"Ne dikeceğimiz ağaç, ne de içeceğimiz su kalacak!"

13.02.2018         

Altın maden çalışması için Çanakkale'nin tek su içme su kaynağı olan Atikhisar Havzası içerisinde yüzlerce ağacın kesilmesine tepkiler dinmiyor. Çevre Örgütleri ve STK'lar 14 Şubat tarihinde 'Halk Yürüyüşü' gerçekleştirecek. Düzenlenecek yürüyüş için yapılan çağrıda; "Maden işletmesi eğer çalışmaya başlarsa ne ağaç dikeceğiniz toprak ne de içeceğiniz su kalacak" denildi.

 Çanakkale merkeze bağlı Atikhisar Havzası içerisinde yer alan Kirazlı Köyü yakınlarında yapılmak istenen maden için ağaç kesimleri başlamış ve kesimler Çanakkale kamuoyunda büyük tepki toplamıştı. Kesimlere karşı birçok kez eylem yapılmasına rağmen, geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada yayılan yeni ağaç kesimi görüntüleri tepkileri arttırdı. Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar’ın bölgeyi inceleme gezisinde çektiği fotoğraflarda, büyük alanlarda yüzlerce ağacın kesildiği görülürken, görüntüler sosyal medyada yüzlerce paylaşım almış ve Çanakkaleliler duruma tepki göstermişti.

 
“Tepkiler eyleme dönüyor”
Çanakkale’nin tek içme su kaynağı Atikhisar Havzası’nda yaşanan ağaç katliamına karşı Çanakkaleliler ormanları için büyük ‘Halk Yürüyüşü’ne hazırlanıyor. Çevre örgütleri ve STK’ların çağırıcılığı ile düzenlenen yürüyüş 14 Şubat Çarşamba günü gerçekleşecek. Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Çanakkaleliler Balaban’a hareket ederek burada ağaç katliamına karşı yürüyecekler. Atikhisar Su Havzası içerisinde yaşanan ağaç katliamların durdurmak amacı ile düzenlenecek ‘Halk Yürüyüşü’ ile ilgili yapılan açıklamada;  “14 Şubat Çarşamba sabah 09.00 da Cumhuriyet meydanında buluşuyor araçlarla Balaban`a gidiyoruz. Balaban`dan kesim yapılan bölgeye ``Halk Yürüyüşü`` düzenliyoruz. Atikhisar su toplama havzasında ağaç kıyımı devam ediyor. Yaşam hakkımız tehlike altında. Bütün kent halkının ortak sorunu için duyarlı olalım. Bu suyu sadece biz içmiyoruz. Tehlikenin farkında olun! Neler olacağını anlamanız için Erzincan İliç`teki altın madeni videolarına bakın, Bergama`ya bakın, çok uzak değil Lapseki Şahinli Köyü`ne gidin ve yemyeşil dağların ne hale geldiğine bakın. Kesilen ağaçların yerine yenilerini dikebiliriz. Maden işletmesi eğer çalışmaya başlarsa ne ağaç dikeceğiniz toprak ne de içeceğiniz su kalacak. Yediğiniz her meyve ve sebze bu kimyasal sularla zehirlenecek. Lütfen artık kendinize olan saygınızdan dolayı hareket edin” denildi. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    954
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    903