Yasa`nın etkin uygulanmaması ve nafakanın tartışılmaya açılmasının; kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanun`a ve 6284 sayılı Yasa`ya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz. "Kadının İnsan Hakları" için mücadele eden biz avukatlar ve TÜBAKKOM olarak bir kez daha kadınların yanında mücadelemizi sürdüreceğimizi vurguluyor, meslektaşımızı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuyla paylaşıyoruz" denildi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER