"Mutlaka karşı çıkılmalı"

07.05.2019         

Ekoloji Birliği 3. Meclis Toplantısı gerçekleşti. Düzenlenen toplantıyla ilgili bilgilendirmede bulunan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bölgedeki siyanürlü altın madeni ve termik santrallerle ilgili bilgilendirmede bulunduğunu ifade ederek, madenlere ve termiklere karşı mücadeleyi örmek ve politikleştirmek üzere karar aldıklarını belirtti.

 Ekoloji Birliği 3. Meclis Toplantısı Ankara’da, Tüm Bel Sen Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Bölgelerde yaşanan çevre sorunlarının aktarılarak, çözüm önerilerinin sunulduğu toplantının açılış konuşmasını yapan Kazdağı Doğal Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan, bölgede gerçekleşen termik ve metalik altın madenciliği projeleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Toplantıyla ilgili Gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklama yapan Doğan, altın madenciliği faaliyetlerinin hızla arttığı,  Kirazlı Altın Madeni projesinde gelinen aşamayı, kesilen ağaçları ve projenin yakında başlamak üzere olduğunu aktardığını ifade etti. Altın madenciliği ve termik santral projeleri zararları nedir? Konusunda ayrı ayrı proje dosyası oluşturma kararları aldıklarını ifade eden Doğan; “Ekoloji Birliği’nin ekonomi politikasını somut saldırılar ve eylemler üzerinden edilgen değil, daha politika üretir şekilde çalışılması gerektiği noktasında karar alındı” dedi. 

Doğan, yapılan toplantıyla ilgili verdiği bilgilendirmede; “Birliği 3. Meclis Toplantısı’nı yaptık. Yeni yürütmemizi seçtik. 3 gün süren bir toplantı oldu. Açılış konuşmasını yaptım. Daha sonra Kazdağı Derneği’nin faaliyetlerini anlattım. Bölgemizde altın madenciliği projelerinin hızla ilerlediği, Yenice Havran tarafında yapılan projelere karşı açılan davaları, ÇED gerekli değildir kararları ile ilgili açılan davaları ve ÇED süreci devam eden altın madeni projelilerini takip ettiğimizi belirttim. Çanakkale’nin kuzeyinde bulunan Atikhisar Havzası’nda yapılmak istenen Kirazlı Altın Madeni projesinde gelinen aşamayı, kesilen ağaçları ve projenin yakında başlamak üzere olduğunu aktardım. Buna mutlaka karşı çıkılması gerektiğini belirttim. Toplantı sonunda ise konu odaklı çalışma kararı alındı. Örneğin altın madenciliği nedir, zararları nedir? Konusunda proje birliğinin bir dosyası olsun dedik. Yine aynı şekilde nerede termik santraller var, bunların zararları nedir? Şeklinde ayrı bir dosya ve arşiv yapma kararı alındı. Yine Ekoloji Birliği’nin ekonomi politikasını somut saldırılar ve eylemler üzerinden edilgen değil, daha politika üretir şekilde olması gerektiği noktasında karar alındı. Ekolojik yaşamı örmeye dönük politik yaklaşımlar sergileme noktasında kararlar aldık. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER