"Klasik araçlar ruh ve tarihle manevi anlamda çok kıymetli"

22.09.2022         

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Biga'da İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen klasik otomobil sergisine katıldı. Duygu ve düşüncelerini paylaşan Turan, "Klasik araçlar, sadece sahip oldukları estetik güzellikleri ve maddi değerleriyle değil taşıdıkları ruh ve tarihle manevi anlamda da çok kıymetli" dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Biga`nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100`üncü yılı etkinlikleri kapsamında Biga`da bir dizi programa katıldı. İş yeri açılışının ardından Biga Belediyesi tarafından organize edilen yağlı güreş müsabakalarına katılan Turan, pehlivanların er meydanındaki kıyasıya mücadelelerini izledi. Turan yağlı güreşlerin ardından Biga Belediyesi Kapalı Pazar Yerinde gerçekleştirilen klasik otomobil sergisini ziyaret etti. İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği (İKOD) üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen klasik otomobil sergisinde, 1948-1976 yılları arasında üretilen 37 araç halkın beğenisine sunuldu. Sergi hakkında konuşan Ak Partili Turan, "Bugün, her geçen gün daha da fazla gelişen, hizmet etmek için durmadan çalıştığımız Çanakkale`mizin en büyük ilçesi ve bizler için de ayrıca bir öneme sahip olan Biga`mızdayız. Gerçekleştirdiğimiz bir iş yeri açılışının ardından yağlı güreşlerin ruhuna yakışır mücadelelerle pehlivanlarımızın er meydanında kozlarını paylaşmalarına tanıklık ettik. Burada da İstanbul`dan gelen misafirlerimizin orijinalliği bozulmamış, neredeyse ilk günkü gibi korudukları klasik araçlarını görme imkânı bulduk" dedi.
"Geçmişe kısa bir yolculuk yaptık"
Turan sözlerine şu şekilde devam etti, "Birbirinden güzel bu nadide otomobillerin arasında gezerken; bir yandan da geçmişe kısa bir yolculuk yaptık, çocukluk yıllarımız gözümüzün önüne geldi. Klasik araçlarla uğraşmak, ilgilenmek güzel olduğu meşakkatli de bir uğraş. Burada bir tarih, bir kültür devam ettiriliyor. Bu bağlamda klasik araçlar, sadece sahip oldukları estetik güzellikleri ve maddi değerleriyle değil taşıdıkları ruh ve tarihle manevi anlamda da çok kıymetli. Bu güzel organizasyonun gerçekleşmesinde emekleri olan Biga Belediye Başkanımız Bülent Erdoğan`a, aslen Bigalı olan hemşehrimiz İstanbul Klasik Otomobilciler Derneği üyesi Hakan Sansar`a ve katılımlarıyla ilçemizde farklı bir atmosfer oluşturan araç sahiplerine, dernek üyelerine dernek başkanımız Hakan Arvay nezdinde teşekkür ediyoruz." Ziyareti esnasında aslen Bigalı olan dernek üyesi Hakan Sansar`a ait aracın direksiyonuna da geçen Turan, sergiyi ziyaret eden vatandaşlarla da bir araya geldi.
(Atilla Akın)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER