"Kesintiye ses çıkartanlar, Atikhisar için sessiz kalıyor"

09.08.2018         

Geçtiğimiz günlerde yaşanan su kesintisi ile ilgili bir açıklamada CHP İl başkanı İsmet Güneşhan'da geldi. AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız ile MHP İl Başkanı Hakan Pınar'ın araştırmadan Çanakkale Belediyesini suçlayıcı demeçler verdiklerini belirten Güneşhan, İl Başkanlarını Atikhisar'da Havzası'nda yapılmak istenen altın madeni işletmesine karşı tepki vermeye çağırdı.

 Geçtiğimiz günlerde Dardanos ve Barbaros Mahallesinde 18 saat boyunca su kesintisi yaşanmıştı. Bazı siyasiler kesinti ile ilgili Çanakkale Belediyesini eleştiren açıklamalarda bulunmuşlardı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan,  yaptığı açıklamada kendilerine haber verilmeden İl Özel İdare tarafından gösterilen yerde yapılan sondaj çalışmasında çelik borunun delinmesi ile kesintinin yaşandığını belirtmişti. Başkan Gökhan, kesintiye sebep olanlarla ilgili tutanak tutulduğunu belirterek zararın karşılanması için işlem başlatıldığını açıklamıştı. Kesinti ile ilgili bir açıklamada CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’dan geldi. AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız ile MHP İl Başkanı Hakan Pınar’ın Çanakkale Belediyesini hedef alan demeçlerini eleştirdi. Güneşhan; “Şehrimizin bazı bölgelerinde geçtiğimiz hafta sonu Cumartesi gecesi başlayıp Pazar günü öğlen saatlerine kadar devam eden su kesintisi hakkında fikir beyan eden ve Çanakkale Belediyesini suçlayıcı demeçler veren AKP İl Başkanı Gültekin Yıldız İle MHP İl Başkanı Hakan Pınar’ı basına demeç vermeden önce konu hakkında doğru ve gerçek bilgileri araştırıp öğrenmek gibi bir ahlaki ve vicdani sorumluluğa davet ediyoruz” dedi. 

 
“Belediyenin su kesintisinde hiçbir kabahati yok”
Açıklamasında olayı özetleyen Güneşhan; “Çanakkale Belediyesinin su deposundan Barbaros Mahallesi, Güzelyalı ve Dardanos’a giden ana boru hattında üzerinde İl Özel İdaresi elemanlarının yönlendirmesi ile sondaj çalışması yapan firma su borusunu patlatmıştır. Dolayısı ile bu patlağın tamiratı için söz konusu bölgeye giden su vanası kapatılmış ve Çanakkale Belediyesi ekiplerinin 18 saat süren yoğun çalışması sonucunda ilgili vana yeniden açılmıştır. Arızanın oluşumunda hiçbir kabahati olmayan Çanakkale Belediyesinin bu şekilde iftira atılarak karalanması değil, emeği geçen tüm personele teşekkür ederek ödüllendirilmesi gerekir” dedi.
 
“İl Başkanlarının Atikhisar için hiçbir açıklaması yok”
İl Başkanları’nın Atikhisar’da yapılmak istenen maden çalışmasına karşı hiçbir açıklaması olmadığını söyleyen Güneşhan; “Çanakkale Belediyesi halkın içme suyunun ne denli hayati öneme sahip bir konu olduğunu Atikhisar Barajı su toplama havzası içerisinde kalan alanda altın ve gümüş arayan Kanada şirketi Alamos Gold’a açtığı davalar ile göstermiştir. Atikhisar Barajını ve bölgesini gelin hep birlikte savunalım, koruyalım diye yapılan açık alan basın açıklamaları ile de göstermiştir. Kanada şirketine GSMR (Gayri Sıhhi Müessese Ruhsatı) onayı Valilikçe verilmişti. AKP İl Başkanı ve MHP İl Başkanın ağzından Atikhisar barajının korunması ve bölgede uzun süredir devam eden binlerce ağacın kesilmesi konusunda basına verilmiş tek bir satır açıklamaları yoktur. Atikhisar barajı su toplama havzası içinde kalan ‘Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni’ ve onun ‘Çanakkale İli Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Kapasite Artışı ve Zenginleştirme Projesi’ yörede çok ciddi sağlık, sosyo-ekonomik, ekolojik/çevresel, tarım ve ormancılık, su kaynakları sorunları ve yıkımlara yol açacağı bilinmektedir” dedi.  

“Doğamızın kirletilerek katledilmesine seyirci kalmayınız” 
İl Başkanları’nı Çanakkale’nin doğası için sorumluluk almaya çağıran Güneşhan; Hal böyle iken iktidarınız döneminde vahşi metalik madencilik şirketleri ülkemizin her bölgesinde olduğu gibi sizinle birlikte yaşadığımız Çanakkale ilinde de hiçbir kaygı gütmeden ve hukuksuz bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyorlarsa bundan siz sorumlusunuz sayın il başkanları. Üç maymun gibi davranamazsınız. Bizlere değilse bile kendi çocuklarınıza ve size oy veren seçmene karşı sorumluğunuzu hatırlayın ve üzerinize düşeni yapın. Basına yalan yanlış demeçler vererek Çanakkale belediyesine karalayıcı iftiralar atarak üzerinize düşen asıl sorumluluklarınızdan kaçamazsınız. Çanakkale halkının geleceği ile ilgili bu kadar önemli bir konuda, bugüne kadar seyirci kalan AKP il başkanlığını ve sayın Bülent Turanı göreve çağırıyoruz. Lütfen Çanakkale’nin tek içme ve kullanma suyunun yok edilmesine ve doğamızın kirletilerek katledilmesine seyirci kalmayınız. Bizler, bu şehrin insanları olarak suyumuza, havamıza ve doğaya sahip çıkmak için mücadelemizi her geçen gün daha da büyüteceğimize olan inancım ile Çanakkale halkını bir kez daha mücadele etmeye ve dayanışmaya çağırarak sözlerimi bitiriyorum” dedi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER