"Kooperatifleri örgütleyip fiyat farkları azaltılmalı"

08.02.2018         

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER) Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, üretici ve tüketici fiyatları arasındaki uçuruma dikkat çekti. Konuyla ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY'a açıklama yapan Berkit, 5 liradan çıkan bir ürünün 25 liraya kadar arta bildiğini ifade ederek; "Tüketici kooperatifleri ve üretim pazarlama kooperatifleri adı altında örgütlenip aradaki bu makası kaldırmamız lazım" dedi.

 ZTOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, üreticinin elinden çıkan ürünün markette 5 katı gibi uçurum farkı olan rakama satıldığını belirterek bu durumun düzeltilmesine yönelik açıklamalarda bulunmuştu.  Bayraktar’ın açıklamaları ulusal medyada yer almıştı.  Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, market ve üretici arasındaki uçurum fiyatlarının her üründe olduğunu belirtti. Durumla ilgili hükümetin zaman zaman olumlu görüşleri olmasına rağmen uygulamada hiçbir çalışma yapmadığını ifade eden Berkit, üreticilerin önümüzdeki günlerde tüketici kooperatifleri ve üretim pazarlama kooperatifleri adı altında örgütlenip aradaki farkı kaldırmaları gerektiğinin altını çizdi. Üreticinin rahatlamadan tüketicinin ucuz mal tüketmesinin imkanı olmadığını belirten Berkit, kooperatiflerin devlet desteği ile kurulması gerektiğini söyledi. 

 
“Mazot giderlerinin aşağıya çekilmesi lazım”
Aralarında uçurum bulunan üretim ve tüketim fiyat farklarının kaldırılması gerektiğini belirten Berkit; “Ülkemizde üretici ile tüketici arasında ciddi bir fiyat farklılığı var. Toplumun büyük bir kemsinin de bildiği gibi, üreticiden 5 liradan çıkan bir ürün, tüketiciye 25 liraya kadar mal olabiliyor. Bu hemen hemen her üründe, temel tüketim maddesinde var. Bununla ilgili hükümetin zaman zaman olumlu görüşleri olmasına rağmen uygulamada hiçbir çalışma yapmıyor. Biz tüketiciler bence, önümüzdeki günlerde tüketici kooperatifleri ve üretim pazarlama kooperatifleri adı altında örgütlenip aradaki bu makası kaldırmamız lazım. Bir de temel tüketim maddelerinde yer alan gıdadaki maddeyi kaldırmamız lazım. Hatta bunun giderlerine mal olan mazot giderlerinin aşağıya çekilmesi lazım. Bu ülkede üreticiler rahatlamadan tüketicilerin ucuz mal tüketmesi çok zor. Ama üretici ve marketlerin arasındaki farkın giderilmesi için tüketim kooperatiflerinin hızlı bir şekilde devlet desteğiyle kurulması lazım ve o zaman da fiyatlar biraz daha aşağıya çekilir diye düşünüyorum” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER