"Madenciler gidecek, yaşam kazanacak"

23.02.2020         

Kirazlı'da doğa hakkı ve yaşam mücadelesini sürdüren Kazdağları Direnişçileri, direnişin 212'nci gününde, "El ele insan zinciri" eyleminin 10'uncu haftasında da, "Onlar ormandan gidene kadar Kazdağları'nı terk etmiyoruz" dediler.

 Kazdağları Direnişçileri, Kirazlı Balaban’da sürdürdükleri çadırlı nöbetinin 212’inci gününde, Cumartesi günü İskele Meydanı’ndaydı. 10 haftadır, Cumartesi olduğu gibi yine “El ele insan zinciri” eylemine devam eden Yaşam Savunucuları, Kazdağları’nın yerli ve yabancı madenci şirketlerin işgali altında olduğuna vurgu yaptılar. Kendilerine yönelik son bir haftadır her gün süren baskı politikalarına karşı “korkmuyoruz” diyen Kazdağları Direnişçileri, mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ettiler. İskele Meydanı’nda düzenlenen 10’uncu “El ele insan zinciri” eyleminde yapılan açıklamada; “Bugün el ele eylemimizin 10’uncu Haftasında, Kazdağları Kirazlı’daki nöbetimizin 212’nci günündeyiz. Ruhsatsız şirket Alamos Gold ve yerli iştirakçisi Doğu Biga, halâ dağlarımızı işgal etmekte. Orman Bölge Müdürlüğü, ormanları, temiz bir çevrede yaşama hakkımızı koruyacağına son bir haftadır her gün, Kirazlı`da çadırlı nöbet tutan yaşam savunucularına ceza kesmekte, aynı kişilere her gün kimlik sorarak, çadırlarını kontrol ederek baskı kurmaya çalışmaktadır. Bilinsin ki korkmuyoruz. Çünkü Anayasanın 56. Maddesi gereği sağlıklı bir çevrede yaşama hakkımızı savunuyoruz. Çünkü sincaplara, karacalara, ağaçlara verdiğimiz sözü tutuyoruz. Onlar ormandan gidene kadar Kazdağları’nı terk etmiyoruz” dediler. 

“Madenciler, her köyün yamacında, her tepenin başında”
“Yazın başlayan, önce yağmur sonra kar yağınca devam eden nöbetimiz, çiçeklerin açtığı baharda da devam edecek” diyen Yaşam Savunucuları, “Soruyoruz: 10binlerce kişinin ve Çanakkale halkının, Kazdağları`nda istemediği altıncı şirketin ruhsatını sessiz sedasız yenileyecek misiniz ki bu baskılar artıyor? Çocukluğumuzdan beri bize ormanları korumakla görevli olduğu öğretilen Orman Bölge Müdürlüğü, kendileri yerine ormanı koruyan yaşam savunucularına ceza yağdırıyor Kazdağları`nda yeni bir bela da, millete ettiği küfürle hafızalara kazınan Cengiz Holding. Geçtiğimiz Temmuz ayında Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resources’dan Halilağa altın ve bakır madeninin ruhsatını satın aldı. Yine bu alanda da orman bölge müdürlüğünce ağaç kesimlerine başlandı. Soruyoruz; Kazdağları maden sahası mı ilan edildi? Her köyün yamacında her tepenin başında daha onlarca proje var sırada bekleyen. Bu projelere izin verilirse; Kazdağları ormansızlaştırılacak, Milyarlarca ton kaya dinamitle patlatılacak, Yüzlerce yıl boyunca asitli sular, kanser yapıcı ağır metaller sızacak, Yüz binlerce ton siyanür dökülecek toprağa, Bize ve Kazdağları’nda yaşayan sayısız masum canlıya da ölüm kalacak. O yüzden boşuna heveslenmeyin, cezalar bizi yıldıramayacak. Madenciler gidecek, yaşam kazanacak” dedi.
(Seçkin Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER