"Öğretmen Dünyayı Değiştirir"

08.10.2018         

Eğitim Sen Çanakkale Şubesi, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü dolayısıyla eğitimcilerin bir araya geldiği toplantı düzenledi. Çanakkaleli siyasilerin de katıldığı toplantıda, müzikli eğlencenin yanı sıra emekli öğretmenler, plaketle ödüllendirildiler.

 1966 tarihinde Uluslar Arası Çalışma Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmasının yıldönümü olan 5 Ekim günü, Eğitim Senli eğitimciler ve akademisyenler tarafından Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 24 Kasım’ın 1980 darbesinden sonra Öğretmenler Günü olarak ilan edilmesini kabul etmeyen Eğitim Senli eğitimciler, 6 Ekim akşamı düzenledikleri toplantı ile 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününü kutladılar. Toplantıya, Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Filiz Savaş, Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, CHP Kadın Kolları Merkez İlçe Başkanı Dilek Zeynali, eğitimciler ve emekli eğitimciler katıldı. Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Filiz Savaş’ın yaptığı açılış konuşmasıyla başlayan program, emekli eğitimcilerin plaket ile ödüllendirilmesiyle devam etti. Program kapsamında emekli öğretmen Kenan Erkul’un canlı müzik performansı katılımcılardan büyük beğeni aldı. Savaş, konuşmasında, eğiti ve bilim emekçilerinin, 1994 yılından itibaren ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın onaylandığı tarih olan 5 Ekim 1966 yılının yıldönümün Eğitim Enternasyonali’ne üye yüzden fazla ülke ile birlikte Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlamakta olduklarını söyledi. 

 
“24 Kasım’ı, öğretmen ve öğretim üyelerinin tüm kazanımlarını yok sayanlar ilan etti”
24 Kasım’ın eğitimcilerin tüm kazanımlarını hiçe sayanların ilan ettiğini belirten Eğitim Sen Şube Başkanı Savaş; “Ülkemizde Öğretmenler Günü 1981 yılından beri 24 Kasım tarihinde kutlanmaktadır. 12 Eylül faşist darbesinden sonra darbeciler, Atatürk’e başöğretmenlik unvanının verildiği gün olarak 24 Kasım gününü öğretmenler günü olarak ilan etti. 24 Kasın tarihi, Mustafa Kemal Atatürk’e başöğretmenlik unvanının verilmesinden dolayı bizler için de anlamlı. Ancak 12 Eylül faşist darbesiyle cumhuriyet kazanmalarının içini boşaltan ayrım ve ilerici eğitimcileri işkenceden geçiren, 1402 sayılı sıkıyönetim kanunu ile yüzlerce öğretmen ve öğretim üyesini emeklilik hakkı gibi tüm kazanımlarını yok sayarak, üstelik kamuda bir daha çalışmalarını yasaklayarak işten atan cuntanın ilan ettiği gündür 24 Kasım. Ankara sıkıyönetim mahkemesi 1981’de TÖP-DER Yöneticiliğine ağır hapis cezaları vererek derneği kapattı, derneğin mallarına el koydu. Daha sonra dernek yöneticileri, Ankara 2’nci ağır ceza mahkemesinde aklandı. Sıkıyönetim mahkemesince suç işlediği iddiasıyla kapatılan TÖP-DER, yöneticilerinin sivil mahkeme suçsuz oldukları kanıtlanmışsa da derneğin malları, öğretmenlere geri verilmedi. Öğretmenlerimiz için bir yıkım yaratan 12 Eylül cuntası, utanmadan 24 Kasım’ı öğretmenler günü olarak ilan etti” dedi. 
(Baykal Sağlam) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER